Як впливає вид передлежання на біомеханізм пологів

914

Зміст:

  • Положення плоду в матці і його особливості
  • Співвідношення періодів з механізмом пологової діяльності
  • Позитивний результат пологів
  • Залежність механізму родового процесу від виду розташування плода
  • Згинальні передлежання
  • Розгинальні позиції
  • Родовий процес – логічне завершення тривалого процесу виношування малюка. Роль фахівців родопомочі на цьому етапі дуже відповідальна, їм належить визначити положення малюка в матці і відповідно коригувати біомеханізм пологів – рух плоду по родових шляхах.

    Положення плоду в матці і його особливості

    До кінця терміну вагітності, коли плід досягає великих розмірів і більше не може вільно пересуватися в матці, він займає певне положення в ній. З цього положення малюк і почне свій шлях на світло. Але під час руху по родових шляхах він буде постійно змінювати своє положення, це і буде биомеханизмом пологів. Завдання фахівців на цьому етапі контролювати, направляти і допомагати дитині виконувати комплекс поворотів для успішного розродження.

    Біомеханізм пологів включає в себе виконувані плодом руху для виходу на світло

    Розрізняють кілька видів розташування дитини в матці, щодо родових шляхів:

    • Головне передлежання. У цьому випадку плід розташовується головою вниз. За положенням голови під час появи на світ розрізняють:
    • потиличний положення, коли перше, що бачать акушери при виході дитини, – потилиця;
    • лобне положення – першим показується лоб малюка;
    • переднетеменное – малюк прямує до виходу тім’ям;
    • лицьове положення – голова рухається по каналу обличчям вперед.
    • Тазове положення. У цьому випадку дитина «сидить» попкою до родових шляхах. Розрізняють сідничне, ножне і змішане положення плоду.

    Найбільш фізіологічним і правильним вважається головне передлежання. Але нерідкі випадки народження дитини з тазового положення.

    Причинами неправильного положення малюка можуть стати аномалії будови матки матері, її вік, надмірна рухливість дитини або особливості перебігу вагітності.

    Співвідношення періодів з механізмом пологової діяльності

    Процес пологів починається з появи перших регулярних переймоподібних маткових скорочень, які поступово наростають, а інтервал між ними скорочується. Всього виділяють три етапи:

    • розкриття шийки матки;
    • вигнання плоду з допомогою навколоплідних вод, переймоподібних рухів матки і скорочень м’язів черевного преса;
    • народження плаценти.

    Основні рухи плоду відбуваються на другому етапі, коли він входить у таз, проходить спочатку широку, а потім вузьку його частину і виходить на світло.

    Позитивний результат пологів

    З більшою часткою ймовірності процес пологів завершиться успішно при наступних умовах:

    • якщо одноплідна вагітність;
    • плід розташований головою до виходу;
    • переднє передлежання;
    • розмір плода не перевищує розмірів тазу матері;
    • родовий процес почався не раніше 38 тижнів;
    • відсутня необхідність хірургічного втручання;
    • плодовий міхур розривається при розкритті більше 6 см;
    • родові шляхи не травмовані;
    • відсутня сильна кровотеча;
    • пологи не затягуються більш ніж на 12 годин.

    положение плода

    Положення плода – один з головних факторів, що впливають на хід пологової діяльності

    Основним показником стану дитини відразу після народження є високий бал за шкалою Апгар – системи швидкої оцінки стану новонародженого.

    Залежність механізму родового процесу від виду розташування плода

    Найбільш фізіологічними є положення, звані згинальними, коли головка плоду при початку руху згинається, притискаючи підборіддя до грудей. Але в рідкісних випадках позиція дитини може бути такою, що потрібні розгинальні рухи, коли потилицю притискається максимально до хребта.

    Згинальні передлежання

    Типова схема руху дитини під час пологів спостерігається при передньому потиличному розташуванні. Голівка входить і опускається по каналу, потім відбувається обіг і внутрішньоутробний розворот, далі тіло випрямляється, здійснюється зовнішній розворот і повний вихід.

