Потрібно ставити щеплення від вітрянки дітям

645

Зміст:

  • Що таке вітрянка?
  • Ускладнення вітряної віспи
  • Показання до щеплення
  • Протипоказання
  • Процедура та види вакцин
  • Потрібна щеплення від вітрянки дітям? Вона не входить в обов’язковий календар вакцинації,тому батьки не завжди бачать в ній сенс. Щоб точно відповісти на це питання, потрібно проконсультуватися з фахівцем, розібратися з співвідношенням шкоди і користі для конкретної дитини.

    Що таке вітрянка?

    Вітряна віспа – це поширена дитяча інфекція. Незважаючи на свою назву, вона не має ніякого відношення до натуральної віспи і в більшості випадків не небезпечна для життя. Після захворювання формується стійкий імунітет, тому повторні контакти з вірусом не призводять до захворювання. Вважається, що діти переносять вітрянку значно легше, ніж дорослі, які не перехворіли їй в дитинстві.

    Чи потрібно робити щеплення — вирішуйте спільно з педіатром

    Основні симптоми хвороби – висип на шкірі, свербіж, підвищена температура. Малюк стає примхливим, може розчісувати бульбашки, що приносить додатковий дискомфорт і створює сприятливий грунт для бактеріальної інфекції.

    Характерна особливість захворювання – довгий інкубаційний період, до 21 дня, протягом останніх — пацієнт вже заразний для навколишніх. Цим обумовлені спалаху вітрянки в дитячих садах – одна дитина в інкубаційному періоді може заразити всю групу, навіть не підозрюючи про це. З цієї ж причини в стаціонарах хворих з вітрянкою лікують тільки при тяжкому перебігу захворювання.

    Той же вірус, що волає у дітей вітрянку, у дорослих може викликати інше захворювання – оперізувальний лишай. На відміну від вітрянки, воно набагато менш заразна, але може хронизироваться і періодично загострюватися.

    Лікування захворювання зазвичай відбувається вдома. Маленького пацієнта ізолюють від здорових дітей – категорично заборонено відвідування дитячого садка, гуртків і секцій, прогулянки у дворі. Доглядати за малюком повинні ті з дорослих, хто перехворів на вітрянку в дитинстві. Лікувальні заходи полягають в ізоляції, забезпечення питного режиму, контроль температури, якщо вона вище 39 – потрібно збивати. При сильному свербінні застосовують антигістамінні препарати.

    Висипання на шкірі змащують антисептичним розчином, найбільш ефективна діамантова зелень (зеленка). Це запобігає потраплянню інфекції. застосування каламина дозволяє ще й знизити свербіж. Необхідно щодня оглядати дитину і змащувати знову виникли висипання, які в гострій фазі хвороби з’являються постійно. Перший ознака одужання – припинення подсипаній. Потім поступово згасають вже існуючі елементи висипу.

    прививка от ветрянки детям

    Наслідки вітрянки – бактеріальна інфекція, шрами

    Ускладнення вітряної віспи

    Для більшості батьків велике питання, чи треба робити щеплення своїй дитині. Побутує думка, що діти легко переносять захворювання і витрачатися на препарат нема чого, простіше перехворіти і отримати стійкий імунітет на все життя. В деякій мірі це виправдано – дійсно, діти молодше 12 років переносять хворобу найчастіше легко і без ускладнень.

    Ускладнення:

    • Бактеріальна інфекція в області расчесов – виникає в будь-якому віці;
    • Лімфаденіти викликані поширенням вірусу по лімфі і його токсичною дією, виникають зазвичай у дорослих;
    • Оперізувальний лишай може розвинутися як ускладнення після вітрянки відразу після неї, характерний для людей з вираженим імунодефіцитом;
    • Енцефаліти виникають при сильних патологіях імунітету.

    Щеплення необхідна для запобігання цих ускладнень. Вони найбільш вірогідні у дорослих, але можуть проявитися і у дітей.

    Показання до щеплення

    Здоровим дітям, які поступають в школу або дитячий сад, теж бажано зробити щеплення. Незважаючи на думку, що діти хворіють на вітрянку легко, можливість уникнути хвороби точно не буде зайвою. Щеплення переноситься значно легше, ніж власне хвороба.

