Аналіз на вовчаковий антикоагулянт при вагітності – що це і навіщо

2197

Зміст:

  • Що це таке?
  • Небезпека підвищення ВА
  • Діагностика та лікування
  • Вагітній жінці слід регулярно обстежуватися, здавати аналізи. Це допоможе при наявності серйозних патологій виявити їх на ранніх стадіях, коли терапія буде максимально ефективною і допоможе швидко. Одним з показників, які важливо відслідковувати при вагітності, є рівень вовчакового антикоагулянту (ВА).

    Що це таке?

    При попаданні в організм чужорідних агресивних речовин активізується імунна система. Починають вироблятися спеціальні клітини – антитіла, які борються з агресорами і відновлюють нормальну роботу органів.

    Вовчаковий антикоагулянт при вагітності виявляється з допомогою спеціального аналізу крові

    У нормі так і відбувається, але трапляється, що утворюються антитіла до власних тканин організму. Такі стани називаються аутоімунними захворюваннями. Актуальний приклад такого стану – антифосфоліпідний синдром (АФС). При ньому клітини крові надмірно «склеюються один з одним, утворюючи тромби, що перекривають судини.

    Якщо вовчаковий антикоагулянт при вагітності підвищується, високий ризик розвитку АФС. Свою грізну назву антикоагулянт отримав з-за того, що вперше був виявлений у пацієнтів з червоним вовчаком.

    Небезпека підвищення ВА

    Показник підвищений у тих випадках, коли імунна система дає збій. Наростає ризик утворення кров’яних згустків – тромбів. Тромб небезпечний тим, що може довгий час рости на одному місці, а потім раптово відірватися, з потоком крові переносяться до життєво важливих органів і порушити їх харчування. В результаті розвивається гострий дефіцит кисню і відмирання тканин.

    Для вагітної небезпека полягає в кисневому голодуванні плода і плаценти. Несформовані структури організму дитини переносять нестачу харчування гірше, ніж материнські системи органів. Повна закупорка великих судин, провідних у плодовий міхур, призводить до завмирання вагітності, загибелі плоду або мертвонародження.

    Коли вовчаковий антикоагулянт при вагітності незначно завищений, може розвинутися важкий пізній токсикоз, званий гестозом. Він проявляється стійким підвищенням артеріального тиску, набряками кінцівок, появою білка в сечі. Підвищені навантаження на серце, судини і органи виділення порушують нормальний хід виношування і загрожують народженням ослабленого дитини.

    повышенОзнаки гестозу: набряки, білок в сечі, підвищений артеріальний тиск

    За статистикою, АФС стає причиною звичного невиношування вагітності у третини всіх випадків. Без медичної допомоги загибелі плоду вдається уникнути всього в 5% випадків.

    Діагностика та лікування

    Поступове наростання ВА в крові не провокує видимих симптомів. На пізніх стадіях відзначаються прояви системної геморагії – виражена судинна сітка, виразки на шкірі, її омертвіння на кінчиках пальців.

    Наявність і кількість показника визначають за допомогою спеціальної проби. Коагулограма дає фахівцям інформацію про роботу системи згортання крові пацієнта. В даний лабораторний аналіз входить цілий комплекс показників, кожен з яких доповнює картину порушення.

    Щоб виключити хибнопозитивний результат, пробу складають строго натщесерце. Бажано перше дослідження провести до зачаття. Так фахівцям буде відома індивідуальна норма, або вони встановлять наявність патології до вагітності.

    Пам’ятайте, що розшифровувати дані повинен лікуючий лікар або співробітник лабораторії! Щоб точно поставити діагноз, пробу складають двічі.

    Нормальними визнані значення в діапазоні від 0 до 1,2 умовних одиниць (у.е.). При рівні ВА від 1,2 до 1,5 в.е. слід пройти розгорнуту діагностику стану органів кровообігу. Підвищення цифри до 1,5–2 у.е. вважається підставою для початку протизгортальної лікування. В схему терапії входять:

    • антикоагулянти для розсмоктування тромбів;
    • глюкокортикостероидные гормони для боротьби з аутоімунною реакцією;
    • антиагреганти для розрідження крові;
    • імуноглобуліни для нормалізації роботи власної імунної відповіді;
    • плазмафарез у важких випадках для примусового очищення крові;
    • хірургічна операція – вона проводиться у разі неефективності інших методів. За життєвими показаннями тромби січуть разом з пошкодженими ділянками судин.

    Протягом всього терміну виношування дитини потрібно пити достатньо рідини, близько двох літрів на добу. Докладні рекомендації щодо дотримання водного балансу дає особистий гінеколог з урахуванням стану нирок, серця і судин. Якщо самопочуття і здоров’я дозволяють, незайвою буде легка фізична активність.

    Йога для майбутніх мам, плавання, спеціальний фітнес допоможуть тримати в тонусі судини і всю серцево-судинну систему.

    Жінці під час виношування дитини строго обов’язково проходити призначені обстеження і повідомляти гінеколога про тривожать її зміни в самопочутті. Вчасно розпочате лікування здатне врятувати вагітність і дитину від важких наслідків.

    Дивіться далі: норма показників коагулограми при вагітності