Тривалість і особливості других пологів, їх основні відмінності від перших

1030

Зміст:

  • Ніж другі пологи відрізняються від перших
  • Особливості другої вагітності
  • Як підготуватися до другої вагітності та пологах
  • Психологічна підготовка майбутньої мами
  • Можливі ускладнення других пологів
  • Повторна вагітність і другі пологи – важлива подія в житті жінки. Готуючись стати матір’ю не в перший раз, вона вже знає, яким змінам піддасться її організм, і не відчуває страху і хвилювання. Але повторна вагітність має ряд відмінностей від першої, і готуватися до неї треба з усією серйозністю мамі і всім членам її сім’ї.

    Ніж другі пологи відрізняються від перших

    Фізіологічно ці процеси не відрізняються: для других пологів характерні ті ж три періоди, що і для перших:

    • розкриття;
    • вигнання плоду;
    • послідовий період.

    Але під час виникнення і характер цих періодів є відмінності між першими і повторними пологами.

    Другі пологи – важлива подія в житті жінки і всіх членів її сім’ї

    Початок родової діяльності супроводжується появою регулярних переймів. У перший період відбувається розкриття шийки матки і відходження навколоплідних вод. Для проходження плоду по родових шляхах шийка матки повинна розкритися до 10-12 див. Тривалість цього періоду при перших пологах – від 9 до 12 годин. А при повторних вона скорочується до 5-6 годин. Буває, що розродження проходить стрімко і малюк з’являється через дві години після початку пологової діяльності.

    Така особливість пов’язана з еластичністю м’язів піхви і тазового дна, яка з’явилася після перших пологів. Тепер розкриття внутрішнього та зовнішнього зіву шийки матки відбувається одночасно, а значить швидше.

    У первісток нормальні пологи тривають в межах 9-12 годин. У повторнородящих цей час скорочується до 6-8 годин. Жінки відзначають, що повторні пологи проходять легше і швидше перших.

    Період вигнання плоду також проходить швидше. Для нього характерно приєднання до сутичок потуг – довільних скорочень діафрагми і передньої черевної стінки жінки. Після перших пологів вона вже знає, як правильно дихати і тужитися, а значить, робить це ефективніше і дитина народжується швидше.

    Народження плаценти і плодових оболонок відбувається, в середньому, протягом 30 хвилин після народження дитини. Із закінченням цього процесу пологи вважаються завершеними.

    Якщо після першої вагітності дитина народилася за допомогою кесаревого розтину, а друга закінчується природним розродження, то родові шляхи не будуть підготовленими і пологи пройдуть як в перший раз.

    Особливості другої вагітності

    Незважаючи на загальну фізіологію і біомеханізм, кожна вагітність і пологи протікають індивідуально. Навіть при наявності позитивного досвіду першої вагітності не можна робити висновки, що і друга пройде за аналогічним сценарієм. Є особливості, про які жінка повинна знати, готуючись стати матір’ю вдруге:

    • Термін повторних пологів. Деякі мами вважають, що друга вагітність повинна тривати менше часу, ніж перша. Це помилкове припущення. Оптимальний час виношування плоду – 40 тижнів для будь-якої вагітності. Час народження дитини може зрушитися на 1-2 тижні з-за неправильно встановленого терміну. Також наявність патологічних факторів може спровокувати недонашивание або переношування плода. Це все індивідуально, але породілля повинна налаштовувати себе на вагітність строком на 9 місяців.
    • Розмір живота. Після перших пологів фігура жінки змінюється: стає ширше таз, а м’язи живота розтягуються. Це призводить до того, що під час другої вагітності живіт починає рости швидше і стає помітним вже на ранніх термінах. Виняток становлять мами, які активно займаються спортом. Якщо їм після першої вагітності і пологів вдалося повернути колишній тонус своїм м’язам, то живіт у них може з’явитися значно пізніше.
    • Вага майбутньої дитини. Жіночий організм під час другої вагітності вже не відчуває такого стресу, як при першій. Він намагається створити найбільш сприятливі умови для росту і розвитку плоду. Тому часто другі діти народжуються крупніше, ніж перші, в середньому, на 250-500 р.

    длительность

    Тривалість других пологів у середньому на 4-6 годин менше

    До 39-40-го тижня вагітності дитина досягає приблизно 50 см в довжину і від 2,7 до 4,1 кг ваги. У нього повністю розвинутий слух, а легкі готові до самостійного дихання.

    Як підготуватися до другої вагітності та пологах

    Підготовка до народження другої дитини – справа відповідальна, що вимагає участі не тільки жінки, але і її партнера. Головне, щоб ця подія була бажаним і запланованим. Якщо пара вирішила завести другу дитину, то планувати другу вагітність слід з урахуванням віку мами і перерви між вагітностями.

