УЗД на ранніх термінах вагітності: показання, підготовка, терміни

1704

Зміст:

  • Цілі дослідження на ранніх термінах
  • Види
  • Коли робити УЗД
  • Показання до УЗД позаплановому
  • Чи шкідливо
  • Визначить вагітність
  • Підготовка до дослідження
  • Чим небезпечно
  • УЗД на ранніх термінах вагітності – єдиний безпечний метод дослідження. Він дозволяє достовірно оцінити термін гестації в тижнях, потенційні проблеми у розвитку плоду і багато інші важливі критерії. Доцільність проведення УЗД раніше першого скринінгу в 10-14 тижнів сумнівна. Тим не менш процедуру можуть призначати, якщо є показання.

    Цілі дослідження на ранніх термінах

    УЗД на ранніх термінах вагітності дозволяє не тільки зафіксувати факт вагітності, але і з високою точністю обчислити термін, виявити можливі патології. Аналіз крові і тест-смужки вказують на підвищений ХГЛ, але гормон підвищується і при позаматкової і завмерлої вагітності. Завдяки УЗД можна оцінити здоров’я вагітної жінки і її майбутньої дитини.

    УЗД на ранніх термінах вагітності проводиться виключно за показаннями

    Достовірно наявність ембріона визначають через 3-4 тижні після зачаття, в цей період можливо визначити серцебиття. Це пряма ознака розвитку плода. З п’ятого тижня можна оцінити важливий критерій КТР – куприка-тім’яної розмір, а точніше, розмір тулуба плоду від голови до попереку. У цей же період визначають багатоплідну вагітність. Якщо КТР не змінюється, а серцебиття не прослуховується, то діагностують завмерлу вагітність.

    На ранньому терміні неможливо визначити статеву приналежність майбутнього дитини. Не можна оцінити і можливість патологічних відхилень у розвитку внутрішніх органів. Для виявлення патології рекомендується проведення уз на 10-14 тижні гестації. У цей час можливе визначення синдрому Дауна, загальний стан зростаючого плоду.

    Види

    УЗД на ранніх термінах вагітності проводиться двома способами:

    • трансабдомінальне або вивчення матки датчиком через очеревину;
    • трансвагінальне з зануренням датчика в порожнину піхви.

    Традиційно перше УЗД проводиться трансвагінальним способом. Загальна тривалість маніпуляції становить 20-30 хвилин. За час дослідження лікар проводить необхідні виміри, робить висновок про стан матки і плоду. Подальші планові УЗД без особливих показань проводять абдомінальним способом. За результатами протоколу призначається тактика подальшого ведення жінки.

    Коли робити УЗД

    При нормальному перебігу вагітності планове УЗД проводиться 3-4 рази. Кожен період характеризується кардинальними змінами в будові і розвитку плода, тому своєчасне обстеження допомагає вчасно оцінити можливі ризики.

    когда делать узи

    Коли робити УЗД – перше питання жінок, які дізналися про вагітність. Клініцисти рекомендують не поспішати та провести дослідження за планом.

    Зазвичай планове УЗД проводиться в такі періоди:

    • I триместр – 10-14 тижня. На цьому етапі можна визначити перші можливі відхилення, обчислити можливу дату пологів. При виявленні у жінок патологій вагітності потрібна госпіталізація в стаціонар. Якщо діагност визначає аномалії розвитку плоду, то показана консультація генетика.
    • II триместр – 20-23 тижні. Лікар оцінює структуру і наповненість внутрішніх органів, стадію їх формування і розвитку. Другий скринінг спрямований на оцінку стану плаценти, будова скелета і внутрішніх органів дитини.
    • III триместр – орієнтовно 32-34 тиждень і пізніше до пологів. Діагности оцінюють ступінь функціональності плаценти, обсяг і стан амніотичної рідини, тонус матки, розвиток дитини. Мета останнього УЗД – визначення готовності жінки до пологів.

    При обтяженому перебігу вагітності, ускладненої історії хвороби у жінок процедур УЗД може бути призначено набагато більше. При необхідності проводять інші інструментальні і лабораторні дослідження.

    Показання до УЗД позаплановому

    Частота проведення ультразвукового дослідження залежить від багатьох факторів. Основними показаннями до проведення позапланового УЗД є:

    • ускладнений перебіг попередніх пологів;
    • онкологічні пухлини;
    • патології органів малого тазу різної природи у жінок;
    • перенесені інфекційні та запальні захворювання незадовго до зачаття і під час вагітності;
    • гестози;
    • підозра на позаматкову вагітність, передчасне відшарування плаценти.

    Особливу увагу приділяють жінкам із цукровим діабетом, надмірною вагою або швидким набором маси тіла, невідповідністю розміру плоду гестационному періоду. Часто проводять УЗД жінкам, які перебувають у відділеннях патології вагітних, для контролю проведеної терапії.

    Чи шкідливо

    Незважаючи на доступність ультразвукового дослідження, все ще існує безліч міфів з приводу шкоди і небезпеки на ранніх термінах вагітності. Досі не доведено взаємозв’язок між можливими патологіями розвитку плода з частими або ранніми УЗД. Проте деякі лікарі не рекомендують УЗД раніше першого триместру без особливих показань, так як поки ця область до кінця не досліджена.

    Визначить вагітність

    УЗД виявляє наявність вагітності вже на 2-3 тижні з моменту зачаття, однак цим інформація і обмежується. Достовірність результатів дослідження на 3-5 тижні вагітності досить велика. На цьому етапі можна визначити суттєві відхилення у формуванні плодового яйця, особливості серцебиття.

    вредно ли

    УЗД допоможе виявити відхилення і вчасно вжити заходів

    Оптимальним способом визначення вагітності на ранніх термінах є тест-смужки, огляд гінеколога, аналіз крові на ХГЛ. Якщо у лікаря є найменші підозри, то призначається УЗД раніше першого планового терміну.

    Підготовка до дослідження

    Ніякої підготовки до проведення дослідження не потрібно. Якщо лікар підозрює розвиток сечостатевої інфекції, то маніпуляція виконується спочатку на повний сечовий міхур і після на спустошений.

    Чим небезпечно

    Багато лікарі не рекомендують проведення позапланового сканування без особливих показань.

    Тим не менш, однозначно говорити про шкідливість УЗД при вагітності не можна з двох основних причин:

    • Відсутність чистоти експериментальних досліджень. Кожна жінка, яка стала на облік з приводу відбулося запліднення проходить багато досліджень, неможливо достовірно визначити ступінь впливу того чи іншого методу на стан плода. Доказом впливу ультразвуку повинен бути не разовий випадок, а клінічна статистика.
    • Час. Для отримання даних про шкоду апаратних досліджень з приводу вагітності потрібно багато часу, до 7-10 років. Обладнання постійно вдосконалюється. Неможливо порівняти можливості радянської і сучасної техніки.

    Клініцисти беруть за основу сам фактор розвитку вагітності. Якщо жінка не відчуває жодних проблем з виношуванням, скарги стандартні, не викликають підозр, то проведення УЗД відкладають на оптимальний термін.

    На сьогоднішній день доведена абсолютна безпека ультразвуку для дорослої людини і плоду віком 10-14 тижнів.

    УЗД – сучасний і доступний метод підтвердження вагітності на ранніх термінах. Проте проведення дослідження повинно бути виправдано і призначено лікарем. Тільки спостерігає жінку фахівець вирішує, коли робити скринінг для уникнення потенційних ризиків і ускладнень.

    Дивіться далі: все про скринінгових УЗД при вагітності