Лікарі попередили ласунів про нову небезпеку

588

Відомий медичний журнал опублікував результати проведених досліджень про вплив цукрозамінників на організм людини. З’ясувалося, що цей продукт не допомагає нормалізувати рівень цукру в крові.

Як стверджується в журналі BMJ, вживання цукрозамінників в їжу не є дієвим способом попередити високі показники глюкометра. Виданню «Комсомольская правда» ситуацію з цукрозамінниками прокоментував фахівець з прикладним біомедичних технологій, дослідник старіння, віце-президент Фонду «Наука за продовження життя» Юрій Дейгин:

Яку відповідь дає поджелулочная заліза на цукрозамінники в порівнянні з вживанням глюкози? Виявилося, що насправді інсуліновий відповідь – тобто вироблення гормону у відповідь на «порожні» підсолоджувачі – є! Цей відповідь, тобто рівень вироблення інсуліну, не такий високий, як при надходженні глюкози. Але все одно виходить, що цукрозамінники якимось чином призводять до впливу на підшлункову і підвищують інсулін. Яким шляхом це відбувається, достовірно поки не відомо. Однак організм, схоже, не піддається обману і все-таки запускає вироблення гормону, розраховуючи, що надходить глюкоза, налаштовується на її переробку.

Читайте також:Паста, каша, шарлотка: 10 улюблених рецептів страв без глютену

Експерт зазначає, що вивчення ризиків несприятливого впливу цукрозамінників на здоров’я людини триває. Тому заява про 100% доведену шкоду цього продукту, учені поки не роблять. Так вживати їх чи ні? Юрій Дейгин рекомендує:

Якщо вам потрібно знизити кількість солодкого в своєму раціоні, то краще, в першу чергу, намагатися скорочувати цукор і солодощі, а не переходити на цукрозамінники.

Читайте також:Все про дитяче харчування

Зазначимо, що надмірне вживання цукру та цукровмісних продуктів підвищує ризик такого захворювання, як діабет. І у малюків теж. Як зазначає Дмитро Лаптєв, ендокринолог, завідувач дитячим відділенням цукрового діабету НМИЦ ендокринології, к. м. н.:

В РФ, за даними Федерального реєстру цукрового діабету, налічується більше 33 тисяч дітей і підлітків у віці до 18 років з цукровим діабетом 1-го типу. За останні роки намітилася певна тенденція росту захворюваності СД1 в дитячому віці у всьому світі і, за деякими даними, це дійсно відбувається за рахунок збільшення нових випадків в більш ранньому віці.

Тому проаналізуйте раціон своєї дитини. І якщо в ньому багато солодощів, розкажіть про їх потенційної небезпеки. Будьте здорові!

Всі фото: Depositphotos