Користь і шкода хліба при грудному вигодовуванні для мами і дитини

3522

Зміст:

  • Користь і шкода хліба для годуючої мами
  • Дозволений білий хліб при грудному вигодовуванні
  • Можна житній хліб годуючим мамам
  • Висівковий хліб при ГВ
  • Цільнозерновий хліб
  • Бездріжджовий хліб
  • Можна їсти хліб в перший місяць лактації і який
  • Хлібці як альтернатива хліба при ГВ
  • Рекомендації по вживанню хліба при годуванні грудьми
  • Загальновідомими гастрономічними заборонами для жінки в період годування дитини груддю є цитрусові, полуниця, шоколад, кава, гострі страви. Питання про допустимість вживання хліба при грудному вигодовуванні залишається відкритим. Адже цей продукт не відноситься до потенційних алергенів, та й взагалі він «всьому голова».

    Користь і шкода хліба для годуючої мами

    Хліб є цінним джерелом енергії і необхідних організму речовин: складних вуглеводів, амінокислот, вітамінів, особливо групи B, білка, клітковини, мікро – і макроелементів.

    Хліб при грудному вигодовуванні повинен бути в раціоні жінки

    Користь хліба для жінки в період ГВ обумовлена складом продукту і полягає в наступному:

    • харчові волокна оптимізують роботу і очищення кишечника;
    • вуглеводи постачають організму енергію;
    • мінеральні елементи важливі для метаболізму та інших біологічних процесів: залізо для кровотворення, калій і магній для водно-сольового обміну і нервової системи та ін.;
    • вітаміни групи B необхідні для шкіри, волосся, клітинного оновлення, мозкової активності, імунітету та нервової системи;
    • рослинний білок бере участь в очищенні від токсинів, підвищує імунітет і знижує рівень «поганого» холестерину.

    Можливу шкоду продукту в тому, що в багато вироби додають штучні консерванти, емульгатори, ароматизатори та інші речовини, які можуть стати причиною алергії у немовляти.

    Пшеничний хліб сприяє відкладенню жиру, викликає в кишечнику бродіння і скупчення газів, знижує якість грудного молока.

    Житнє випічка може спровокувати печію, біль у животі, інші диспепсичні розлади, особливо, якщо є проблеми з кислотністю.

    Дозволений білий хліб при грудному вигодовуванні

    З кількох десятків різновидів хлібобулочної продукції годуючим жінкам дозволено вживати далеко не всі. Це залежить не тільки від калорійності, але і від корисності складу.

    можно ли есть

    Білий хліб при годуванні груддю можна їсти, але в обмежених кількостях

    Білий – самий непотрібний вид хліба, він не рекомендований при годуванні груддю. Він высококалориен, тому сприяє появі зайвої ваги. Борошно, застосовувана для білого хліба, виготовляється з очищеного зерна. Оболонка пшениці містить максимум корисних сполук, без них поживна цінність хліба знижується.

    У перші три місяці після народження малюка вводити пшеничний хліб в раціон не слід. Починаючи з четвертого рекомендовано їсти його в подсушенном вигляді і не більше 100 г на добу. Вживання випічки з пшеничного борошна з великою часткою ймовірності може стати причиною кольок, запору й утворення газів у дитини.

    Можна житній хліб годуючим мамам

    Такий хліб рекомендований під час лактації. У ньому, порівняно з пшеничним, в три рази більше заліза. Він корисний для кровотворної та нервової систем, добре впливає на перистальтику кишечнику. Важливо, щоб борошно для такої випічки містила як мінімум половину борошна з жита.

    Чорний хліб дозволений тільки у разі відсутності проблем з травною системою – метеоризму, кольок, здуття, нудоти, порушення стільця. Якщо продукт викликав будь-яке з перерахованих явищ, опинитеся від його вживання.

    Вироби з житнього борошна – хороші помічники в профілактиці анемії. Перетравлюється такий хліб довше білого і містить менше калорій, тому менш небезпечний в плані набору зайвої ваги.

    Вживання чорного хліба протипоказано:

    • жінкам після кесаревого розтину;
    • при кольках у дитини;
    • при проблемах з ШЛУНКОВО-кишкового тракту.

    Вводити чорний хліб треба потихеньку, почавши з одного шматочка в день з ранку. Небажано вибирати варіанти з додаванням коріандру, кмину та інших прянощів, оскільки вони можуть стати причиною алергії у немовляти.

    Висівковий хліб при ГВ

    Готується за стандартною рецептурою, але борошно на 1/3 складається з висівок, які являють собою подрібнені оболонки зерна. Саме в них зосереджена велика частина цінних речовин. Самі корисні висівки – вівсяні та гречані. 100 г вареного вівсяного хліба постачають в організм 30% добової норми вітаміну B1, 15-20% пантотенової кислоти, 10% рибофлавіну і до 30% селену і фосфору.

    можно ли есть

    При ГВ можна їсти без побоювання хліб з висівками – він дуже корисний

    Хліб з висівками представляє цінність не тільки для травлення і обміну речовин. Його регулярне вживання чудово позначається на стані волосся, нігтів і шкіри.

    Цільнозерновий хліб

    Такий хліб добре засвоюється, дає максимум користі для роботи кишечника, позитивно впливає на метаболізм. Його можна їсти мамі, що годує, але важливо вибирати якісний продукт.

