Як правильно вибрати човновий електромотор

12-21-2021

Як вибрати електромотор для ПВХ-човна: враховуємо енергоносії — Аква Манія

У багатьох людей фраза “човновий мотор” міцно асоціюється з потужними бензиновими або дизельними двигунами, здатними розігнати водне судно до великої швидкості за лічені секунди. Мотори внутрішнього згоряння дійсно потужні, проте назвати універсальними їх не можна. Наприклад, не можна поставити великий бензиновий мотор на маленький надувний човен, так як важка силова установка просто потопить судно. Транспортувати такі двигуни теж не просте завдання. Експлуатація бензинових двигунів в закритих водоймах без течії взагалі заборонено законодавством, і навіть на цьому обмеження на їх застосування не закінчуються. Більш докладно читайте за посиланням https://lodka5.com.ua/ehlektromotory/.

На цьому тлі чудовою альтернативою двигунам внутрішнього згоряння стає човнові електромотори. На даний момент це все ще досить специфічний і вузький сегмент, проте він впевнено набирає популярність серед рибалок, мисливців і любителів дозвілля на водоймі. Перш, ніж купити конкретну модель електродвигуна, приділіть трохи часу і дізнайтеся, в чому полягають особливості таких моторів, їх плюси і мінуси, і як правильно їх вибирати.

Особливості кострукції

Основна особливість човнового електромотора полягає в простоті його конструкції, якої обумовлюється надійність, довговічність і інші плюси двигуна. До його складу входять деталі:

  • силова установка. Корпус мотора повністю занурюється під воду, тому, щоб уникнути попадання води, захищається спеціальною гідроізоляцією. Тяга, створювана електродвигуном, передається на гребний гвинт за допомогою роторного механізму.
  • блок управління. Портативний пристрій, який відповідає за контроль всіх ключових параметрів роботи електричного двигуна. У моделях, які підтримують задній хід, блок управління також відповідає за зміну напрямку обертання гребного гвинта.
  • сполучна штанга. На металевій штанзі встановлюється як силова установка, так і блок управління для контролю за її роботою. Сполучна штанга регулюється по висоті, тому при проходженні по мілководдю її можна легко і швидко підняти.
  • механізм фіксації. Застосовується для надійного кріплення двигуна на сполучній штанзі до човнової кормі. Багато хто не надають цьому елементу великого значення, і даремно, так як зрив електромотора в воду через ненадійного кріплення-не така вже й рідкість.

Залежно від модифікації електричного двигуна для його управління може застосовуватися один з трьох варіантів. Найбільш простий інструмент-поворотний румпель, укомплектований рукояткою для подачі газу. Користуватися таким способом управління дуже просто, але не завжди зручно, так як керуючому доводиться постійно тримати одну руку на поворотному румпелі.

Більш зручний в плані використання метод управління потужністю електричного мотора-це ножна педаль. Сила натискання на неї передається на блок управління, який регулює силу струму і напругу на обмотках електромотора, тим самим змінюючи кількість обертів. Цей варіант управління зручний для рибалок, адже обидві руки залишаються вільними для рибальських снастей.

Третій варіант управління найбільш просунутий, так як має на увазі дистанційний контроль потужністю електричного двигуна з будь-якої точки човна. Для цієї мети використовується пульт віддаленого управління. Цей інструмент досить дорогий в реалізації, тому варто всерйоз розглядати його тільки в тому випадку, якщо ваша човен досить велика в довжину.

Переваги човнових електромоторів

Постійне зростання популярності човнових електричних моторів обумовлений їх достоїнствами:

  • відносно невелика вага-середній електромотор важить не більше 10 кг;
  • практично безшумна робота, що вкрай важливо під час рибної ловлі;
  • плавність руху за рахунок високої точності регулювання тягового зусилля;
  • легка настройка основних параметрів без спеціальних інструментів;
  • невибагливість до умов обслуговування, догляд простий і потрібно нечасто;
  • просте зберігання в холодну пору року без підготовчих процедур;
  • електромотори відмінно підходять для експлуатації в умовах мілководдя;
  • тривалий термін служби-набагато більше, ніж у бензинових моторів;
  • відносно невисока ціна, це стосується як покупки, так і змісту.

Важлива перевага електромоторів для човнів полягає у великій різноманітності моделей. Вони розрізняються потужністю, габаритами, способом управління і рядом інших важливих характеристик. Завдяки такому розкиду не складе труднощів без переплати купити потрібний варіант.

