Причини і лікування пульпіту у дітей

636

Зміст:

  • Причини розвитку
  • Перебіг і симптоми у дітей
  • Діагностичні заходи
  • Підходи до лікування
  • Можливі ускладнення
  • Пульпіт — це запальне захворювання, яке характеризується ураженням пульпи зуба. Він може розвиватися на тлі карієсу і проявляється зубним болем, підвищенням температури і интоксикационными симптомами. Обстеженням дитини і терапією хвороби займається лікар-стоматолог. Лікування може бути консервативним із збереженням пульпи або радикальним — з її видаленням.

    Причини розвитку

     

    Основна причина розвитку патології — проникнення патогенних бактерій в пульпу молочних або постійних зубів. До факторів ризику лікарі відносять нелікований карієс чи неякісна постановка пломб у каріозні порожнини.

    Пульпіти у дітей характеризується ураженням пульпи

     

    Найбільш часті збудники пульпітом у дітей:

    • стрептококи — їх поширеність обумовлюється зв’язок гострого пульпіту з стрептококову ангіну і карієсом;
    • стафілококи, лактобацили та ін.

    Прираспространении каріозного процесу мікроорганізми та їх токсини потрапляють в кореневу пульпу. Схожий механізм інфікування спостерігається при травмах зубів: сколах емалі, переломах або отломах частини коронки.

    Перебіг і симптоми у дітей

     

    Діти належать до групи ризику розвитку карієсу і пульпіту. Це пов’язано з тим, що у молочних зубів є тільки тонка емаль, яка легко пошкоджується. Розвивається карієс стає «вхідними воротами» для патогенних бактерій. При цьому обсяг пульпової камери відносно великий.

    Гострий пульпіт виникає протягом декількох днів. Основний симптом — зубний біль, який посилюється увечері або вночі. Больові відчуття можуть проходити самостійно, у зв’язку з ніж при ранковому похід до стоматолога дитина перестає скаржитися на них. У цьому випадку батьки можуть не звертатися до стоматолога, пов’язуючи зубний біль з іншими станами.

     

     

    Самолікування при пульпіті загрожує прогресуванням хвороби і розвитком ускладнень. При перших ознаках захворювання батькам слід звернутись у стоматологію.

     

    Хронічний пульпіт має хвилеподібний характер зі стадіями загострення і ремісій. Він відзначається при неглибокому карієсі. Дитина скаржиться на постійну, але слабку біль. Вона посилюється при жуванні і натисканні на ураженій зуб. Пульпіт може переходити на ясна, викликаючи гінгівіт. У цьому випадку характерне запалення і збільшення лімфатичних вузлів. У рідкісних випадках, хронічний варіант хвороби супроводжується підвищеною температурою.

    Загострення хронічної форми патології супроводжується сильним болем, загальною слабкістю та підвищенням температури тіла. При обстеженні дитини визначається посилення больових відчуттів при натисканні на зуб, а також запалення піднижньощелепних або шийних груп лімфатичних вузлів.

    Діагностичні заходи

     

    Діагностика пульпіту проводиться в стоматологічній поліклініці. Лікар-стоматолог оглядає дитину і збирає наявні скарги. Також він опитує батьків дитини про те, як давно з’явилася біль та інші симптоми.

    Основний метод діагностики — рентгенографія.

     

    Найбільша хворобливість визначається на кордоні між каріозної порожнини та зубний пульпою.

     

    Для визначення глибини пульпіту проводиться рентгенологічне дослідження — прицільний знімок або комп’ютерна томографія.

    Підходи до лікування

    лечение пульпита в стоматологии

    Лікування пульпіту проводить стоматолог

     

    Пульпіти у дітей вимагає комплексної терапії. Її проводить лікар-стоматолог. Батькам з дитиною необхідно буде відвідати фахівця 2-4 рази, так як повне одужання при одноразовому візит неможливо. Для терапії використовують такі підходи:

    • біологічний метод;
    • вітальні методи;
    • девитальные методи;
    • видалення ураженого зуба.

    У дітей з несформованими коренями зуба і при неглибокому ураженні пульпи проводиться біологічне лікування. Воно носить консервативний характер. Для усунення запалення в зубну порожнину закладаються лікарські препарати, що володіють протизапальною активністю. При цьому стимулюється формування дентину і зміцнення емалі.

    Вітальні методики включають ампутацію і екстирпацію. Основна їх відмінність — обсяг видаляється пульпи. При ампутації лікар уривається її коронковую частина, а на устя кореневого каналу накладає протизапальну мазь. При екстирпації, яка проводиться в разі наявності сформованих коренів, пульпу видаляють повністю. Після процедури проводиться пломбування кореневих каналів та порожнини зуба. Девитальные методи також включають ампутацію і екстирпацію пульпи, однак вона попередньо мумифицируется з допомогою спеціальних засобів.

    Видалення зубів у дитячому віці проводиться рідко. Фахівці намагаються зберегти їх, особливо якщо вони постійні. Незалежно від обраної тактики лікування батькам необхідно дотримуватися всі призначення лікаря.

    Можливі ускладнення

     

    У відсутності медичної допомоги у дитини можливий розвиток негативних наслідків пульпіту. До ускладнень відносять наступні стани:

    • перехід у хронічний перебіг;
    • розвиток періодонтиту — часте ускладнення захворювання, що характеризується поширенням запалення на всі частини зуба;
    • формування гранулематозних вогнищ і кіст;
    • періостит;
    • флегмона у тканинах ясен.

    Для запобігання розвитку негативних наслідків батькам рекомендується звертатися з дітьми до стоматологів при першій появі болю та інших симптомів пульпіту.

     

    Пульпіти у дітей — поширене захворювання, здатне призвести до розвитку важких ускладнень. Сприятливий прогноз у дитини спостерігається в тому випадку, коли лікування розпочато на ранніх етапах розвитку патології. При цьому великою ефективністю володіє консервативний метод терапії. Якщо запалення захоплює всю пульпу або перейшло на інші частини зуба, проводять її видалення.

    Також рекомендуємо почитати: потрібно лікувати молочні зуби у дітей