Лупа у дітей: підходи до лікування

2193

Зміст:

  • Про лупи
  • Лупа у новонароджених
  • Лупа у дітей старшого віку
  • Методи лікування
  • Профілактика
  • Лупа у дітей зустрічається в будь-якому віці. Крім появи білястий «пластівців» у волоссі, вона супроводжується свербежем і сухістю шкіри на голові. Розвиток захворювання пов’язане з декількома факторами, виявлення яких дозволяє підібрати ефективну терапію та профілактику. Займатися самолікуванням при лупи не слід, так як дискомфорт і неприємні симптоми можуть прогресувати.

    Про лупи

    Лупа — це відмерлі клітини верхнього шару шкіри. Збільшення їх кількості, наприклад, на тлі прискореного поділу епідермісу або порушення виділення сального секрету призводить до появи видимих білих пластівців на волоссі.

    Лупа у дітей викликає сильний свербіж

    При цьому лупа у дітей може бути двох типів:

    • жирна, яка щільно прикріплюється до волоссям. Вона жовта і склеюється в лапатий;
    • суха, характеризується дрібними лусочками білого кольору. Вони мають різний розмір і легко відокремлюються від волосся.

    В останньому випадку крім лупи спостерігається підвищена ламкість волосся. Вони стають крихкими, а їх кінчики розшаровуються. Дитина відчуває дискомфорт. Це пов’язано з тим, що свербить голова. Шкіра суха і слабо гіперемована. При жирному типі лупи волосся у дітей швидко жирніє і виглядають недоглянутими. Також зазначає свербіж, а на поверхні шкірного покриву можлива поява невеликих гнійників.

    Зазначені симптоми не залежать від причини розвитку хвороби. Їх інтенсивність може змінюватися у дітей різного віку, так як діти старшого віку контролюють розчісування шкіри і розвиток гнійних ускладнень.

    Лупа у новонароджених

    Лечение у новорожденных комплексное

    Лікування у новонароджених спрямоване на усунення причини лупи

    Розвиток захворювання пов’язано з причинами, які відрізняються у дітей різного віку. При появі лупи у новонароджених вона виглядає як себорейні кірочки світло-жовтого кольору. Лусочки розташовуються в області верхівки, а також за вухами. Коли дитина розчісує скоринки, вони утворюють невеликі лусочки, схожі на лупу. Причини появи себорейний змін наступні:

    • несприятливий вплив зовнішніх чинників (низької або високої температури та ін);
    • порушення обміну речовин у новонародженого і матері в період вагітності;
    • надмірне виділення секрету сальними залозами;
    • реакція на засоби по догляду за шкірою і волоссям шампунь, пінку, мило тощо;
    • негативна реакція при додаванні в прикорм нових продуктів;
    • гіповітаміноз вітамінів групи В і дефіцит мікроелементів у продуктах харчування;
    • підвищена вологість і температура в кімнаті;
    • тривале носіння шапочки з матеріалу, що перешкоджає випаровуванню поту з поверхні шкіри голови.

    Виключення зазначених факторів дозволяє попередити появу себорейної лупи у новонароджених. Батькам рекомендується щодня оглядати шкіру на предмет патологічних змін і вчасно звертатися до лікаря.

    При своєчасному підборі лікування лупа в дитячому віці проходить безслідно. Якщо ж батьки не звертаються за медичною допомогою, запальний процес на шкірі голови прогресує.

    Лупа у дітей старшого віку

    При дорослішанні дитини фактори, що провокують появу у нього лупи, змінюються. У період до підліткового віку це:

    • неправильний вибір засобів по догляду за волоссям;
    • харчування з недостатньою кількістю мікроелементів і вітамінів, а також хронічні захворювання органів травної системи;
    • дерматологічні хвороби: псоріаз, себорейний дерматит та ін;
    • глистова інвазія або педикульоз;
    • алергія на лікарські препарати, продукти харчування та засоби догляду за шкірою і волоссям;
    • хронічний стрес, що виникає на тлі відвідування дитячого садка, школи або при доброзичливою атмосфері в сім’ї;
    • патологія нервової або ендокринної залози, що приводить до порушення роботи потових і сальних залоз.

