Чому груди після місячних набухла і болить

2103

Зміст:

  • Причини болю в грудях
  • Мастопатія
  • Новоутворення
  • Коли потрібно звертатися до лікаря
  • Що робити
  • Масталгія, або біль у грудях, є поширеним симптомом, які відчувають жінки під час або після менструації. В яких ситуаціях болючість молочних залоз є нормою, а в яких вимагає лікарського втручання, буде розглянуто далі.

    Причини болю в грудях

    Біль у грудях після менструації – часте явище серед жінок. При цьому біль нерідко носить різний характер: у грудях може виникати відчуття печіння, здавлювання або гострої пронизує хворобливості. Найчастіше прояв симптому – набрякла, збільшена в розмірах груди, дискомфорт в якій спостерігається при дотику.

    Вважається нормою, якщо набухла груди перед менструацією або ж в середині циклу, коли у жінки настає овуляція. Але якщо цей симптом зберігається більше п’яти днів, то необхідно звертатися до фахівця для виявлення причин подібної реакції. Особливо потребує уваги ситуація, коли біль або збільшення грудей відбувається тільки з одного боку, тоді як інша молочна залоза залишається безболісною і має колишні розміри.

    Частою фізіологічною причиною набухання і болючість грудей є вагітність. У період підготовки до грудного вигодовування організм виробляє гормон прогестерон, який викликає збільшення грудей і активацію молочних залоз. Під дією посилення кровотоку шкіра грудей починає розтягуватися, що призводить до виникнення неприємних відчуттів.

    Причини хворобливості грудей можуть критися в гормональному збої. Призвести до дисбалансу можуть такі чинники:

    • період клімаксу;
    • венеричні захворювання;
    • запобігання вагітності шляхом прийому оральних контрацептивів;
    • нерегулярна сексуальне життя;
    • спадкова схильність до високого рівня статевих гормон;
    • тривалий прийом антидепресантів.

    Деякі інші препарати можуть викликати побічний ефект зміни гормонального фону. Тому на прийомі у лікаря слід вказувати всі препарати, які приймаються жінкою в поточний момент.

    Якщо груди почали боліти після місячних (приблизно через тиждень від початку менструального циклу), причиною тому можуть послужити наслідки тривалого стресу, запальні процеси в молочних залозах, а також паразитарні інвазії.

    Мастопатія

    Мастопатія – це запальне захворювання молочної залози. Вона може бути викликана як гормональним дисбалансом, так і рядом інших факторів. Якщо у жінки болить груди після місячних, а на дотик вона стала твердою, то це повинно стати причиною для комплексного обстеження у гінеколога і мамолога. Подібна симптоматика може турбувати не один місяць, однак важливо почати лікування вчасно, щоб підвищити шанси на успішне одужання.

    Крім того, біль у грудях може поєднуватися з хворобливими відчуттями внизу живота. Це ще одна ознака гормональних порушень. В інших випадках це може свідчити про системному інфекційному ураженні.

    Новоутворення

    Пухлини в грудях можуть стати причиною хворобливості в певний період циклу. При цьому клітини пухлини здатні як реагувати на зміну гормонального фону, так і бути байдужими до них. Утворення в грудях бувають як доброякісними, так і злоякісними.

    Виявлення пухлини в молочних залозах відбувається спочатку при огляді і пальпації у лікаря-мамолога, а потім при проведенні УЗД. Характерною особливістю новоутворень є болючість тільки до однієї груді, а не в обох, що і стає основною відмітною ознакою в період ранньої діагностики захворювання.

    Окрім пухлин, хворобливі відчуття можуть бути викликані кістами – ізольованими від основної тканини порожнистими структурами, наповненими рідиною. Як і пухлина, кіста викликає хворобливість тільки в тій частині грудей, де вона розташована, однак іноді біль може іррадіювати в пахвову западину або в область ребер, що ускладнює визначення місця проблеми.

    Коли потрібно звертатися до лікаря

    Якомога швидше здатися лікареві необхідно в тих випадках, коли спостерігаються явні ознаки запального процесу. Це можуть бути незвичайні мажучі виділення після закінчення місячних (слизові, творожистие, або з неприємним запахом), безперервне кровотеча, а також висока температура, яка не збивається жарознижувальними засобами.

    Нерідко біль у грудях виникає через гормонального дисбалансу, який є наслідком інфекцій або запальних процесів жіночої репродуктивної системи. Молочні залози, також входять до складу системи, що чутливо реагують на зміну гормонального фону, тому ниючий біль і відчуття дискомфорту присутні при ендометріозі, кістах яєчників, запаленнях придатків матки або шийки матки, а також інших захворюваннях.

    Крім того, термінова консультація лікаря необхідна, якщо у жінки спостерігаються виділення з сосків. Це допустимо тільки в період вагітності і лактації. В інших випадках виділення з грудей свідчать про патологічному процесі. Виділення із сосків є одним з ознак пухлинних захворювань.

    Важливо звернути увагу на колір і консистенцію виділень з сосків. У період менопаузи колір виділень може бути коричневим або зеленуватим, що свідчить про ектазій молочних проток. Також виділення коричневого кольору можуть вказувати на внутрипротоковую папілому.

    На тлі грудного вигодовування одна з молочних залоз може стати хворобливою, з відчуттям печіння на шкірі. З соска при цьому з’являються гнійні виділення з неприємним запахом. Це може свідчити про маститі – запаленні молочного протоки.

    Що робити

    Якщо жінка помітила, що після місячних болить груди (особливо якщо це супроводжується іншими симптомами), краще негайно звернутися до гінеколога за консультацією. При інтенсивних болях можливий прийом знеболюючих засобів, але тільки після дозволу лікаря, так як ліки згладжують клінічну картину і спотворюють результати аналізів. Після проведення серії досліджень можна напевно сказати, чому болить груди і як її лікувати.

    В якості профілактики проблем з грудьми використовується перелік рекомендацій, які дозволять знизити ризик болю і запальних процесів:

    • відмова від шкідливих звичок;
    • адекватні способи справитись зі стресовими ситуаціями та їх мінімізація;
    • уникнення впливу дуже високих або низьких температур;
    • вибір зручного бюстгальтера, відповідного за розміром і обсягом грудей;
    • відмова від інтенсивних тренувань під час критичних днів;
    • збалансований раціон з достатньою кількістю білків і жирів;
    • профілактичне відвідування гінеколога принаймні раз на півроку.

    Також необхідно раз в 2-3 місяці проводити самостійний огляд молочних залоз. Лікарі-мамологи зазвичай видають пам’ятку про процедуру само огляду при відвідуванні, або з цією пам’яткою можна ознайомитися у вільному доступі. Подібна процедура огляду дозволяє швидко виявити причини дискомфорту в грудях і ефективно їх усунути.

    Читайте також: зміни грудей при вагітності