Чи можна завагітніти зі спіраллю?

3154

Зміст:

  • Різновиди внутрішньоматкових спіралей
  • Чому настає вагітність при встановленій спіралі
  • Ознаки вагітності при встановленій спіралі
  • Як протікає вагітність зі спіраллю
  • При наявності внутрішньоматкової спіралі вагітність настає у 2% випадків. Гормональну спіраль потрібно видаляти негайно, металеву можна залишити, якщо вона не заважає розвитку плідного яйця. Необхідний частий контроль гінеколога. Оболонки плоду з 2-го триместру відтісняють спіраль і можливо народження здорової дитини. У процесі пологів спіраль виходить природним чином.

    Завагітніти зі спіраллю можна, хоч і мала ймовірність

    Різновиди внутрішньоматкових спіралей

    Фармацевтична промисловість випускає безліч внутрішньоматкових спіралей, які поділяються на 2 великі групи:

    • механічної дії — з мідної, срібною або золотою ниткою;
    • гормональні — містять прогестерон або його похідні.

    Внутрішньоматкові спіралі (ВМС) механічної дії являють собою невеликі конструкції, довжиною приблизно в половину тюбики губної помади, в середній частині яких розміщені металеві нитки або контейнер з гормоном. Форма різна: Т – або S-подібна або у формі кільця. Різновидів ВМС більше 50.

    Спіраль вводиться в порожнину матки через шийковий канал, утримується там завдяки «плічок» або розкривним вусикам. Введення ВМС проводиться в кінці місячних, коли цервікальний канал максимально розширено. Процедура амбулаторна, місцеве знеболювання.

    Спіралі механічної дії створюють повітряну пробку, яка заважає просуванню сперматозоїдів. Якщо запліднення все ж сталося, прикріпитися до стінки матки плідне яйце не зможе – заважає все та ж спіраль.

    Спіралі з металом додатково підвищують рухову активність маткових труб. Ця особливість не дає яйцеклітині досягти стану повної зрілості. Запліднення в таких умовах або зовсім неможливо, або злиття статевих клітин не очікуваного результату і плодове яйце не утворюється. Метали, які використовуються при виготовленні спіралей, надають згубну дію на сперматозоїди.

    В присутності іонів міді, срібла або золота сперматозоїди втрачають свою активність, що запобігає запліднення.

    Спіралі гормонального дії різко підвищують густоту маткової слизу, через що плодове яйце не може зафіксуватися на стінці. До того ж шийка матки під дією гормону залишається постійно прочиненими, що заважає розвитку заплідненої яйцеклітини. Гормональні спіралі вважаються найбільш сучасним і безпечним засобом контрацепції.

    Чи можна завагітніти зі спіраллю? Практика показує, що ймовірність цієї події складає всього 2%, тобто в 98% випадків ВМС виконує свою функцію, але все одно не дає 100% гарантії.

    Іноді установка ВМС призводить до формування позаматкової вагітності, коли плодове яйце кріпиться до маткової труби. Такі випадки потребують хірургічного (ендоскопічного) лікування.

    Чому настає вагітність при встановленій спіралі

    Для цього є кілька причин:

    • неправильна установка;
    • закінчення терміну придатності медичного виробу;
    • втрата тканинами еластичності, коли спіраль не може втриматися всередині.

    Медики стверджують, що не всі причини вагітності зі спіраллю відомі, оскільки бувають випадки, коли все зроблено ідеально, але контрацепція не досягнута.

    Неправильна установка — найчастіша причина. На жаль, досі нерідкі випадки, коли жінки встановлюють спіралі самостійно. Це відноситься до народжували жінки, легко переносить помірну біль. Цервікальний канал у них дещо втратив тонус і в останні дні місячних це зробити досить легко.

    Закінчення строку придатності — причина, про яку просто забувають. Спіраль з металевою ниткою працює 5 років, гормональна — 7. Жінки іноді «носять» ВМС 10-12 років, медичні вироби доводиться видаляти з-за вростання. При такому режимі використання мова про контрацепцію вже не йде.

    Мимовільне видалення спіралі може відбуватися у жінок, які перенесли багато пологів. Їх тканини втратили тургор (пружність), вихід виробу може статися при напруженні або рясних місячних. Провокує вихід спіралі фізичне навантаження, перегрівання та багатоденні запори.

    Сучасні спіралі настільки малі і зручні, що жінка просто не помічає того, що пристрої в порожнині матки вже немає.

