Симптоми і лікування каменів в нирках при вагітності

1992

Зміст:

  • Етіологія сечокам’яної хвороби
  • Особливості перебігу
  • Ускладнення при вагітності
  • Лікування
  • Профілактика утворення каменів
  • В очікуванні дитини організм жінки зазнає серйозну перебудову і витримує величезні навантаження. Справжнім стресом стає діагноз “камені в нирках” при вагітності. Патологія становить небезпеку для майбутньої матері і дитини. Варто розібратися, як вибрати правильний підхід до лікування і не допустити проблем в майбутньому.

    Камені в нирках під час вагітності зустрічаються у 5% жінок

    Етіологія сечокам’яної хвороби

    Сечокам’яна хвороба (СКХ) зустрічається у 5% вагітних. Основною причиною її появи вважається порушення водно-сольового обміну. Виношування дитини рідко призводить до первинного формування каменів. Часто утворилися раніше конкременти виявляються при обстеженні з приводу вагітності. Патологія у майбутньої мами ставить під загрозу не тільки її власне здоров’я, але й становить небезпеку для плода.

    Є й інші причини, які так чи інакше пов’язані з вагітністю:

    • зміни гормонального фону;
    • генетична схильність до захворювань;
    • хронічні бактеріальні інфекції сечовидільної системи;
    • психологічні розлади і стреси;
    • неправильне харчування;
    • подагра;
    • дефіцит вітамінів;
    • недолік рідини.

    Важливу роль грає зниження фізичної активності та малорухливий спосіб життя.

    Нефролітіаз характеризується формуванням в нирках сольових каменів.

    Конкременти бувають одиночні і множинні, маленькі до 3 мм і великі, більше 10 див. Спочатку вони утворюються в нирках, але можуть мігрувати сечового тракту.

    Особливості перебігу

    Уповільнена прихована форма не несе шкоди здоров’ю, поки камені не почнуть рух. Загрозу представляють загострення, які спостерігаються на термін 3-4 місяці. Під впливом гормонів сечові шляхи стають ширше, знижується їх тонус. В останні тижні перед пологами матка здавлює сечоводи, порушується відтік рідини. Все це сприяє просуванню конкрементів і появі відповідних симптомів.

    Напад супроводжується сильними больовими відчуттями, що змінялися періодами полегшення. Закінчується, коли камінь прийняв «зручне» положення і не дратує стінки органів або вийшов назовні. Під час нападу спостерігаються такі симптоми:

    • тремтіння в тілі, слабкість;
    • підйом температури;
    • нудота, можливе блювання;
    • утруднення сечовипускання;
    • поява крові в сечі.

    Больовий синдром носить хвилеподібний спастичний характер. Може посилюватися при фізичному навантаженні, ходьбі, зміні положення тіла. Дискомфорт відчувається внизу живота, в паху, промежини.

    Конкременти можуть бути рухливими, нерухомими або у вигляді піску.

    Вони мають різну форму і склад, деякі піддаються розчиненню. Іноді діагностика сечокам’яної хвороби відбувається одночасно з виявленням пієлонефриту.

    Ускладнення при вагітності

    Небезпека для формування і розвитку плода представляє великий рухливий камінь. Може статися закупорка сечовивідних шляхів і застій сечі. Приєднання патогенної бактеріальної флори призводить до запалення. З’являється ризик зараження плаценти, а це загрожує вкрай небезпечними наслідками для плода.

    Під час нападу жінка відчуває сильні коліки і біль. На початку вагітності, рухаючись по сечоводу, камінь може спровокувати відрив плодового яйця. М’язові спазми – викликати викидень, призвести до передчасних пологів. Просувається камінь з гострими краями – це небезпека пошкодження судин і розвитку внутрішньої кровотечі.

    Іншими небажаними наслідками для плода можу бути наступні стани у вагітної:

    • білок в сечі, набряки;
    • високий АТ з подальшим розвитком еклампсії;
    • пієлонефрит;
    • проникнення інфекції в кров матері – сепсис;
    • внутрішньоутробне зараження дитини;
    • тяжкий ступінь ниркової недостатності.

    Як народжувати жінці, якщо камені сформувалися, вирішує лікар. Частіше пологи проходять природним шляхом. При необхідності це може бути і кесарів розтин. Видалення каменів виконують після розродження.

    Питання про переривання вагітності доцільний, якщо є важкі морфологічні зміни сечової системи.

    Лікування

    В умовах вагітності лікування – процес складний. Багато ефективні ліки, які використовуються в звичайному стані, застосовувати не можна. Всі кошти, включаючи і народну медицину, підбирає лікар. Консервативна терапія при каменях у нирках спрямована на те, щоб позбавити жінку від болю і спазмів, не допустити розвитку запального процесу, по можливості розчинити і вивести конкременти. Для цього призначають спазмолітики, анальгетики, протизапальні препарати. Перевагу віддають препаратам м’якої дії на рослинній основі. Якщо біль не вщухає, роблять новокаїнову блокаду зв’язки матки, а виводять сечу за допомогою катетера.

