Як проявляється контагіозний молюск у дітей

2486

Зміст:

  • Особливості захворювання
  • Механізм розвитку
  • Причини появи
  • Види захворювання
  • Симптоми
  • Діагностика
  • Як позбутися від контагіозного молюска
  • Лікування народними методами
  • Профілактика ускладнень
  • Контагіозний молюск у дітей – один з видів інфекційно-вірусного дерматиту, вражає слизові і м’які тканини. Для підтвердження діагнозу необхідно звернутися до лікаря, не варто намагатися позбутися молюска самостійно.

    Контагіозний молюск у дітей виглядає як вузлики на шкірі

    Особливості захворювання

    Це поширена інфекція. Захворювання контагіозний молюском у дітей частіше зустрічається у дошкільному віці, що пов’язано зі слабкістю імунної системи. Проявляється висипом у вигляді маленьких щільних папул, які схожі на молюска. Не поширюється на внутрішні органи.

    Заразитися можна при тісному контакті з людиною, через білизну, іграшки. Хвороба характеризується доброякісним перебігом. У зв’язку з тривалим інкубаційним періодом симптоми проявляються не відразу. Тому визначити, де і коли відбулося зараження, проблематично.

    При необхідності можливе видалення утворень разом зі збудником.

    Механізм розвитку

    Винуватцем є вірус із сімейства оспенных. Він проникає в організм через пошкоджену шкіру. Активність зберігається до кількох місяців, а іноді і років. Стійкий в навколишньому середовищі. Тривалий час може зберігатися у вологих приміщеннях. Переміщається з пилом по повітрю. Гине при впливі на нього високих і низьких температур.

    У початковій стадії ДНК вірусу проникає в цитоплазму клітини шкіри, тим самим порушуючи її структуру. Відбувається швидкий ріст і поділ аномальних клітин. Після появи перших бульбашок можливе подальше їх поширення. У вузликах-молюсках розміром від 1 до 5 мм міститься рідина, а в ній – безліч вірусів. Бульбашки лопаються, збудники потрапляють на шкіру та в навколишнє середовище. Самозараження відбувається під час розчісування і розтирання вже пошкоджених ділянок.

    Небезпечний хворий чоловік. При недотриманні норм гігієни зараження можливе через предмети побуту.

    Контагіозна хвороба, тому в дитячих садах і школах, соціальних установах виникають епідемічні спалахи. Також схильні до зараження підлітки і літні люди. Основний шлях передачі у жінок і чоловіків – шкірний контакт при інтимній близькості.

    Імунітет до вірусу виробляється повільно і не носить постійний характер. Через деякий час дитина може заразитися.

    Причини появи

    Інфікування відбувається через пошкодження шкірних покривів. Погана екологічна обстановка, незбалансоване харчування не несуть загрози для життя, але підвищують сприйнятливість організму до інфекції. Малюки, які мають атопічний дерматит або екзему, найбільш схильні до захворювання.

    Основні причини розвитку молюска – це порушення імунного захисту. Фактори, що підвищують небезпеку зараження, наступні:

    • порізи, рани, опіки шкіри;
    • інший інфекційний процес або його наслідки;
    • дефіцит мікроелементів і вітамінів;
    • порушення правил особистої гігієни;
    • жаркий вологий клімат;
    • важкі генетичні ураження імунної системи.

    Іншою важливою причиною інфікування є незадовільні санітарно-побутові умови. Одними з найпоширеніших шляхів зараження дітей молюском медики вважають пісочниці і громадські водойми.

    лечение

    Контагіозний молюск дітям легко “підхопити” у водоймах

    Види захворювання

    За типом інфекційного агента розрізняють чотири види вірусів – MCV 1, 2, 3, 4. Для дітей найбільш характерним є перший тип, другий викликає захворювання переважно у дорослих. Виділяють 5 видів контагіозного молюска.

    • Класичний. Висипання розташовуються на конкретній ділянці в одному або декількох місцях.
    • Гігантський. Вузлики можуть зливатися в окремі бляшки розміром 2см і більше.
    • Генералізований. Окремі великі групи поширюються по тілу, утворюється кілька десятків осередків.
    • Изъязвленно-кістозний. Прищики збираються у великі вогнища з утворенням кіст і виразок.
    • Ретикулярный. Окремо розташовані молюски на ніжці.

    Зазвичай хвороба проходить у легкій формі. При ускладненнях початкова стадія може трансформуватися в генералізовану або виразкову форму. Ретикулярный вигляд у дітей буває рідко.

    Зустрічаються нетипові різновиди. Утворюється дуже дрібна висипка без характерних вдавлення. Така форма спостерігається у дітей з ВІЛ або хворих на лейкоз.

    Симптоми

    Всі види захворювання мають однакові клінічні ознаки, розрізняються за місцем локалізації і кількості елементів. У підлітків і дошкільнят висип найчастіше спостерігається на обличчі, тулубі та кінцівках. У дорослих це живіт, внутрішня частина стегон і ділянки, що примикають до геніталій. Висипання можуть виникати і на століттях.

    Спочатку з’являється пухирець невеликого розміру. З часом вузлики поширюються на інші ділянки тіла. Зазвичай не заподіюють біль, але відчувається слабкий свербіж. Освіти щільні, мають форму купола і тілесний колір. Далі вони стають м’якше, на верхівці з’являється вдавлення з білої густою масою. Коли приєднується вторинна інфекція, виникають такі симптоми:

    • почервоніння шкіри, набряк;
    • біль і свербіж;
    • ознаки запального процесу.