    Справжній цільнозерновий хліб печуть з цілого зерна, яке замочують і змішують з закваскою. Не варто відносити сюди випічку, в яку просто додано зерна і насіння. Хоча такий варіант, спечений із житнього або бездріжджового тіста, теж корисний.

    В цільному зерні багато амінокислот і ферментів. Воно містить п’яту частину денної норми вітаміну E і 30% від добової потреби в залозі (з розрахунку на 100 г). У ньому багато калію, селену, магнію, фосфору, цинку і сірки.

    Бездріжджовий хліб

    У складі такого хліба відсутні синтетичні добавки, яйця і цукор. Він вважається найкориснішим для мами і дитини. Виготовляють його на основі натуральної закваски без дріжджів.

    При ГВ рекомендована бездрожжевая випічка з цільнозерновий житнього борошна – в ній вітамінно-мінеральний склад зерна збережено максимально. Такий хліб нормалізує обмін речовин, підтримує водно-сольовий баланс, сприяє виведенню жовчі, ефективно очищає кишечник.

    Можна їсти хліб в перший місяць лактації і який

    У цей період годувальниці ідеально підходять бездріжджові види хліба. Такий продукт дає молока максимум мінералів і вітамінів, допомагає травленню. У перший місяць годування також можна вживати вівсяні і гречані хлібці.

    Хлібці як альтернатива хліба при ГВ

    Більшу частину хлібців роблять без застосування дріжджів, вони містять грубі харчові волокна, а також складні вуглеводи, необхідні мамі і немовляті. Тому вони корисніше звичайного хліба. Хрусткі хлібці покращують виробництво молока, вони низькокалорійні, але дають відчуття ситості.

    при кормлении грудью

    Хлібці можна їсти при годуванні груддю, оскільки вони низькокалорійні і містять багато харчових волокон

    Розглянемо види продукту:

    • Житні містять дріжджі і цукор, але в безпечних кількостях. Користь таких хлібців полягає в наявності мінеральних елементів – кальцію, заліза, фосфору і вітамінів.
    • Гречані – одні з найбільш корисних. У них багато складних вуглеводів і вітамінів, вони смачні, нормалізують рівень холестерину і сприятливо впливають на функціонування кишечника.
    • В рисових багато клітковини, вони ситні, але не варто ними зловживати, оскільки перетравлюються вони довше інших видів.
    • Кукурудзяні багаті вітамінами групи B, мікроелементами і вуглеводами. Корисні при поганому травленні.
    • Вівсяні відрізняються великим відсотком білка в своєму складі. Чудово очищають кишечник, допомагають у зміцненні імунітету, що особливо важливо при схильності до застудних захворювань.

    Як і звичайний хліб, вводити в раціон хлібці слід поступово. Почніть так: з’їжте два-три хлібці і відстежте реакцію дитини протягом двох днів. Якщо все буде гаразд, продовжуйте вживання. У перші два-три тижні годування краще їх їсти в першій половині дня. Добова норма становить не більше 100 р.

    Вівсяні хлібці можна приготувати вдома: перемолоти в блендері 300 г вівсяних пластівців 50 г лляного насіння з однією столовою ложкою оливкової олії і невеликою кількістю солі. Потім, додаючи воду кімнатної температури, вимісити тісто середньої густоти, викласти його рівним тонким шаром на пергамент, змащене маслом, розрізати на шматочки і випікати 20 хвилин в духовці при 180°C.

    Рекомендації по вживанню хліба при годуванні грудьми

    Хліб – джерело необхідних людині мінералів і вітамінів. Не варто відмовлятися від нього після пологів під час лактації. При цьому не ігноруйте такі правила:

    • Не їжте білий хліб з борошна вищого сорту. Випічка з пшеничного борошна довго переробляється в організмі, провокуючи дискомфорт в кишечнику.
    • Хліб в свій раціон додавайте поступово, починайте з одного шматочка в день, з’їдаючи його на сніданок.
    • Маса з’їдених за день хлібців не повинна перевищувати 50 м з другого місяця, а починаючи з третього – 100 р.
    • Дріжджовий хліб темний вводять в харчування з другого місяця годування, мука повинна бути грубого помелу.
    • «Вчорашній» хліб при грудному вигодовуванні куди корисніше, ніж свіжоспечений. Свіжу випічку з меню прибирають зовсім або їдять потроху один-два рази в тиждень.

    Хліб повинен бути добре пропеченим. В іншому випадку присутні в тісті дріжджі і добавки гірше перетравлюються, надають подразнюючу дію на слизову оболонку ШКТ.

    Вибираючи хліб, злегка стисніть в руці буханець. Якщо вона швидко повернулася до колишньої форми, значить, продукт гарної якості. Якщо залишилася деформованої – не пропеклась.

    Будьте уважні при покупці хлібців. Незважаючи на те, що вони призначені для здорового і дієтичного харчування, почитати склад перед покупкою нового продукту не завадить. У хлібцях не повинно бути підсилювачів смаку, консервантів, ароматичних добавок і антиокислювачів.

    У період годування груддю максимальну користь і мамі, і малюкові принесе темний і бездріжджовий хліб, а також різні види хлібців. Вводите продукт в раціон поступово в невеликих кількостях. І не забувайте про правила вибору якісного хліба.

    Також цікаво: як організувати харчування під час вагітності