Що робити, якщо виявлені дріжджові гриби в калі у дитини

2693

Зміст:

  • Що таке дріжджові гриби
  • Клінічна картина
  • Причини і боротьба з інфекцією
  • Антибіотики
  • Гострі кишкові інфекції
  • Імунодефіцит
  • Прогноз
  • Дріжджові гриби в калі у дитини не завжди свідчать про патологічному процесі. Однак їх наявність — показання для подальшого обстеження. Нерідко кандидоз кишечника є симптомом ранньої маніфестації серйозних соматичних захворювань. Постановкою діагнозу і розробкою плану лікування займається лікар-гастроентеролог або терапевт. При необхідності пацієнта направляють на консультацію до інших вузьких фахівців.

    При кандидозі кишечника потрібне лікування

    Що таке дріжджові гриби

    Дріжджові гриби здатні розмножуватися вегетативно у одноклеточной формі. У кишечнику людини в нормі зустрічаються представники роду Candida. Є симбіонтами, при нормально функціонуючої імунної системи не завдають шкоди організму. Визначаються в ротовій порожнині у 10-25% населення, у вмісті кишечника кандида виявлена у 65-80% людей. Грибкова флора транзиторна, може з’являтися і зникати самостійно.

    На замітку: аналіз калу у здорової дитини, проведений 2-3 рази протягом декількох тижнів, часто показує різний результат.

    Патологічний вплив грибка стає можливим на тлі ослаблення імунної системи або зменшення корисних мікроорганізмів у кишечнику. Можливо 2 варіанти розвитку хвороби: інвазивний та неінвазивний. Перший виникає при важкому імунодефіциті, що супроводжується симптомами хронічного неспецифічного неязвенного коліту. Грибок утворює псевдомицелий, який проростає в кишкову стінку.

    Неінвазивні різновиди характеризуються збільшенням популяції грибка в просвіті товстої кишки без формування ниток псевдомицелия. Подібні форми діагностуються у 90% хворих з микогенным дисбіозом, порівняно легко піддаються усуненню. Визначальний показник в діагностиці — виявлено зростання понад 1000 КУО/г при посіві кишкового вмісту в поєднанні з характерною клінічною картиною. Патогенними для людини вважаються наступні види Candida:

    • Albicans;
    • Tropicalis;
    • Parapsilosis;
    • Glabrata.

    Активний розвиток грибка в поєднанні з порушенням балансу бактеріальної флори призводить до розвитку запального процесу, вторинного порушення травлення. У спільному дослідженні калових мас можуть виявлятися м’язові волокна, неповністю засвоєні і перероблені після вживання в їжу м’яса, підвищений вміст слизу, незначна домішка крові, лейкоцити.

    обнаружены

    Спори дріжджових грибів швидко поширюються

    Клінічна картина

    Клініка, яка виникає при інвазивному та неінвазивної грибковому дисбіозу, дещо відрізняється. При проростанні псевдомицелия крізь тканини ШКТ у хворого виявляються симптоми ентероколіту: спастичні болі в животі, кров і слиз в калових масах, метеоризм. Присутні явища системної микромицетной інфекції: білий наліт у порожнині рота, на слизових статевих органів. Перебіг тривалий, наполегливий.

    Присутність дріжджових грибів в калі у дитини без їх інвазії в кишкову стінку супроводжується такими ознаками, як неоформлений стілець, дискомфорт у животі, метеоризм. Ураження інших органів і систем організму відсутня. Можливий підйом температури тіла до 37-37,5°C. Протягом хвороби порівняно легке, ускладнення відсутні. При початку лікування протигрибковими засобами відзначається швидкий позитивний ефект.

    Причини і боротьба з інфекцією

    Зниження рівня імунного захисту та дисбіоз кишкової флори може виникати при недостатньому надходженні в організм білків, жирів або вуглеводів. Значення має не тільки кількість цих компонентів, але і їх співвідношення в раціоні. Для усунення причин патології слід скорегувати схему годівлі. У дитини молодшого віку нутрієнти повинні підбиратися 1:1:4, старшого — 1:1:3. Загальна потреба в білку у дітей 1-3 років становить 4 г/кг, 3-7 років — 3,5 г, 8-10 років — 3 г, старше 10 років — 2 р. Інші компоненти розраховуються, виходячи з необхідної кількості білків.

