Чи потрібно лікувати монгольське пляма у новонародженого

436

Зміст:

  • Причини зміни кольору шкірного покриву
  • Відмінність монгольського плями від схожих новоутворень
  • Діагностика освіти
  • Монгольське пляма тільки що з’явився на світ малюка – це вроджений невус (пігментна пляма), який має синюшний колір і зовні нагадує гематому. З часом воно зазвичай зникає самостійно. Однак важливо відрізнити безпечний слід від інших шкірних патологій.

    Причини зміни кольору шкірного покриву

    Монгольським невус стали називати через раси, якої він був властивий. Саме монголоїди найбільш часто народжуються з зміненим відтінком шкірного покриву.

    Монгольське пляма виявляється в перші дні життя немовляти.

    В результаті змішання кровей цей недолік почав передаватися представникам інших рас, плямочка зараз може проявитися у абсолютно білошкірого немовляти. Якщо у когось з пари слов’ян в роду є бабуся-татарка, їх дитина може народитися з синюватим плямкою на куприку або в іншому місці.

    Монголоїдні невуси майже завжди виявляються ще в пологовому будинку. Найбільш часто синюваті і сіруваті плями утворюються на попі і в зоні крижів, бувають різними за формою і величиною. Можливо поява подібної відмітини на ніжки, ручки і навіть на голові.

    Цятки не представляють небезпеки для здоров’я і розвитку. У багатьох народів вони вважаються знаком благословення богів.

    Причиною, по якій на шкірному покриві утворюється кольоровий слід, є особливий ген, передавшийся через покоління. Якщо відбувається його активація, в ході розвитку плода частина пігментних клітин – меланоцитів застряє у внутрішньому шкірному шарі, надаючи покрову сіро-синій відтінок. З-за чого і виникає синювате плямочка на тілі. У міру дорослішання у більшій частині випадків меланоцити виводяться з внутрішнього шару шкіри і пляма проходить саме по собі.

    Відмінність монгольського плями від схожих новоутворень

    Якщо на тілі новонародженого дитини є області з синім або чорно-сірим відтінком, необхідно провести обстеження для виявлення етіології ураження шкіри. Можливо, родима пляма, хоч і схоже з монголоидным, є серйозним дерматологічним порушенням. Діагностику необхідно провести на ранніх етапах, щоб запобігти загрозу здоров’ю малюка.

    Які новоутворення можна сплутати з монгольським плямою:

    • Интрадермальный невус. Не є злоякісним утворенням. За величиною пляма невелика, не представляє ніякої небезпеки, є у 90% людей. Воно не потребує лікування, але подібна пігментація не зникає з віком.
    • Фиброэпителиальный невус. М’яке новоутворення, яке нагадує родимку. Буває синюватого, жовтуватого або темно-рожевого кольору. У центрі можливий ріст волосся. Таке утворення не загрожує здоров’ю, не трансформується в ракову пухлину, але доставляє незручності естетичного плану.
    • Невус Імо. Особливість такого новоутворення полягає в його розташуванні в районі спини і лопаток. Іноді може статися малігнізація, у зв’язку з чим від невусів Імо краще позбавлятися на самих ранніх термінах.

    Видалення новоутворень проводиться, як правило, шляхом впливу лазерним променем, рідким азотом, за допомогою радіохвильового випромінювання. Спосіб видалення освіти підбирає лікар.

    Діагностика освіти

    Якщо в пологовому будинку у новонародженого така вада був відсутній, а вдома ви його виявили, необхідно неодмінно показати його дерматолога.

    у новорожденногоЯкщо батьки виявили у новонародженого пляма на шкірі, дитину треба показати дерматолога.

    Лікар направить маленької дитини на комплексну диференціальну діагностику. Подібна міра дозволяє виключити представляють небезпеку хвороби дерматологічного плану, які вимагають негайного лікування.

    Для диференціації застосовуються такі діагностичні маніпуляції:

    • дерматоскопія – візуальне обстеження ділянки шкіри за допомогою збільшувального пристосування;
    • сиаскопия – встановлення дерматоскопической картини освіти та характеру розповсюдження пігментації за допомогою сиасканера;
    • біопсія – проведення дослідження вилученого шкірного матеріалу на наявність ракових клітин.

    Якщо лікар встановив, що знак у дитини є монголоидным плямкою, немає необхідності приймати які-небудь заходи, він розповість, що означає така пігментація і на що звертати увагу батькам. У більшій частині випадків пігментація зникає сама по мірі дорослішання малюка. Зазвичай це відбувається до п’яти років. Набагато рідше пляма зникає в 13-15 років. У деяких ситуаціях великі пігментовані області залишаються в продовження всього життя, при цьому плями світлішають.

    Дефекти на шкірі такого типу не приносять малюкам дискомфорту, не болять. Але незважаючи на те, що пляма не представляє небезпеки, лікарі радять вести спостереження за невусом до його повного зникнення. При появі на ньому будь-яких наростів, якщо пляма почервоніло або набрякло треба негайно звернутися до дитячого дерматолога. Подібна симптоматика може повідомляти про розвиток на місці невуса небезпечних шкірних поразок.

    Читайте далі: мишача лихоманка у дітей