5 причин, чому мами бояться виходити на роботу після декрету

554

Вихід з відпустки по догляду за дитиною – це стрес практично для будь-якої мами. Жінки переживають про те, що розгубили вправність і не зможуть відповідати новим вимогам роботодавця, не увіллються в новий колектив і взагалі стануть поганими мамами для своїх дітей, якщо будуть кожен день бути в розлуці з ними.

Але страхи можна і потрібно перебороти, інакше невпевненість в собі і вина перед «кинутим малюком» перекреслять ваші подальші перспективи і все, над чим ви працювали до виходу в декрет. Соціальний психолог і жіночий коуч Наїля Бирарова розповіла, чому з’являються страхи і як їх побороти.

Страх громадської думки

Подружки-домогосподарки сидять з діточками в декреті вже три роки і насолоджуються своїм статусом, навіть не думаючи віддавати малюків у сад. За чашкою чаю вони бурхливо обговорюють негодяйку-сусідку, яка вийшла на роботу і залишила дитину з бабусею, а ви слухаєте ці розмови і червонієте – адже ви теж планували «згорнути» декрет. А після ви відтягуєте цей момент, не тому що внутрішньо не готові повертатися до роботи, а тому що боїтеся засудження і косих поглядів.

unsplash

Боязнь громадської думки пов’язана з заниженою самооцінкою і внутрішнім критиком, який зароджується в нас ще в дитинстві. Як правило, хтось із батьків, бабусь і дідусів або вихователів у дитячому садку ображали, принижували і критикували дитини, робили йому багато зауважень. Коли людина виростає, але не працює над собою, внутрішній критик в його підсвідомості продовжує говорити йому, що він все робить не так. А громадська думка просто відображає те, що вже є у нас всередині. Ми транслюємо свою невпевненість, занижену самооцінку, і люди, які ззовні намагаються зробити зауваження, відчувають наш внутрішній стан. Коли жінка любить себе, відчуває себе впевнено і приймає себе, якою б вона не була, то все, що говорять їй ззовні, проходить повз. Такій жінці, звичайно, простіше ставитися до громадської думки.

Психолог рекомендує прислухатися тільки до думки родичів і тих людей, які мудріші, вище рангом і шановні суспільством, так як їх погляди і позиція дійсно можуть бути корисним.

unsplash

Але якщо критикує чоловік, який нітрохи не краще за вас, то роблячи вам зауваження, він найчастіше спробує самоствердитися за ваш рахунок. Не тіште його ЕГО і не приймайте його слова на свій рахунок.

Не варто засмучуватися в тому випадку, якщо ваш вихід на роботу критикують мами, які сидять в декреті до самого кінця. Не бійтеся стати «неідеальним» батьком, адже всі ми допускаємо помилки. Ідеальних людей просто немає. І якщо оточуючі починають на вас тиснути, це необхідно відразу припиняти. Не бійтеся говорити: «Спасибі за пораду, але я сама розберуся».

Страх, що не буде вистачати часу

Ніхто не обіцяв, що після народження малюка життя стане легким і безтурботним. Навпаки, це радісна подія тягне за собою зміни і тимчасові незручності, які доводять до того, що втомленим і изнеможенным мамам хочеться вибігти у вікно» і сховатися в заході». А якщо додати до материнства і домашнім клопотам повноцінний 8-годинний робочий день, то в добу явно повинні бути довшими. І як же все встигнути?

unsplash

Треба попрацювати з тайм-менеджментом і повністю розподілити свій час після роботи, щоб воно не витрачався даремно. Можна все розписати по годинах: 5 хвилин на те, щоб завантажити пральну машинку, 20 хвилин на миття посуду, півтори години на приготування вечері і тд. З досвіду можу сказати, що коли ви це прописуєте, то на автоматизмі все робиться вчасно.

А якщо у вашій родині панує рівноправність, то частину домашніх обов’язків можна доручити чоловікові: удвох ви впораєтесь набагато швидше.

Страх виходу із зони комфорту

Найчастіше, вихід на роботу пов’язаний не з бажанням жінки розвиватися по кар’єрних сходах, а з необхідністю додаткового заробітку. У таких випадках вона відчуває палкий протест, так як її буквально виривають з режиму, до якого вона вже звикла.

У таких випадках краще довіритися Всесвіту і пам’ятати просту істину: «Все, що не робиться – на краще». Плюс навчитися домовлятися з собою, адже це сприятливо позначиться на вашому особистісному зростанні.

Вихід із зони комфорту – це завжди вихід на новий рівень. Налаштовуйте себе на позитивний лад і повторюйте: «Те, що відбувається зі мною на даному етапі – це правильно і йде мені на користь. Я йду до своїх звершень, досягнень і позитивних і добрих результатів».

unsplash

Страх не влитися в новий колектив

Ви більше року практично не спілкувалися з незнайомими людьми, вашими єдиними і відданими співрозмовниками був ваш малюк, родичі і друзі. У якийсь момент часу ви навіть ловите себе на думці, що не можете передзвонити по незнайомому номером – так, таке буває, і в цьому немає нічого особливого. Психологи називають це явище соціальної тривогою. Вона проходить, як тільки ви почнете активно комунікувати з різними людьми.

Щоб влитися в будь-який колектив, досить самої бути позитивною, любити людей, світити, посміхатися і не приходити на роботу з похмурим обличчям, – говорить Наїля. – Подібне притягує подібне. Якщо ви до людини з позитивом, то і він до вас також. Заповнити недолік соціуму можна читанням. Коли людина начитана, у нього й мова насичена і збагачена.

Страх не виправдати очікування начальника

Після вашого відходу керівник підвищив план, ввів мільйон нововведень і повністю змінив тактику ведення бізнесу – одним словом, вам доведеться вчитися заново. І ви в пориві власного страху хапаєтеся за ручку і вже починаєте писати заяву на звільнення. Зупиніться, глибоко вдихніть і видихніть.

За час декретної відпустки ви не розгубили свої колишні навички, а навпаки, набули інші. Ви навчилися спілкуватися з самим вимогливим, безкомпромісним і примхливим начальників на світі – вашою дитиною. Отже, з іншими завданнями ви легко впораєтеся. А для цього, як каже психолог, досить прожити свій страх.

unsplash

Спробуйте побачити картинку і прийняти її. Наприклад, страх не відповідати очікуванням керівництва. Щоб подолати його, треба для початку його прожити.

Уявляєте, як ви приходите на роботу, заходьте в кабінет до начальника і вітаєтеся з ним. Представляти кожну деталь, проживаючи цю ситуацію так, як вона імовірно може скластися. Начальник дав вам випробувальний термін у три дні, а ви не впоралися і втратили роботу. В засмучених почуттях ви збираєте речі, прощаєтеся з колегами і йдете в найближче кафе, щоб випити чашечку кави. І тут ви складаєте плани на майбутнє: що ви скажете чоловікові, як будете себе на наступний день і тд. В результаті ви виявите, що життя на цьому не зупинилася і попереду є безліч варіантів розвитку подій.

За словами експерта, цей спосіб може допомогти подолати будь-страх, головне – дозволити собі його відчути.

А ви відчуваєте страх перед виходом з відпустки по догляду за дитиною?