Чому у немовляти пульсує джерельце

2182

Зміст:

  • Для чого необхідний джерельце
  • Причини пульсації
  • Нормальний стан тім’ячка
  • На що варто звернути увагу
  • У який з’явився на світ немовля є на тімені незахищений кісткою м’який ділянка – джерельце, покритий жировим прошарком і шкірою. Якщо у немовляти пульсує джерельце, це дає можливість зробити висновок про стан здоров’я дитини в перший період його життя.

    Для чого необхідний джерельце

    В процесі внутрішньоутробного розвитку плода формується 6 джерелець. Відкритими до моменту появи на світло залишаються 2. Анатомія новонародженого відрізняється від анатомії дорослої людини. Так череп немовляти в місцях зчленувань трьох або чотирьох кісток складається з пружної сполучної тканини. Нещільне зчленування кісток черепа дозволяє йому приймати певну форму. Завдяки цьому плід без праці проходить по родових шляхах. Еластичність кісток забезпечує амортизацію на випадок можливих травм при падіннях і ударах по мірі росту дитини.

    Якщо у немовляти пульсує джерельце, це нормально

    Повинен пульсувати джерельце? Мозок малюка оточений рідиною, саме вона проводить пульсацію кровоносних судин. Коливання великого тім’ячка викликані скороченнями серцевого м’яза. Фізіологічна пульсація мембрани – це нормально, вона відображає роботу судин. Ці рухи легко відчути на голові в точці, яка поки не закрита кістковою тканиною. Якщо після народження всі джерельця виявляються закритими, це свідчить про патологію.

    Причини пульсації

    В деякі моменти пульсацію видно неозброєним оком з-за прискорення серцевого ритму. Норма скорочень серця у малюків до року від 130 до 160 ударів в хвилину. Ритм і частоту пульсації можна порівняти в процесі сну і неспання малюка. Серед інших фізіологічних факторів, що впливають на зміну пульсації тім’ячка, виділяють наступні:

    • крик, сильний плач, перенапруження;
    • спека, купання в занадто гарячій воді;
    • різкі рухи під час неспання;
    • напруження при дефекації.

    Переривчасті коливання тім’ячка, зростання сили поштовхів повинні викликати занепокоєння у батьків і потребують консультації фахівця. Якщо пульсація стає слабким або зовсім відсутній, це теж привід відвідати педіатра.

    Патологічним є значне западання або вибухання тім’ячка.

    Нормальний стан тім’ячка

    Велике тім’ячко має форму витягнутого ромба, знаходиться між лобовими і тім’яними кістками. Його розмір у новонародженого становить приблизно 2,5*2,7 див. До п’ятого місяця життя зменшується до 1,6*1,8. Закривається він поступово, до кінця першого року. Як раніше, так і запізніле закриття говорить про наявність патології. Дитина потребує обстеження.

    Малий джерельце розташований між тім’яною та потиличними кістками. Його розмір не більш 1 див. Закривається він ближче до 2 місяців, відхилення від строку також потребують уваги.

    По частоті і силі коливань, часу їх появи можна судити про здоров’я дитини.

    У двомісячного малюка часто відбуваються зміни сили і частоти пульсації. Але в спокійному стані вони майже не відчуваються.

    З 3 місяця життя родничковые коливання стабілізуються, стають більш рівномірними. Велику частину часу тім’я знаходиться в спокійному стані.

    На 4 місяці пульсування на шкірі ледь помітно, і то під час напруги або при плачі дитини. Щоб його побачити, потрібно уважно оглянути голівку. Приклавши руку до тім’я, коливання можна відчути. Вони чіткі і ритмічні.

    почему

    Чому тім’ячко пульсує в 3 місяці

    Для 5 місячної дитини характерно поступове зниження частоти рухів шкіри над тім’ячком. Вони майже непомітні.

    Черепні шви починають формуватися з 6 місяців, кістки поступово зростаються. Бувають відхилення від норми, тім’я може залишатися відкритим до півтора років. Пульсація спостерігається і після 7 місяців. Але вона ледве помітна і відчуваються тільки під час плачу.

    На що варто звернути увагу

    Батькам потрібно знати, чому виникають відхилення і в яких ситуаціях слід звернутися до педіатра. Якщо під час неспання тім’яна частина занадто виступає над поверхнею шкіри, потрібно переконатися, що в спокійному стані подібний ефект відсутній. Якщо сильна пульсація носить регулярний характер, приєднуються інші симптоми, дитині потрібна термінова допомога.

    Коли вразлива область занадто западає, можливо, малюк відчуває нестачу рідини, особливо якщо у неї блювота або пронос. Потрібні заходи для відновлення водного балансу.

    Патологією є невідповідність розмірів тім’ячка віком та його повільне заростання.

    Не завжди це є індивідуальними особливостями будови черепа. Можлива патологія розвитку кісткової тканини або такі захворювання, як рахіт, вроджений гіпотиреоз.

    Якщо у немовляти пульсує джерельце до півроку, це вважається абсолютною нормою. Потрібно стежити за ритмом і термінами закриття у відповідності з віком. У міру зрощення кісткових проміжків пульсація тім’ї має зовсім зникнути.

    Читайте також: велике тім’ячко у новонародженої дитини