Китайська акупунктура: здоров’я з голочки

267

Китайська акупунктура-одна з найбільш древніх оздоровчих практик, відомих людству. У стародавньому китаї її називали чжень-цзю, тобто, дослівно, укол і припікання. На сучасному ринку spa-послуг і медичних напрямків китайська акупунктура більш відома як голковколювання. Назви з часом змінюють один одного, але суть практики зберігає свою автентичність і оригінальність.

Китайська акупунктура: на всі випадки життя

Здавна на сході за допомогою китайської акупунктури лікували мало не кожну хворобу і майже всяку хворобу. Як тільки ця методика оздоровлення стала відома і популярна на заході, список показань поповнився позбавленням від зайвої ваги, депресії і поганих звичок (а саме — від пристрасті до обжерливості, куріння і випивки). Незважаючи на те, що китайська акупунктура по суті своїй є найдавнішою медичною практикою, в більшості сучасних західних салонах краси вона представлена як масажна послуга. Одному богу відомо-чому.

Щодо того, наскільки ефективно допомагає китайська акупунктура в боротьбі із зайвою вагою або, наприклад, тютюнопалінням, сказати досить складно: комусь нетрадиційна східна медицина до душі і допомагає на ура, інші в неї не вірять і вважають марною. Але ось той факт, що китайська акупунктура здатна вилікувати безліч навіть дуже серйозних хвороб (наприклад, безпліддя) — очевидний. Лікувальний потенціал голковколювання перевірений тисячоліттями.

Давньокитайські цілителі вважали, що через тіло кожної людини пролягають свого роду канали (меридіани), які і з’єднують всі його органи і системи в єдиний організм. По каналах тече життєва енергія (ци), якщо її струм не порушений — людина здорова. Як тільки в будь-якому місці течії енергії виникає «затор» — тут же виникає і хвороба. Впливаючи на ці меридіани за допомогою точкового голковколювання, майстри китайської акупунктури відновлюють перебіг життєвої енергії і надають таким чином лікувальний вплив на один або кілька органів. В системі голковколювання розрізняють два типи енергетичних каналів – по одних меридіанах енергія рухається вгору, по інших вниз. Залежно від того, під яким кутом робиться укол голкою, цілитель або збільшує швидкість руху енергії, або навпаки — уповільнює її.

Китайська акупунктура в наші дні

Європейці вперше познайомилися з технікою китайської акупунктури в кінці xvi століття. Потім інтерес до голковколювання дещо згас, але спалахнув знову в середині минулого століття. Всюди, немов гриби після дощу, стали виникати центри традиційної китайської медицини, основним напрямком в яких незмінно було і залишається голковколювання.

В срср метод китайської акупунктури був офіційно визнаний в якості альтернативної медицини в кінці 1970-х років після декількох дружніх візитів радянських лікарів до китаю. Правда, відома вона у нас стала під назвою «голковколювання».

Сучасна наука трактує механізм дії китайської акупунктури наступним чином: найтонші голки, введені в тіло в область біологічно активних точок (причому введені під строго певним кутом), впливають на нервові закінчення і рецептори. Від них нервовий імпульс передається в мозок, де генерується певна команда, що посилається до того чи іншого органу. Таким чином досягається бажаний терапевтичний ефект. Як правило, голки використовуються дуже тонкі – їх діаметр не перевищує 0,5 мм. Крім голок в китайській акупунктурі використовується і інший традиційний інструмент лікування-своєрідні сигари з трав і листя (мокси), за допомогою яких робляться цілющі припікання. Лякатися не варто-припікання зовсім не болючі.

Мокса-терапія як частина китайської акупунктури

У наші дні мокса-терапія нерідко практикується як самостійна методика, хоча в оригіналі вона є невід’ємною частиною китайської акупунктури. За допомогою підпаленої мокси виявляється тепловий вплив на акупунктурні точки: найчастіше їх просто обкурюють — рідше-по-справжньому припікають до появи специфічних бульбашок на шкірі (які потім безслідно проходять!). Мокси застосовуються двох видів: тонкі (схожі на палички для пахощів) і товсті, немов трав’яні сигари. До складу мокс входять сухі лікарські трави, ефірні масла та інші корисні для здоров’я інгредієнти.

Навіть попіл, який залишається від згоряння мокси, вважається цілющим-його використовують як гомеопатичний засіб. Вчені вважають, що теплове випромінювання трав’яної сигарки діє також, як електромагнітне випромінювання червоного спектра. Ефект випромінювання посилюється дією лікарських трав і ефірних масел. У сучасних китайських акупунктурних салонах або клініках мокса-терапія часто застосовується як альтернатива традиційного голковколювання — наприклад, якщо пацієнт нервує, боїться уколів або страждає психологічними розладами.