Що таке прикордонні стану новонароджених

1919

Зміст:

  • Загальні відомості
  • Що відносять до прикордонних станів
  • Періоди пограничних станів
  • Процес народження – перше серйозне випробування в житті дитини, після якого організм починає пристосовуватися до самостійного життя. Процеси, які відбуваються в цей період, називаються перехідними або прикордонними. Уважне спостереження і ретельний догляд за дитиною відразу після пологів вкрай важливі, прикордонні стану новонароджених вважаються нормою, проте можуть легко перейти в патологію при певних умовах.

    Загальні відомості

    Транзиторні, або прикордонні стану зберігаються не довше 4 тижнів (період новонародженості). Особливі процеси, які відбуваються в цей період, природним чином загасають до першого місяця життя малюка, проте можуть зберігатися довше або перейти в патологію при неправильному догляді або вплив інших несприятливих факторів.

    Прикордонні стану новонароджених затухають з часом

    Адаптація після пологів передбачає максимальну мобілізацію всіх сил маленького організму і унікальні перебудови в його роботі. Вони спрямовані на звикання до більш низькій температурі навколишнього середовища, сприйняття постійних безперервних звукових шумів і зорових подразників, реагування на дотики, зміна роботи серцево-судинної системи і органів дихання. Всі ці процеси, які зумовлюють перехід від внутрішньоутробного способу життя до самостійного функціонування організму – перехідні або прикордонні стани.

    Що відносять до прикордонних станів

    Медики виділяють наступні процеси, характерні для періоду новонародженості:

    • Зниження ваги. На момент виписки новонароджена дитина зазвичай важить трохи менше, ніж відразу після народження. Така убуток маси вважається фізіологічної і може досягати 10% від ваги після пологів. Відновлення відбувається починаючи з шостого дня. Втрата пояснюється виділенням сечі і калу у малюка, відсутністю повноцінної лактації у матері (гіпогалактія), підсихання пупочка. При ранньому прикладанні до грудей відновлення відбувається швидше.
    • Зміни шкіри. У дитини можуть спостерігатися почервоніння, лущення, плями з пухирцями, міліі. Прояви зникають самостійно протягом 1-2 тижнів, пояснюються змиванням первородного змащення і адаптацією шкіри до нової для малюка навколишньому середовищі.
    • Жовтяниця. Це тимчасове фізіологічне пожовтіння, яке виникає із-за недосконалості роботи печінки і сповільненого виведення білірубіну з організму.
    • Статевий криз. Пов’язаний з дією материнських гормонів до дитини. Проявом може бути мастит або вагініт у дівчаток, водянка яєчок у хлопчиків. Ознака фізіологічної мастопатії – нагрубання молочних залоз, виділення з них секрету. Лікування не проводиться, симптоми йдуть ближче до кінця періоду новонародженості.
    • Зміна стільця. Спочатку спостерігається транзиторний дисбактеріоз. В ШКТ відбуваються важливі зміни відразу після пологів, іноді розвивається фізіологічна диспепсія. Перехідний стілець являє собою суміш темно-зеленого меконію і жовто-зеленого новосформировавшегося калу. Через кілька днів стілець набуває кашоподібну консистенцію, кишечник заселяється біфідо – і лактобактеріями.
    • Особливості функції нирок. Сечовидільна система різко адаптується до нових умов через стани олігурії (низька кількість сечі), виділення білка і відкладення великої кількості солей сечової кислоти. Стан має пройти самостійно протягом тижня. Якщо кількість виділюваної сечі не збільшується, це може призвести до нирковим проблем і потребує більш детального обстеження.
    • Зміна теплового обміну. Малюк переходить в нову навколишнє середовище, тому багато фізіологічні процеси всередині організму змінюються. Зниження температури тіла зазвичай фіксується в першу годину життя, але вже пізніше стабілізується до звичних всім показників. Слід пам’ятати, що процеси терморегуляції у новонародженої дитини недосконалі, тому перегрівання досить небезпечно і може привести до підвищення температури тіла навіть до 39С.
    • Гіпоглікемія. Зниження рівня глюкози пояснюється великими енергетичними витратами малюка при пологах, а також відсутністю запасів і швидким їх виснаженням.

    Особливостями новонародженого також є відкрите овальне вікно і артеріальна протока. Внутрішньоутробний період передбачає зовсім інше кровообіг плода, при якому присутнє додаткове сполучення між аортою і легеневим стовбуром (артеріальна протока). У перші години після народження ця ділянка заростає. Якщо цього не відбувається, дитина може відставати в розвитку, а також потрапляє під ризик появи серцевих патологій.

    У передсердної перегородки плода також присутній додатковий отвір – овальне вікно. Воно функціонує лише в ембріональний період і заростає протягом першого року життя.

    транзиторныеДля кожного віку характерні свої рефлекси

    Періоди пограничних станів

    Найбільша напруга системи органів малюка відчувають у такі періоди:

    • Перші 30 хвилин життя – основне навантаження йде на перебудову дихальної і серцево-судинної системи.
    • Перші 6 годин – організм стабілізується і намагається синхронізувати нову роботу внутрішніх органів.
    • 3-4 добу – налагодження процесів метаболізму.

    Подібні перехідні стани у недоношених дітей можуть зберігатися трохи довше 4 тижнів.

    Відразу після пологів з дитиною відбувається наступне:

    • Пологовий катарсис – дитина перебуває в стані летаргії в перші кілька секунд.
    • Активне виділення катехоламінів, сприйняття дії зовнішніх і внутрішніх подразників.
    • Гіпервентиляція – легені заповнюються повітрям-відбувається перший глибокий вдих.

    Лікування пограничних станів не потрібно. Якщо вони не проходять ближче до 4 тижні життя, потрібне більш детальне обстеження дитини і виявлення причин, але не усунення самої симптоматики.

    Читайте в наступній статті: ранковий туалет новонародженого