    Ознаки вагітності при встановленій спіралі

    Ознаки вагітності точно такі ж, як і без спіралі. Основні прояви такі:

    • затримка менструації більш ніж на 7 днів;
    • зміна загального стану — загострення сприйняття запахів, стомлюваність і сонливість, зниження або повна втрата апетиту, нудота;
    • набухання молочних залоз.

    Суб’єктивні ознаки не завжди говорять про вагітність, тому потрібно звернутися до гінеколога як можна раніше. Стомлюваність, сонливість та нудота, так само як і затримка місячних — вкрай ненадійні прояви, можуть бути при різних станах і хворобах. Напередодні звернення до лікаря можна використовувати тести на вагітність, бажано різних виробників.

    Лікар, крім клінічного огляду, може призначити такі обстеження:

    • аналіз крові або сечі на ХГЛ (хорионической гонадотропін людини — гормон, що виробляється виключно плацентою з 6-8 дня запліднення);
    • УЗД органів малого тазу — з’ясовується місце прикріплення плодового яйця і локалізація спіралі.

    как протекает беременность

    Як протікає вагітність у чому залежить від стану здоров’я жінки

    Як протікає вагітність зі спіраллю

    Вагітна зі спіраллю повинна бути до себе більш уважна, ніж інші жінки в цій же ситуації. Насторожитися потрібно при появі таких симптомів:

    • тягнуть болі внизу живота, постійні або переймоподібні;
    • виділення з статевих шляхів кровянистого характеру;
    • підвищення температури тіла;
    • ознаки інтоксикації — головний біль, нудота або блювання, озноб;
    • прискорене сечовипускання.

    При будь-якому з цих проявів потрібно терміново звертатися до лікаря, щоб визначити ступінь небезпеки для матері і плода.

    Видаляти чи спіраль жінці, вирішує тільки лікар. У складних випадках він запрошує своїх колег для консиліуму. Завдання лікаря — виключити ризики будь-яких негативних наслідків для дитини.

    Найнеприємніше, що може статися при вагітності зі спіраллю — це прикріплення плодового яйця в невідповідному місці. Якщо яйце приліпилося в матковій трубі або в області шийки, зберегти таку вагітність не представляється можливим, це загрожує життю жінки.

    При невдалому розташуванні спіралі може наступити мимовільний викидень на 6-8 тижні — якщо виріб механічне. Гормональні спіралі порушують сам процес формування плоду, наслідки для дитини можуть бути дуже важкими.

    Вирішувати питання збереження вагітності потрібно спільно з лікарем. Якщо обстеження показує, що спіраль ніяк розвитку малюка не заважає, то все що потрібно робити майбутньої матері — уважно стежити за своїм здоров’ям і відвідувати лікаря при перших ознаках нездужання. Швидше за все, спеціаліста доведеться відвідувати частіше, ніж при звичайних умовах.

    Симптоми, знайомі всім вагітним (слабкість, сонливість, порушення смаку, водянисті виділення з статевих шляхів) можуть виявитися як варіантом норми, так і патологічним впливом спіралі.

    Наявність ембріона в порожнині матки — ознака вагітності, що нормально розвивається. Якщо строк перевищує 12 тижнів і ніяких відхилень немає, можна не турбуватися — в більш пізні терміни спіраль відтісняється зростаючими плодовими оболонками.

    Вагітність зі спіраллю буває рідко, вимагає постійного лікарського спостереження. Якщо спіраль містить метал, а вагітність протікає нормально, видаляти її немає необхідності. Якщо у жінки немає ніякої патології, то вагітність протікає у нормі.

    Жінці важливо перебувати в тісному контакті з лікарем, щоб мати можливість консультуватися з усіх питань. Особливо це стосується першої вагітності, коли жінка не має власного досвіду.

    как протекает беременность

    Ознаки вагітності на УЗД видно через 2 тижні після зачаття

    Перший триместр — найбільш небезпечний в плані мимовільного переривання. Перші 12 тижнів — час, коли розмір плодового яйця збільшується з 18 до 56 мм Візуалізувати (побачити на УЗД) плодове яйце можна починаючи з 2-х тижнів після зачаття. На 3-му тижні утворюється плацента або основна оболонка плоду, на якій вже можна розглянути ворсинки і утворюються судини. Сформований ембріон видно з 5-го тижня затримки.

    Дивіться також: плюси і мінуси внутрішньоматкової спіралі