Які наслідки ЕКО для здоровя жінки

2236

Зміст:

  • Поняття ЕКО
  • Чим небезпечне ЕКО в майбутньому
  • Хвороби щитовидної залози
  • Патології серця
  • Патології печінки
  • Хвороби нирок
  • Багатоплідна вагітність
  • Патології статевих органів
  • Онкологія
  • Екстракорпоральне запліднення або ЕКО є небезпечною процедурою для здоров’я жінки. Наслідки ЕКО можуть бути наступними: хвороби щитовидної залози, печінки, нирок, статевих органів, серця. Відновити здоров’я дуже складно, так як навантаження на органи і системи досить велика.

    Поняття ЕКО

    Екстракорпоральне запліднення базується на потужній гормональної стимуляції яєчників з метою збільшення кількості яйцеклітин. Концентрація гормонів частіше розраховується в сліпу, так як складно визначити можливості репродукції жіночого організму. Іноді концентрація гормонів настільки велика, що підривається репродуктивна функція і робота інших органів.

    Які наслідки еко для здоров’я жінки бувають, розповість гінеколог-репродуктолог

    Гормональна терапія проводиться для того, щоб отримати достатню кількість яйцеклітин для здійснення штучного запліднення. Кількість необхідних жіночих статевих клітин для процедури становить близько 20. Всі вони запліднюються в пробірці, а потім підсаджується 3-5 яйцеклітини в слизову оболонку матки.

    Після того як всі або кілька жіночих запліднених клітин прижилося, зайві ембріони прибирають.

    Щоб знищити непотрібних зародків, в серці вводиться препарат, який зупиняє його роботу. Після вмирання ембріона він виводиться з порожнини матки самостійно. Решта 1-2 зародка залишаються.

    Іноді загиблі ембріони провокують посилені скорочення матки, що призводить до викидня. Це явище неможливо попередити, зупинити складно, тому ЕКО проводять по кілька разів. Є випадки, коли у жінок налічується по 5 і більше протоколів ЕКО.

    Чим небезпечне ЕКО в майбутньому

    ЕКО – небезпечна для організму жінки процедура, тому що згодом часто розвиваються різні захворювання органів та систем:

    • патології щитоподібної залози;
    • кардіоміопатія;
    • онкопатологія, хоча її виникнення не доведено;
    • хвороби печінки;
    • патології нирок.

    Ці захворювання з’являються після першого протоколу ЕКО або після декількох спроб. Все залежить від здоров’я пацієнтки і способу ЕКО.

    Хвороби щитовидної залози

    Щитовидна заліза або тимус в нормі виділяє тиреоїдні гормони, які регулюють синтезування естрогенів. При ЕКО в організм жінки вводять гормональні препарати, що стимулюють овуляцію. Надлишок цих речовин провокує підвищення тиреотропного гормону або ТТГ. В результаті у жінки розвивається аутоімунний тиреойодит, гіпотиреоз, вузловий зоб.

    При декількох протоколах ЕКО у пацієнтки розвиваються дифузні ураження щитовидної залози, а саме множинні вузли по всій площі тимуса. Цей стан вимагає довічного прийому лікарських препаратів.

    Патології серця

    Після агресивної гормонотерапії у пацієнток відзначається кардіоміопатія. Цей стан характеризується ураженням м’язи серця. Гормональні препарати погіршують обмін білків, знижують проникнення електролітів у тканині серця. Міокард починає скорочуватися гірше.

    Також на гормонотерапії підвищується згортальна здатність крові, що ускладнює нормальне скорочення серця, зменшує об’єм крові, що викидається. При такому навантаженні міокард швидко зношується.

    Патології печінки

    Концентрації гормонів під час ЕКО дуже високі. Препарати вимагають постійного участі печінки. В ній відбувається основний метаболізм гормональних засобів. Методика ЕКО буває тривала і коротка. Більш небезпечна тривала гормонотерапія. Вона довше впливає на печінкову тканину, поступово руйнуючи її. З часом виникає печінкова недостатність.

    Важким ускладненням при декількох протоколах ЕКО є биллиарный цироз печінки. При ньому велика тканину органу заміщується сполучною тканиною і некрозом. Відновити печінку не можливо.

    У пацієнток на гормонотерапії розвиваються симптоми холестазу через згущення жовчі. Потік жовчного секрету знижується. Часто утворюються камені в жовчних шляхах. Після ЕКЗ у 2 і 3 триместрах великий ризик внутрішньопечінкового холестазу.

    Хвороби нирок

    Велика дозування гормонів призводить до згущення крові. Кровообіг нирок погіршується, що провокує печінкову недостатність. Погана функція нирок ускладнює виношування плоду.

    Під час відбулася вагітності після ЕКЗ нирки отримують ще більшу навантаження і не витримують. Такий стан дуже небезпечно для жінки і для дитини. Тут вже стоїть питання про переривання вагітності або терміновому розродженні за медичними показаннями для порятунку пацієнтки.

    Багатоплідна вагітність

    Під час ЕКО намагаються залишити тільки одного ембріона, але за бажанням жінки кілька запліднених яйцеклітин зберігають. В результаті розвивається багатоплідна вагітність.

    в будущемБагатоплідна вагітність після ЕКЗ в майбутньому загрожує ускладненнями для здоров’я дітей

    Пологи при багатоплідній вагітності починаються раніше терміну. Діти народжуються маловесные і потребують реанімаційних заходів протягом місяця і більше. Особливо важко проходить вагітність, коли виношується більше двох плодів.

    Патології статевих органів

    Гормонотерапія під час протоколу ЕКО підвищує навантаження на яєчники. Це призводить до недостатньої їх функції. Кількість функціонуючих фолікулів значно знижується. При 2-5 і більше спроб у пацієнток настає рання менопауза. При цьому стані завагітніти вже неможливо навіть за ЕКО.

    Після штучного запліднення у пацієнток з’являються кісти на яєчниках, а також міоматозні вузли. Наявність доброякісних вузлових утворень погіршують перебіг вагітності. Також є високий ризик викидня і передчасних пологів.

    Онкологія

    У жінок можливий розвиток раку яєчників, раку шийки матки, раку грудей. Але ці дані не доведено науково. Виникнення онкопатологій не пов’язують з проведенням ЕКО, так як події сильно рознесені в часі. Онкологічні захворювання з’являється рідко і через 10 років після проведення протоколу.

    ЕКО не дає гарантій на успіх в настанні вагітності. Лише 30 % жінок вагітніють після проведення процедури. Пацієнткам з хронічними захворюваннями і у віці 35-40 років варто задуматися про доцільність терапії. Наслідки ЕКО для здоров’я жінки можуть бути досить серйозними.

    Читайте також: як проходить ЕКО з донорською яйцеклітиною