Можна здійснювати перельоти на літаку під час вагітності?

727

Зміст:

  • Можна літати літаком у 1-му триместрі
  • Польоти у 2-му триместрі
  • Подорожі літаком у 3-му триместрі
  • Можуть перепади тиску вплинути на вагітність
  • Протипоказання до авіаперельотів під час вагітності
  • Рекомендації та правила для вагітних під час авіаперельотів
  • Нежить і респіраторні захворювання під час польоту
  • Небезпека варикозного розширення вен
  • Вимоги авіакомпаній
  • Подорожі, якими б цікавими вони не були, не так вже нешкідливі для жінок в період очікування дитини. Перельоти під час вагітності можуть призвести до ускладнень для дитини і майбутньої мами. Перед подорожжю на літаку необхідно проконсультуватися з лікарем. Багато чого залежить від терміну вагітності, самопочуття жінки і умов авіакомпанії.

    Можна літати літаком у 1-му триместрі

    Фахівці рекомендують утриматися від польотів на повітряному судні на початку вагітності, так як в цей період у жінки в організмі відбуваються гормональні зміни. Вони впливають на загальне самопочуття, можуть викликати нудоту, головні болі. При цьому на ранніх термінах відбувається формування плоду, і погане самопочуття матері, стрес під час перельоту теоретично можуть негативно позначитися на його розвитку.

    Перельоти під час вагітності на будь-яких термінах можна здійснювати тільки після консультації з лікарем

    Багато фахівців вважають 1-й триместр небезпечним періодом. Подорожі у цей час можуть закінчитися мимовільним перериванням вагітності. Однак клінічні дослідження з цього приводу не проводилися. Тому літати на початку вагітності чи ні – вирішувати гінеколога і самої майбутньої мами.

    Можливо, варто запланувати подорож ближче до третього місяця гестації, коли стан вагітної стабілізується, а негативний вплив польотів на літаку знизиться.

    Польоти у 2-му триместрі

    Найбільш сприятливим періодом для перельотів вважається середина вагітності, особливо починаючи з 15-го тижня. І тим не менш, перед дорогою необхідно проконсультуватися з лікарем і оцінити свій стан.

    Однозначно не рекомендується літати пацієнткам, у яких є проблеми з артеріальним тиском. В інших випадках у 2-му триместрі жінка може вільно здійснювати перельоти.

    Подорожі літаком у 3-му триместрі

    Починаючи з 36-го тижня здійснювати авіаперельоти забороняється. Подібні вимоги висувають самі авіакомпанії, щоб уникнути ризиків передчасних пологів на борту літака.

    Народження дитини на великій висоті доставляє дискомфорт самій жінці, а за відсутності кваліфікованої допомоги акушерів і неонатологів може загрожувати серйозними ускладненнями.

    Можуть перепади тиску вплинути на вагітність

    При злетах відбуваються перепади атмосферного тиску, що призводить до різкого і мимовільного скорочення судин. У деяких в цей час розвивається гіпоксія. Це призводить до того, що тканини організму матері страждають від нестачі кисню. Кисневе голодування спостерігається і у плода. Якщо у жінки є ускладнення, процес може призвести до порушень у розвитку дитини. Однак короткочасна відсутність нормального рівня кисню ніяк не вплине.

    Набагато небезпечніше відшарування плаценти, яка також може бути викликана перепадами тиску. Саме тому перед подорожжю по повітрю так важливо порадитися з гінекологом, що спостерігає вашу вагітність.

    Протипоказання до авіаперельотів під час вагітності

    Головним протипоказань до перельотів є термін 36 і більше тижнів. Якщо жінка виношує більше двох плодів, то польоти заборонені вже на 32-му тижні. Також подорожей на повітряних суднах слід уникати, якщо при виношуванні є які-небудь ускладнення – неважливо, з боку матері або плоду.

    2 триместр2-й триместр вважається менш небезпечним для здійснення перельотів

    Коли слід утриматися від перельотів:

    • Прееклампсія – при даній патології потрібне постійне спостереження. В ідеалі жінка взагалі повинна знаходитися в стаціонарі.
    • Передлежання плаценти – такий стан ускладнюється тим, що при родах можуть виникнути проблеми з проходженням дитини по родових шляхах.
    • Важкі форми анемії. Вони призводять до того, що слабість і погане самопочуття вагітної ще більше посилюються на борту літака, що летить.

    Якщо у майбутньої мами є відносні протипоказання, то в рідкісних випадках і тільки після консультації з лікарем можна здійснювати не дуже тривалі перельоти.

    Рекомендації та правила для вагітних під час авіаперельотів

    Якщо ви все-таки зважилися на авіапереліт, дотримуйтесь правил, які допоможуть легше перенести дорогу.

    • Вибирайте місце, розташоване в носовій частині повітряного судна, де тряска значно менше.
    • Зручно розташуйте ремінь безпеки – в області живота або стегон.
    • Раз на годину робіть невелику розминку ніг при тривалому перельоті.

    Так як на стан жінки і плоду впливає тривалість авіарейсу, оптимальним варіантом буде придбання квитків на польоти в бізнес-класі, де є можливість витягнути ноги і розім’яти онімілі кінцівки.

    Нежить і респіраторні захворювання під час польоту

    У вагітних жінок часто розвивається набряк носових пазух. Стан може погіршуватися через постійно працює вентиляційної системи авіалайнера. Це призводить до пересихання слизової носа, що стає причиною дискомфорту.

    Щоб легше переносити сухість в салоні літака, рекомендується користуватися спеціальними зволожуючими краплями і вживати достатню кількість рідини.

    Якщо у вагітної є хронічний риніт, тоді за кілька годин перед польотом можна прийняти таблетку антигістамінного засобу за призначенням лікуючого лікаря.

    Небезпека варикозного розширення вен

    Виношування дитини нерідко викликає варикозне розширення вен нижніх кінцівок, а також його ускладнення – тромбоз, який може розвинутися на тлі варикозу. При цьому відчувається важкість у ногах, хворобливі відчуття і свербіж.

    Нерідко патологія розвивається і в легенях, тому важливо вміти відрізнити ознаки тромбозу в дихальній системі:

    • труднощі з диханням;
    • хворобливі відчуття в загрудинної області;
    • почуття дискомфорту при спробах зробити глибокий вдих;
    • підвищений пульс і серцебиття;
    • запаморочення;
    • кашель з кров’ю.

    Подібні стани часто зустрічаються серед авіапасажирів. Однак ризики тромбозів значно зростають у жінок, що знаходяться в делікатному становищі.

    Утворення тромбів провокується безперервним перебуванням в одному положенні – в даному випадку сидячи в кріслі. Тому необхідно більше рухатися або ворушити ногами. Кожні годину-півтори рекомендується вставати з місця і проходжуватися по салону протягом п’яти хвилин.

    Можна перед польотом придбати спеціальні компресійні панчохи, які допоможуть знизити навантаження на ноги вагітної жінки.

    Вимоги авіакомпаній

    Здійснення перельотів під час вагітності дозволяється тільки після консультації та огляду у лікуючого гінеколога. Він повинен видати довідку, що підтверджує, що жінка пройшла медогляд протягом останніх двох діб і не має протипоказань для такої подорожі.

    На 8-му місяці виношування дитини або за місяць до пологів авіакомпанія також вимагатиме довідки, дійсну протягом семи днів, яка підтверджує факт проходження медичного огляду.

    Дивіться далі: чи можна вагітним купатися в морі