    Коли дитина досягає 12-15 років, розвиток лупи часто провокують зміни гормонального фону на тлі статевого дозрівання. Крім того, дівчатка починають активно використовувати плойки, утюжки і інші засоби для укладання або догляду за волоссям. Багато з них підсилюють сухість шкіри на голові, що може призвести до появи лупи.

    Методи лікування

    Лупа у дітей призводить до дискомфорту дитини і може ускладнитися інфекцією. Лікарі зазначають, що лікування захворювання має носити комплексний характер і обов’язково виключати можливі чинники його появи. Самолікування неприпустимо. За сверблячкою і лупою можуть ховатися важкі патології внутрішніх органів, які потребують тривалої терапії. У зв’язку з цим батькам дитини необхідно звертатися за медичною допомогою при першій появі лупи.

    Для видалення від себорейний корочок в домашніх умовах необхідно нанести на них 1-2 мл рослинного масла. Через 2 години після цього скоринки легко видаляються за допомогою м’якої щіточки. Після процедури залишки масла ретельно видаляють за допомогою води.

    Перхоть на голове хорошо видна

    Лупа на голові виявляється при зовнішньому огляді

    У лікуванні використовують спеціальні мазі, пасти, мило або шампуні. Вони дозволяють усунути свербіж, а також зменшують кількість лупи на голові. До них відносять косметичні вироби компанії «Сульсена» і шампунь «Фридерм Цинк». При грибкової природи утворення лусочок на шкірі призначають крем, шампунь «Нізорал», що містять в якості діючої речовини кетоконазол.

    Як позбавитися від лупи за допомогою народних методів? Ряд фахівців радять використовувати відвари з лікарських трав, наприклад, ромашки, кропиви або календули. Важливо розуміти, що подібні методи не мають доведеної ефективності і не повинні використовуватися в якості єдиного методу терапії.

    Універсальний лікарський засіб для терапії відсутній. Тому дитині призначають дієту, яка виключає будь-які продукти, здатні викликати алергію або порушення роботи органів шлунково-кишкового тракту. До них відносять будь-фастфуд, чіпси, напівфабрикати, продукти з консервантами і підсилювачами смаку, а також кондитерські вироби.

    Профілактика

    Попередити розвиток лупи в дитячому віці можна за допомогою дотримання простих рекомендацій:

    • харчування дитини повинно бути збалансовано, а також містити необхідну кількість вітамінів і мікроелементів;
    • для догляду за волоссям і шкірою голови слід використовувати якісні косметологічні засоби;
    • головний убір не повинен здавлювати м’які тканини або перешкоджати циркуляції повітря;
    • у сім’ї, дитячому садку або школі створюється комфортна і сприятлива психологічна атмосфера;
    • при виявленні захворювань внутрішніх органів призначається комплексна терапія.

    Батькам необхідно регулярно оглядати шкіру і волосся. Якщо у дитини є сильна лупа або шкірний свербіж, слід звернутися до лікаря-педіатра. Фахівець проведе обстеження і підбере лікування.

    Лупа — комплексне захворювання, що супроводжується появою білих пластівців у волоссі, свербінням і дискомфортом. Діти з захворюванням не завжди здатні самостійно описати неприємні відчуття, що ускладнює діагностику. Ефективна терапія повинна бути спрямована на усунення наявних симптомів і первісної причини хвороби. Для цього застосовують місцеві препарати, що нормалізують жирність і вологість шкіри, а також протигрибкові медикаменти. Зміна способу життя і нормалізація харчування дозволяють попередити рецидиви патології.

    Читайте в наступній статті: воші у дітей