Лактаційна аменорея у жінок

1602

Зміст:

  • Аменорея при годуванні груддю у жінок: що це таке
  • Від чого залежить тривалість фізіологічної аменореї
  • Аменорея як контрацептивний метод
  • Протипоказання до використання методики
  • Коли починати оберігатися
  • Лактаційна аменорея (ЛАМ) – це природний стан мами, яка годує грудьми. Її організм активно виробляє пролактин, необхідний для вигодовування малюка. На цьому тлі менструація і зачаття неможливі. Тим не менш потрібно чітко знати особливості цього періоду, щоб не допустити можливої патології або небажаної вагітності.Лактационную викликає аменорею пролактин

    Аменорея при годуванні груддю у жінок: що це таке

    Під цим поняттям мають на увазі відсутність менструацій під час лактації. Хоча стан і не є хворобою, вона має свій код за МКХ-10 – N91.1.

    Початок місячного циклу припадає на дозрівання фолікула. У середині циклу при його розриві відбувається овуляція – вихід яйцеклітини, готової до запліднення. Якщо зачаття не сталося, починається менструація. Коли дитина ссе груди, відбувається вироблення пролактину, що пригнічує синтез інших гормонів, які відповідають за дозрівання фолікулів. При відсутності овуляції неможливі ані зачаття, ані менструація.

    Тривалість стану, як правило, становить від шести до дев’яти місяців. В цей період здійснюється переклад немовляти з маминого молока на дорослу їжу і звичний режим грудного вигодовування порушується.

    Але аменорея і здатна завершитися через 50-60 днів після пологів, і триватиме до двох років. Якщо за цей період місячний цикл не відновився, необхідно звернутися до гінеколога для проходження обстеження. Лікар направить на дослідження органів малого тазу ультразвуком та аналіз крові для визначення рівня гормонів. Доктор також перевірить, чи не викликана тривала аменорея незапланованим зачаттям.

    Від чого залежить тривалість фізіологічної аменореї

    Стан триватиме, поки організм активно виробляє пролактин. Зміни можуть виникнути:

    • при регулярних інтервалах між годуваннями більше чотирьох годин;
    • якщо малюка догодовують сумішшю або поять водою;
    • при використанні пустушки;
    • при годуванні виключно молочними сумішами.

    У всіх цих випадках тривалість фізіологічної аменореї скорочується. У жінок з підвищеною фертильністю, багатодітних мам стан може і не наступити. Частота і тривалість грудного годування тут нічого не значать.

    Аменорея як контрацептивний метод

    Аменорея зазвичай триває лише перші півроку до початку прикорму.

    Існують правила, виконання яких є неодмінною умовою для того, щоб метод працював:

    • дитину потрібно прикладати до обох молочних залоз, щоб вироблення пролактину була рівномірною;
    • не давати дитині пустушку;
    • не поїти малюка водою;
    • годувати грудьми від 6 до 10 разів на добу;
    • проводити годування за вимогою, не використовуючи суміші як замінник грудного молока;
    • обов’язково давати груди в нічний час доби.

    Жінці потрібно ретельно стежити за своїм менструальним циклом. При його відновлення потрібно відвідати лікаря. Індивідуально лікар пропише засіб для подальшої контрацепції.

    Цей контрацептивний метод передбачає стовідсоткову впевненість у партнері, інакше є ризик заразитися інфекцією, що передається в процесі незахищеного статевого акту.

    До недоліків методики можна віднести:

    • тривалість не більше півроку після народження дитини;
    • ненадійність, якщо дитині давали іншу їжу і пиття;
    • труднощі прогнозування, готові яєчники до овуляції;
    • необхідність частих годувань груддю.

    При застійних явищах і набуханні молочних залоз (при виникненні лактостазу, маститу) контрацептивний ефект ЛАМ зменшується майже до нуля, оскільки зціджування вручну або із застосуванням молоковідсмоктувача не викликає необхідної стимуляції сосків, що призводить до порушення вироблення гормону. А значить, дозрівання фолікула і вихід яйцеклітини можливі в будь-який час.

    что это такое у женщинТривалість лактаційної аменореї індивідуальна

    Протипоказання до використання методики

    Для здорової жінки в щасливому шлюбі це ідеальний варіант планування сім’ї. Але іноді ЛАМ не варто застосовувати. Протипоказаннями є:

    • патологічні порушення метаболізму у немовлят;
    • прийом матір’ю психоактивних препаратів;
    • застосування певних лікарських засобів, зокрема радіоактивних фармпрепаратів, антикоагулянтів.

    Не рекомендовано годування грудьми і при деяких захворюваннях. Вірус імунодефіциту людини здатний потрапити разом з материнським молоком в організм дитини. Інфікована мама повинна бути поінформована про ризик годування груддю. Альтернативою є штучне вигодовування, що призводить до неможливості природної контрацепції.

    Збудник туберкульозу не потрапляє в материнське молоко, але безпосередній контакт з мамою становить небезпеку. Якщо у жінки це захворювання в активній формі, прикладання до грудей підвищує ризик зараження.

    Коли починати оберігатися

    Про інший спосіб оберігання варто задуматися при поновленні місячних. Якщо через 56 діб після народження малюка два дні поспіль спостерігаються кров’янисті виділення – значить, здатність до дітородіння повертається.

    При грудному годуванні овуляція пригнічена. Однак ЛАМ стає малоефективною, якщо мама починає систематично давати дитині воду, сік, прикорм або він не прокидається на нічні годування.

    Вагітність при лактаційної аменореї неможлива. Але коли поновлюється місячний цикл, спочатку настає овуляція і тільки після – менструація. Тому готовність до зачаття легко не помітити. Саме з цієї причини важливо дотримуватися умови, які не дають формуватися яйцеклітин.

    Якщо виникають сумніви, що фізіологічна аменорея захистить від небажаної вагітності, потрібно розглянути інший метод контрацепції. У період грудного вигодовування допускається використання бар’єрних і деяких різновидів оральних контрацептивів, що призначаються спостерігає гінекологом з урахуванням гормонального фону жінки. Препарати, що застосовувалися до вагітності, можуть не підійти.

    Дивіться далі: первинна аменорея у жінок