    Роблять щеплення дорослим? Так, і для цього існують строгі показання:

    • Планування вагітності (не менш, ніж за півроку до зачаття);
    • Робота з дітьми дошкільного віку;
    • Робота в медичних установах;
    • Імунодефіцитні стани;
    • Цукровий діабет;
    • Хронічні хвороби внутрішніх органів.

    Все це робиться в тому випадку, якщо дорослий не хворів на вітрянку в дитинстві.

    прививка от ветрянки детям

    У дорослих вірус може викликати оперізувальний лишай

    Протипоказання

    Є протипоказання, які лікар зобов’язаний виявити до щеплення. Це звичайні обмеження – простудні захворювання, температура, гострий запальний процес або загострення хронічного на момент щеплення. У цьому випадку її не потрібно скасовувати, досить перенести на більш пізній час, зазвичай це місяць з моменту одужання.

    Вакцинацію не проводять вагітним, годуючим матерям і дітям віком до року – навантаження на імунітет занадто висока, а щеплення посилює її. З тієї ж причини не проводять імунізацію у людей з вираженим імунодефіцитом – в цьому разі імунітет не впорається навіть з щепленням. Кордоном є кількість лейкоцитів 1200/мл – якщо білих кров’яних клітин більше цієї кількості, але не менше норми, то імунізація необхідна, а якщо менше, то небезпечна для життя.

    Процедура та види вакцин

    Щеплення від вітрянки не є обов’язковою, тому пацієнт або його батьки самі вирішують, коли і як її проводити. У скільки роблять щеплення залежить від індивідуальних особливостей пацієнта. Проводити її дозволено в будь-якому віці старше року, якщо немає протипоказань. Дітям молодше 13 років ліки вводять одноразово, підліткам та дорослим – дворазово з інтервалом не більше 10 тижнів (зазвичай 2 місяці).

    Спеціальної підготовки не потрібно. Дата призначається заздалегідь. З схвалення батьків вакцинація може проводитися організовано в школі або дитячому саду, але закуповувати препарат доведеться на гроші батьків, оскільки він не поставляється в дитячі установи централізовано.

    Види препаратів, які використовуються для вакцинації:

    • Живий вірус герпесу – препарат Окавакс, Франція. Випускається у вигляді висушеного порошку, що містить живі віруси в безпечній для здорової людини дозі;
    • Ослаблені збудники – препарат Варилрикс, Бельгія. Вважається більш безпечним, ніж препарат з живих вірусів.

    Вітчизняних аналогів в цих препаратів немає, що відбивається на їх ціні та доступності. Лікар розповість пацієнта або його батькам про те, як називається препарат для імунізації, в чому його переваги і недоліки, як правильно його застосовувати. Найбільш зручний спосіб отримання препарату купити в аптеці. Він продається в індивідуальних упаковках, кожна розрахована на одну дозу.

    Ліки вводиться підшкірно або внутрішньом’язово (не рекомендується). Перед введенням медсестра виміряє температуру у пацієнта, запитає про скарги. Якщо хворий добре себе почуває, ліки вводиться. Цей процес займає не більше хвилини. Після процедури бажано залишатися в поліклініці близько півгодини – на випадок, якщо самопочуття різко погіршиться. Якщо все добре, після щеплення можна йти додому.

    Вакцина зроблена з живих вірусів, тому після неї потрібно дотримуватися карантин протягом 2 тижнів, щоб не заразити оточуючих. Неможливо точно знати, хто в оточенні пацієнта, враховуючи випадкові зустрічі, перехворів на вітрянку, а хто ні.

    Скільки діє імунітет мало залежить від способу введення. Виробники вказують, що щеплення дає імунітет на 20 років. Лікарі залишають за пацієнтом право вирішувати, чи перехворіти йому вітрянкою або щепитися від неї. Але важливий той факт, що ускладнення після щеплення розвиваються рідше, ніж після захворювання.

    Щеплення від вітрянки дає стійкий імунітет до цього захворювання, дозволяє уникнути ускладнень, які вкрай складно вилікувати. Її ефективність залежить від віку пацієнта – чим раніше вона поставлена, тим ефективніше.

    Також рекомендуємо почитати: чи може дитина повторно захворіти вітрянкою