    Якщо вузли розташовуються на столітті дитини, це може викликати кон’юнктивіт. При ускладненому перебігу малюку обов’язково необхідна медична допомога.

    Діагностика

    Лікар визначає хворобу за характером висипки. Її відмінною особливістю є поглиблення на папулі. Воно заповнене сирною масою, в якій і знаходиться збудник. Диференціальна діагностика необхідна з наступними захворюваннями:

    • плоскі бородавки;
    • червоні родимки;
    • вульгарні вугри;
    • міліуми, або просянка;
    • гнійничкові захворювання шкіри;
    • краснуха;
    • вітряна віспа.

    Якщо пацієнт потребує видалення молюска, дерматолог може призначити консультацію хірурга або фізіотерапевта. При нетиповому перебігу проводять аналіз вмісту папули. Диференціальна діагностика з онкологічним процесом вимагає біопсії та гістології.

    Як позбутися від контагіозного молюска

    Лікування дитячих шкірних хвороб – завдання дерматолога. Легка ступінь не викликає дискомфорт і занепокоєння. Тому лікарі радять почекати, поки хвороба не піде на спад. Щоб не травмувати маленької дитини, видаляти молюска не рекомендується. Повністю позбавитися від вірусу неможливо, але виробляється імунітет, що значно зменшує появу рецидивів.

    Якщо через косметичного дефекту у дитини з’являється комплекс неповноцінності, процедуру виконують за згодою дорослого. Видалення молюска проводять у таких випадках:

    • ризик постійного механічного пошкодження елементів;
    • освіти у підлітків розташовуються на шкірі статевих органів;
    • висипання на повіках;
    • при множинних косметичних дефектах.

    Якщо численні елементи доставляють незручності, вдаються до спеціалізованого лікування. Маніпуляцію виробляє лікар в стерильних умовах. Механічно молюска видаляють пінцетом або ложкою Фолькмана. Вміст папули повністю звільняють. Процедура болюча, особливо в області обличчя, використовують місцеве знеболення.

    Елементи висипу руйнують рідким азотом. Вплив на кожен вузлик триває від 6 до 20 секунд. Після кріотерапії залишаються кірочки, які не слід відривати і розчісувати.

    Найбільш безболісний і швидкий метод – лазеротерапія. При видаленні лазером молюск гине. Використовують його в косметичних цілях.

    При такій терапії виключається повторне зараження, шрами і рубці не залишаються.

    Руйнують структуру вузлика з допомогою електричного струму, методом коагуляції. Всі перераховані методи вимагають ретельної обробки поверхні антисептиком і припікання ранок йодом.

    Якщо процедура проводиться в початковій стадії, коли вірус особливо активний, є загроза розростання висипки, а на шкірі залишаються рубці.

    Будинки видаляти молюска самостійно не можна. Маніпуляція проводиться в нестерильних умовах, може викликати бактеріальне зараження ранок. По призначенню лікаря використовують засоби для зовнішнього застосування і ліки, що стимулюють механізм захисту, вітаміни, мікроелементи.

    Застосовують мазі на основі трихлороцтової і саліцилової кислоти. Дитина не буде боятися таких процедур в домашній обстановці. На вузлики товстим шаром наносять оксолінову мазь. Папули припікають саліциловим спиртом. Через кілька днів вони підсихають і покриваються скоринкою.

    лечение

    Контагіозний молюск у дітей може з’явитися після ігор в пісочниці

    Лікування народними методами

    У комплексі з аптечними препаратами можна застосовувати самостійно виготовлені засоби на основі рослин. Використовувати їх варто з дозволу лікаря, враховуючи вік дитини.

    Не рекомендується обробляти папули малюкам до 6 років.

    Корисно робити аплікації з відвару череди. Розчин готують з 200 мл окропу і 2 ст. ложок трави на водяній бані 15 хвилин. На уражену шкіру накладають змочені настоєм серветки. Готують засобу перед використанням. Важливо пам’ятати, що народні методи лікування можуть викликати алергічну реакцію. Обробляти висипання можна аптечної настоянкою календули 3-5 разів на добу.

    В домашніх умовах вузлики обережно, щоб не викликати опік шкіри, змазують часниковим соком 5-6 разів. Можна використовувати метод на обличчі і слизових.

    Профілактика ускладнень

    Хвороба не небезпечна, але є ризик інфікування членів сім’ї, дітей в садку чи школі. Так як тчение хвороби тривалий, виникає загроза самозаражения. Щоб не допустити ускладнень, потрібно виконувати наступні правила:

    • уникати пошкодження елементів висипу – не розчісувати і не видавлювати;
    • не допускати подразнення шкіри одягом;
    • постільна білизна, рушники, натільну одяг прокип’ятити, потім пропрасувати, повторювати регулярно до одужання;
    • ділянки висипу закривати одягом, при необхідності – пов’язкою;
    • після контакту із ураженими ділянками мити руки з милом.

    Щоб не виникла стрептодермія, вузлики можна протирати дезінфікуючими засобами.

    Поява на тілі молюска – це сигнал ослаблення захисної системи організму і виникнення захворювань, пов’язаних з імунодефіцитом. Щоб їх виявити, необхідно своєчасне обстеження дитини.

    Читайте також: причини і лікування ячменю у дитини