    Обов’язковою умовою консервативної терапії є правильний питний режим. Добовий об’єм рідини підбирається індивідуально. Вона необхідна для утворення сечі, виходу каменів, заміни кислого середовища на лужну. Фітопрепарати, відвари і настої сечогінних трав, мінеральну воду використовують регулярно, тривалий час.

    Жінка може спробувати прийняти таке положення, при якому біль знижується. Для полегшення стану можна прикладати зігріваючий компрес або грілку на спину і поперек, приймати гарячу ванну.

    Якщо звичайна терапія неефективна, стан майбутньої мами погіршується, буде потрібно оперативне втручання. Показанням є розвивається гнійний процес, кровотеча або симптоми гострої ниркової недостатності. На терміні 36 тижнів штучно стимулюють пологи, після вилучення дитини шляхом кесаревого розтину камені видаляють.

    Найбільш підходящий період для планового оперативного втручання – 15-18 тиждень. З нижнього і середнього відділів сечоводу конкременти витягають через сечовий міхур за допомогою ендоскопа. Закупорка балії вимагає екстреної допомоги. Її проводять щадним перкутанным способом – пункція нирки через шкіру.

    причины

    Камені в нирках під час вагітності іноді доводиться видаляти хірургічно

    Для відновлення відтоку сечі можлива тимчасова установка стента. Після пологів сечовід розсікають і видаляють конкременти. Подрібнення каменів у нирках у вагітних з використанням лазера або ультразвуку не дозволяється.

    Гомеопатичне лікування при СКХ теж використовуються давно. Натуральний рослинний покращує обмінні процеси в організмі жінки, при цьому не заподіює шкоди малюкові. Готові гомеопатичні препарати і збори лікарських трав включають безліч різних рослин. Усі вони мають ті чи інші протипоказання і володіють побічними ефектами. Самостійно використовувати ці кошти не рекомендується, необхідна консультація фахівця.

    Одна з складових терапії – це правильне харчування, як при гострих, так і при хронічних формах хвороби. Раціон повинен бути збалансованим, містити необхідний набір мінеральних речовин і вітамінів. Меню для дієтичного харчування підбирають після визначення хімічного складу каменів. Всяка дієта повинна бути скоригована доктором.

    Якщо виявлені оксалати, під забороною продукти, що містять щавлеву кислоту. З меню виключають шпинат, бобові, петрушку, помідори і селеру. Не рекомендуються молочні продукти і яйця. Обмеженню підлягають фрукти і ягоди з високим вмістом вітаміну C. Корисними будуть страви з великою кількістю рослинної клітковини. Можна є різноманітні каші, для заправки використовують лляну олію. З овочів – гарбуз, кабачки, огірки.

    Виводить оксалати відвар з шкірки груш, яблук, айви. Рекомендується лужна мінеральна вода.

    Якщо конкременти, що складаються з солей кальцію, необхідно виключити або максимально зменшити кількість картоплі і бобових. Обмежують молоко і яйця. У раціоні перевагу слід віддати м’ясних продуктів, круп’яних страв і фруктів. Можна вживати макаронні і хлібобулочні вироби.Якщо камені уратной природи – до мінімуму зводять кількість м’яса, виключають наваристі м’ясні бульйони і субпродукти. Основу раціону повинна становити рослинна їжа, молочні страви, не кислі ягоди і фрукти.

    При всіх видах каменів з харчування вагітної виключають гострі, солоні, жирні, копчені і смажені страви. В раціон включають нежирне м’ясо і рибу у відвареному або запеченому вигляді, а також приготовані на пару. Корисний журавлинний морс, він має сечогінну і бактерицидну дію. Діуретичним ефектом володіють кавуни, аґрус, дині, а також білокачанна капуста.

    Профілактика утворення каменів

    Якщо у жінки є проблеми з нирками, варто обстежитися. Найкраще позбутися конкрементовследует в період планування дитини.

    Так як каменеутворенню сприяє високий вміст солей у сечі та порушення відтоку, в цілях профілактики рекомендується:

    • у добу випивати не менше 2 літрів води;
    • знизити вживання солі;
    • якісне збалансоване харчування;
    • при необхідності знизити вагу;
    • не допускати запальних процесів сечовивідної системи;
    • достатня фізична активність;
    • регулярні медичні обстеження.

    Якщо проблема виникла в період виношування, необхідний постійний контроль стану здоров’я гінекологом, терапевтом і урологом. Сечокам’яна хвороба, що протікає без ускладнень, що дозволяє зберегти плід і народитися здоровій дитині.

    Читайте далі: оксалати в сечі при вагітності