    Оптимальний дітородний період для жінки – від 20 до 35 років. Це не означає, що народжувати після цього віку не можна, але в такому випадку пологи можуть бути ускладнені наступними факторами:

    • хронічні захворювання;
    • гормональний збій;
    • аборти в анамнезі;
    • венеричні і гінекологічні захворювання;
    • загальне зниження фізичної активності.

    Ці фактори можуть негативно позначитися не тільки на здоров’я, але і на життя плода. Також слід враховувати перерва між вагітностями. Організм жінки повинен повністю відновитися після попередніх пологів – для цього потрібно мінімум два роки. Але й затягувати з повторною вагітністю теж не варто: перерва до 10 і більше років вважається поганим прогностичною ознакою.

    Нормальним перервою між пологами вважається час від трьох до п’яти років – воно дозволить жінці набратися сил перед виношуванням і появою другого малюка, а також забезпечить невелику різницю у віці дітей.

    Перед зачаттям дитини жінці слід пройти повне медичне обстеження на наявність інфекційних і запальних захворювань. Загострення хронічних хвороб може істотно ускладнити вагітність та пологи, тому консультація гінеколога обов’язкова перед другою вагітністю.

    Жінка повинна звернути особливу увагу на своє харчування і спосіб життя. Щоб залишатися активним, приділяти достатньо часу старшій дитині, чоловіку та іншим членам своєї родини, їй знадобиться багато сил і енергії. Для цього вона повинна правильно і збалансовано харчуватися і підтримувати свою фізичну активність.

    Психологічна підготовка майбутньої мами

    особенности

    Особливості психологічного настрою позначаються на перебігу вагітності і пологів

    Вважається, що повторнородящі жінки не повинні відчувати почуття страху і тривоги перед майбутніми пологами. Але пологи – процес болісний, і неважливо, які вони за рахунком. Крім того, завжди є ризик ускладнень незалежно від попереднього досвіду. Все це робить вкрай важливим психологічний аспект готовності до народження другої дитини. Щоб він з’явився на світ без ускладнень, жінці слід:

    • Усвідомити, що кожні пологи-індивідуальні і не схожі один на одного. Якщо народження першої дитини було важким, це не означає, що і друга вагітність завершиться з ускладненнями.
    • Налаштувати себе і своїх близьких на позитивний лад і щасливий результат події.
    • Підготувати старшу дитину до того, що у нього скоро з’явиться молодший брат або сестра.

    Дуже важлива підтримка з боку близьких людей, особливо чоловіка. Жінка повинна бути впевнена, що їй допоможуть впоратися з будь-якими труднощами. Для багатьох потужним чинником для додання впевненості і боротьби зі страхами є присутність чоловіка на пологах – так звані партнерські пологи.

    Не менш важливо, щоб до появи дитини була підготовлена кімната, дитячі речі та іграшки. Це сприятливо позначиться на настрої мами, і вона буде спокійно і радісно чекати появи малюка. Бажання швидкої зустрічі з дитиною додасть їй упевненості під час пологів.

    Можливі ускладнення других пологів

    Досвід жінки, отриманий після перших пологів, може негативно відбитися на повторних. Вона пам’ятає, що народжувала протягом декількох годин і що від початку переймів до появи дитини минуло багато часу. Тому може не поспішати у пологове відділення, ризикуючи народити без допомоги лікарів. Шийка матки розкривається набагато швидше при повторних пологах, а отже, щоб уникнути серйозних ускладнень, при появі регулярних переймів потрібно вирушати в лікарню. Навіть якщо щось піде не за планом, кваліфіковані лікарі зможуть надати допомогу породіллі і малюкові.

    Ускладнення після других пологів можуть бути наступними:

  • Розриви промежини. Виникають, якщо не обійшлося без розривів при перших пологах і якщо рубцева тканина ще не сформувалася остаточно: пологи проходять з інтервалом 1,5–2 роки. В інших випадках розривів майже не буває.
  • Резус-конфлікт. Може виникнути, якщо у мами резус-негативний фактор крові, а у батька дитини – резус-позитивний. У такому разі для народження здорової дитини необхідно контролювати імуноглобуліни.
  • Кровотечі. Досить часте ускладнення у повторнородящих. Причина цього – поганий скорочення матки.
  • Народження другої дитини – радісна подія для всієї родини. Найчастіше жінка краще підготовлена до нього морально і фізично, тому чергові пологи проходять легше, ніж перші. Але зайва самовпевненість може призвести до несприятливих наслідків, тому вся вагітність повинна проходити під суворим контролем фахівців.

    Також цікаво почитати: як подолати страх перед пологами