    Основою етіотропної терапії вважаються протигрибкові препарати. Використання имидазоловых антимікотиків при кандидозі кишечника нераціонально. Ці препарати всмоктуються в системний кровотік, що зменшує їх ефективність. Для лікування застосовують пімафуцин, який не резорбтируется в ШКТ і створює максимальну концентрацію в просвіті кишки. Медикамент дозволений до використання як у дитини старшого віку, так і у немовляти. Призначається по 100 мг двічі на день, курс — 5-10 діб. Інші терапевтичні методики спрямовані на боротьбу з основним захворюванням і залежать від його патогенетичних і етіологічних особливостей:

    Антибіотики

    Сучасні антибактеріальні препарати не володіють селективним дією і знищують як патогенну мікрофлору, так і симбионтные бактерії кишечника. При цьому грибки в умовах відсутності конкуренції починають активно розмножуватися. Розвивається неінвазивний кандидоз. Спори дріжджових грибів можуть виявлятися в кале. Ймовірність розвитку патології підвищується при тривалому прийомі антибіотиків широкого спектру. Лікування: пробіотики, пребіотики, дотримання дієти № 4 по Певзнеру.

    Гострі кишкові інфекції

    Однією з причин грибкового обсіменіння вважаються інфекції ШКТ. При цьому кількість нормальної флори зменшується, відбувається активне розмноження патогенних мікроорганізмів. Кандидоз являє собою мікст-інфекцію, яка накладається на вже наявні порушення. Терапія повинна проводитися із застосуванням протигрибкових ліків, про – і синбіотиків. Показана дієта №4, яка сприяє нормалізації моторики кишечника і відновлення властивого ШКТ біоценозу.

    Імунодефіцит

    Найбільш важкі інвазивні кандидози виникають у пацієнтів, які страждають ВІЛ-інфекцією, цукровим діабетом, ускладненим нирковою недостатністю, які отримують високодозну хіміотерапію з приводу онкологічних захворювань. Крім етіотропної терапії, такі діти повинні отримувати ліки, дія яких спрямована на відновлення власних захисних механізмів:

  • ВІЛ. Антиретровірусна терапія, переважна вірус у крові та сприяє росту клітин CD4. Зникнення спір дріжджових грибів у вмісті кишечника відбувається, коли показник CD4 досягає нормального рівня. Потрібно врахувати, що в нормі кількість імунних клітин у дітей значно вище, ніж у дорослих.
  • Хіміотерапія. Поки пацієнт отримує цитостатичні препарати, стимулювати його імунну систему марно. Під час проходження курсу дитина повинна отримувати нерезорбтивные протигрибкові засоби.
  • Цукровий діабет. Рівень імунного захисту поступово збільшується при тривалій компенсації патології. Тому починати терапію кандидозу треба з підбору ефективної дози інсуліну або цукрознижувальних медикаментів. Показано дотримання дієти №9.
  • Генетичні імунодефіцити (синдром Ді-Георга, Шедиака-Хігаші). Повному лікуванню не піддається. Підтримання імунітету на прийнятному рівні можливо шляхом замісного введення препаратів, що за структурою схожі з імуноглобуліном G. Процедуру проводять 1 раз на місяць.
  • дрожжевые грибы в кале у ребенка

    Дріжджові гриби в калі у дитини можуть з’являтися через неконтрольоване застосування антибіотиків

    Прогноз

    Якщо грибки були виявлені одноразово, а в повторних аналізах їх присутність не визначається, приводів для занепокоєння немає. Наявність кандидозу на тлі лікування антибактеріальними засобами або дефіциту живлення вимагає певної коригуючої терапії. Патологія легко купірується протягом 1-2 тижнів без залишкових явищ. Прогноз при імунодефіцитах залежить від основного процесу. Компенсація захворювання призводить до відновлення роботи імунної системи і зникнення кандидозу. Якщо домогтися поліпшення не вдалося, грибкова інфекція буде рецидивувати навіть після проведеного курсу антимікотичного лікування.

    Грибкова флора в калі сама по собі не привід для занепокоєння. Про захворювання свідчить неконтрольоване зростання концентрації мікроміцетів в поєднанні з певними клінічними ознаками. Самостійно визначити, чим викликаний дисбіоз і які наслідки він може мати, практично неможливо. Тому при отриманні позитивного результату аналізу на грибок слід звернутися за допомогою до лікаря.

    Читати ще: підвищені базофіли в крові дитини