Недоліки

Негативні сторони є не тільки у човнових двигунів внутрішнього згоряння, але ще і у електричних моторів. Прийміть ці мінуси перш, ніж перейти до покупки електродвигуна:

  • залежність від джерела живлення, причому потрібна спеціальна тягова батарея;
  • велика маса акумуляторів-близько 20 кг для тягових батарей на 12 і 24 вольт;
  • невелика тривалість роботи: близько 2-3 годин для мотора із зусиллям 44 фунта;
  • обмежена швидкість руху на електротязі, особливо при зустрічному вітрі;
  • висока чутливість електробатарів до води-їх потрібно берегти від вологості.

Зверніть увагу на те, що багато недоліків не можна назвати серйозними, і по суті своїй вони є не мінусами, а незначними технічними обмеженнями, які не доставляють особливого дискомфорту і можуть долатися. Навіть з усіма недоліками електричний мотор відмінно підійде людині, плаваючому на спокійній воді протягом декількох днів поспіль.

Види електричних моторів для човнів

Преимущества подвесных лодочных электромоторов, доступных к покупке в  Украине. Электромоторы, электродвигатели на надувную резиновую лодку и ПВХ.  Какой подвесной электрический мотор выбрать для лодки по цене производителя  в магазине Лодки Украины.

Одна з основних ознак, за якими класифікуються електричні човнові мотори, це тип монтажу на кормі човна. В рамках цієї класифікації є два варіанти електромоторів:

  • навісні. Встановлюються на комплектний транец човна і фіксується струбцинами, які, як правило, йдуть в комплекті з електродвигуном. Це універсальний варіант кріплення, так як він однаково добре підходить для човнів з різних матеріалів.
  • носові. Монтуються виключно на човни з жорстким корпусом, так як кріплення прикручуються безпосередньо до основи. Якщо раніше на судно не встановлювалися такі мотори, перед монтажем в корпусі потрібно просвердлити отвори під болти.

Вибирайте перший варіант у випадку, якщо у вас невелика човен. Носові електродвигуни – це більш потужні, але в той же час важкі і дорогі силові установки, які краще підійдуть для великого човна. Особливо зручно встановлювати такі мотори з дистанційним керуванням або ножною педаллю газу на кормі. В цьому випадку з’являється можливість відразу контролювати і напрямок рух судна, і потужність електродвигуна, і все це з одного місця на борту.

Другий критерій, на який звертає увагу кожен покупець-це вартість двигуна. Електричні човнові мотори поділяються на три цінових категорії з рядом особливостей:

  • від 10 до 40 тисяч рублів. Мотори з середнього цінового сегмента здатні розвивати до 0,8 кінських сил потужності. Зазвичай такі моделі відрізняються хорошою комплектацією, в тому числі повним комплектом для монтажу, і мають хорошу продуктивність.
  • більше 40 тисяч рублів. Потужні модифікації, які справляються навіть з сильними течіями. За рахунок своїх характеристик складають хорошу конкуренцію двигунам внутрішнього згоряння. Встановлюються переважно на великі човни.

Перед покупкою човнового електромотора зверніть увагу і на те, які акумулятори потрібні для його роботи. Пам’ятайте, що підходять тільки тягові електробатареї, здатні видавати великий струм протягом тривалого часу. Чим вище потужність електродвигуна, тим більшої ємності повинен бути акумулятор. Велике значення має і живучість батареї. Лідер за цим параметром-гелеві батареї. Вони добре справляються з глибокою розрядкою, їх ресурсу досить в середньому на 800 циклів заряду-розряду, чого цілком може вистачити на 7-9 років.

Альтернативним варіантом гелевих батарей, які відштовхують покупців високою ціною і підвищеною чутливістю до перезаряду, є agm-акумулятори. Вони дешевші, але за це доводиться розплачуватися більш частою заміною –Ресурсу у таких батарей в середньому в 2 рази менше в порівнянні з гелевими. Чутливість до надмірного заряду все ще висока. Щоб уберегти акумулятор, разом з ним рекомендується купувати спеціальний зарядний блок.

Самий довговічний варіант-літій-іонний акумулятор, термін служби якого досягає 10 років. При цьому такі батареї значно перевершують описані вище варіанти ще й по ємності.