    Під час руху головка плоду стикається з перешкодами у вигляді кісткових і м’яких тканин тазу матері. Тому тіло дитини має постійно змінювати своє положення, підлаштовуючись під тіло матері для якнайшвидшого виходу.

    Щоб увійти в малий таз голівка плоду має помірно зігнутися і розташуватися на вході верхівкою вперед. Потім, щоб увійти в кісткове кільце, здійснюється внутрішній розворот на 45 градусів, перехід з косого в пряме положення. Досягнувши виходу, головка розпрямляється і показується назовні.

    Як тільки голова повністю вийшла, настає момент повороту плечей на 90 градусів так, щоб одне плече дивилася в бік куприка матері, а інше в бік живота. Потім хребет дитини нахиляється і назовні з’являється плече, а потім рука. Після цього народжується весь тулуб.

    Першими на світ з’являються плечовий суглоб і рука, які розташовувалися в стороні куприка матері.

    Інший різновидом потиличного положення, коли дитина повернутий до крижів матері потилицею, є заднє положення. У цьому випадку або малюк розгортається, і пологи проходять за стандартною схемою, або медперсонал починає більш уважно контролювати процес, звертаючи увагу на декілька нюансів.

    У цій позиції спинка малюка може бути злегка вигнута уздовж спини матері, а підборіддя відірваний від грудей. У цьому зв’язку в таз першої входить маківка голови, радіус якої більше, ніж радіус потилиці.

    Згинатися при задньому положенні голівці малюка практично не потрібно. Кут нахилу буде не великим.

    Рухаючись по родових шляхах, плід здійснює внутрішній розворот голови. При повороті на 45 градусів положення малюка стає правильним, процес триває за стандартною схемою. Якщо ж розворот здійснено на 90 градусів, що трапляється частіше, то біля виходу головка виявиться потилицею вперед. При повному розгинанні плода першим з родових шляхів здасться особа.

    предлежание

    Передлежання визначається лікарем до початку пологової діяльності

    Далі може статися внутрішній поворот плечей на 90 градусів і зовнішній розворот головки. Далі вигнання тулуба відбувається за першою схемою.

    Розгинальні позиції

    Зустрічаються вкрай рідко. Причини криються у аномалії будови тазу або розташування матки, зниженому м’язовому тонусі у матері або короткої пуповині.

    Розрізняють:

    • Переднеголовное розташування. До виходу головка спрямована великого тім’ячка. В результаті внутрішнього розвороту першої з лона показується тім’яна область, потім потилична. Далі голівка розгинається і повністю виходить з тазу.
    • Лобне розташування. Народження голівки відбувається лобом уперед.
    • Лицьове розташування. Саме складна і потребує пильного контролю з боку фахівців. Основна мета биомеханизма – розгорнути голову потилицею до хребта матері. В іншому випадку проводиться кесарів розтин.

    Складніше йде справа з тазовим положенням. Голова з’являється на світло в останню чергу, а вона – найбільша частина тіла немовляти.

    вид

    Найбільш складний вид передлежання – тазовий

    При русі вниз ніжками першими входять передні сідниці. Потім в ході внутрішнього розвороту перша сідниця зміщується в бік живота матері, друга в сторону хребта. Далі слід розгинання і поява задній сідниці. Хребет малюка згинається в нижньому сегменті і випрямляється після народження сідниці. З допомогою зовнішнього повороту з’являється нижня частина тулуба, пупок, потім поперемінно народжуються плечі і руки.

    Найскладніше при тазовому положенні – народження голови.

    Зовнішній розворот плечей сприяє правильному встановленню головки. Під час руху відбувається ще кілька розворотів і першим народжується підборіддя.

    Так виглядають основні характеристики биомеханизма пологів. Щоб поява малюка було максимально безпечним, фахівці повинні заздалегідь знати вид розташування плода. Це дозволяє правильно організувати процес народження малюка і знизити ризик травмування матері.

    Читайте також: тривалість і особливості других пологів