Lactobacillus spp у жінок: що це?

2510

Зміст:

  • Що таке нормофлора?
  • Норма у жінок
  • Основні функції
  • Методи діагностики
  • Причини зміни нормальних показників
  • Як збільшити кількість лактобактерій
  • Lactobacillus spp у жінок – це грампозитивні бактерії-анаероби, необхідні для підтримки захисних функцій. Їх завжди знаходять під час дослідження вагінального секрету. По кількості лактобацил можна дати непряму оцінку станом організму. При зниженні кількості колоній потрібно відновлювальна терапія.

    Що таке нормофлора?

    В організмі кожної людини постійно присутні два види бактерій:

    • корисні – забезпечують роботу органів, які допомагають організму впоратися із захворюваннями, підтримують природні процеси;
    • умовно-патогенні – не приносять шкоди до тих пір, поки кількість їх колоній мало, але можуть викликати запальні процеси при розмноженні.

    Крім цього, є третій вид мікроорганізмів, які називаються патогенними. Вони не присутні в організмі людини, але при певних обставинах можуть проникати в нього і викликати інфекційно-запальні процеси.

    Нормофлора – це термін, що позначає, що в організмі людини бактерії присутні в правильній пропорції: лідирують корисні, не розмножуються умовно-патогенні і відсутні патогенні. Визначити цей стан можна за допомогою лабораторної діагностики.

    Норма у жінок

    Особливу увагу при вивченні мікрофлори організму приділяють стану статевих органів жінки. Їх населяють різні бактерії, але лактобацили представлені в переважній більшості. Раніше фахівці при проведенні аналізу називали їх загальним терміном «палички Додерлейна». З часом у гінекології стали розділяти корисні бактерії на види, що дозволило більш точно визначати причини порушень і підбирати схему корекції.

    У мазку здорової жінки має бути не менше 10 мільйонів колоній Lactobacillus spp в одному мілілітрі вагінального секрету. У дівчаток, що не ведуть статеве життя, цей показник доходить до 10*9 КУО/мл

    Lactobacillus spp у жінок: норма

    Основні функції

    Лактобактерії присутні в кишечнику на всьому його протязі. Вони допомагають перетравлювати білки, жири, вуглеводи, не дають розмножуватися умовно-патогенної та патогенної флори, нормалізують роботу кишечника. Норми для колоній корисних мікроорганізмів встановлюються індивідуально в залежності від того, де вони визначаються. Наприклад, в шлунку перебуває не більше 10*2 ДЕЩО на один мілілітр біологічної рідини. У кишечнику цей показник збільшується і досягає 10*6-10*7 ДЕЩО, що є нормою і для жіночих статевих органів.

    Матка, головний дітородний орган, регулярно піддається атакам бактерій, вірусів і грибків, які можуть розмножуватися за недотримання особистої гігієни (Candida) або передаватися при статевому контакті (Chlamydia trachomatis). Лактобацили пригнічують ріст патогенної мікрофлори і захищають піхву від інфекції, запобігаючи її проникнення цервикальному каналу в матку. Відсутність захисних функцій призводить до розвитку запалення зовнішніх статевих органів, яке згодом перейде на шийку, ендометрій і придатки.

    Методи діагностики

    У жінок навіть незначні зміни кількості лактобацил відображається в мазку. Самостійно запідозрити дисбаланс мікроорганізмів можна з таких симптомів:

    • посилення слизових виділень;
    • зміна органолептичних властивостей вагінального слизу – кольору та запаху;
    • поява свербежу і печіння;
    • наліт на зовнішніх статевих органах;
    • дискомфорт у малому тазі;
    • біль під час статевого акту;
    • порушення менструального циклу.

    Щоб визначити кількість корисних бактерій, необхідно звернутися до гінеколога. Лікар проведе мануальне обстеження і візьме вагінальний секрет для аналізу. Результати діагностики можна дізнатися в цей же день. Норма для виконання аналізу – до двох годин після забору матеріалу.

    Якщо лабораторне дослідження показує, що кількість паличок Додерлейна знижено, виконується розширений аналіз. З його допомогою визначаються види бактерій у взятому біологічному матеріалі. Полімеразна-ланцюгова реакція дозволяє виділити з мікроорганізму його ДНК. Лактобациллус визначається безпомилково, що забезпечує високу достовірність аналізу.

    Методом ПЛР також можна встановити присутність умовно-патогенних і патогенних мікроорганізмів, визначивши кількість їх колоній. Особлива увага приділяється Ureaplasma. Донині думки про необхідність лікування при підвищенні кількості уреаплазми розходяться.

    НормофлораНормофлора

    Причини зміни нормальних показників

    Зменшення кількості корисних бактерій говорить про порушення в роботі організму. Що це таке і чим воно викликано, розібратися самостійно буває складно. Дізнатися про причини дисбалансу корисною і шкідливої мікрофлори можна за допомогою комплексного обстеження, основою якого є визначення ДНК лактобациллуса та інших мікроорганізмів.

    Причиною зниження кількості lactobacillus spp у жінки стають такі чинники:

    • зміна гормонального фону – у другій фазі менструального циклу, при вагітності, після пологів, під час менопаузи та статевого дозрівання;
    • недотримання особистої гігієни – застосування лужного мила, тривале носіння прокладок, нехтування чистотою білизни;
    • самостійні спринцювання відварами трав або водою з метою очищення піхви;
    • безладні статеві зв’язки, контакти без бар’єрних контрацептивів;
    • паразитарні інфекції;
    • прийом антибіотиків, глюкокортикостероїдів;
    • неправильне харчування, вживання великої кількості простих вуглеводів і зловживання спиртними напоями.

    Дослідження показують, що жінки, які регулярно вживають пиво, частіше страждають від молочниці – Vaginal Candidiasis.

    Лекарство для повышения количества лактобацилл в мазкеДля підвищення кількості лактобацил в мазку потрібна лікарська терапія

    Як збільшити кількість лактобактерій

    При зниженні показників Eubacterium в кишечнику і Lactobacillus у піхві необхідно вживати заходів для корекції даного стану. Схема лікування буде залежати від того, що стало причиною порушення нормальної мікрофлори. Якщо результати аналізу показали присутність патогенних мікроорганізмів, жінці призначається курсовий прийом протимікробних і протипротозойних препаратів. Також рекомендуються вагінальні антисептики у формі свічок, тампонів і розчинів, якщо немає протипоказань для їх використання. Після завершення курсу призначається індивідуальна схема для відновлення природної мікрофлори.

    Якщо причиною порушень стали екзогенні фактори – харчування, шкідливі звички, недотримання гігієни, – приймаються заходи для їх усунення. Відновлення мікрофлори піхви передбачає:

    • застосування вагінальних свічок, що містять у складі живі колонії лактобактерій;
    • прийом препаратів для нормалізації кишкової мікрофлори;
    • вживання в їжу великої кількості кисломолочних продуктів;
    • повноцінне харчування, що передбачає щоденне споживання овочів, фруктів, клітковини і білка;
    • дотримання інтимної гігієни, використання спеціальних засобів з молочною кислотою для підмивання.

    Періодичне порушення мікрофлори піхви і кишечнику у жінок, що супроводжується зниженням колоній лактобацил, виникає з-за пригніченого імунітету. Для запобігання подібних порушень необхідно зміцнювати захисні властивості організму. Регулярна профілактика дозволяє постійно підтримувати мікрофлору в нормальному стані.

    Також рекомендуємо почитати: ураження грибком Кандида альбіканс у жінок