Фетометрия плоду – розшифровка показників, розміри по тижнях вагітності

3149

Зміст:

  • Суть методу фетометрії плода
  • Які параметри тіла майбутньої дитини вимірюють?
  • Як проводиться підготовка до дослідження?
  • Коли призначається фетометрия?
  • Які дані інформативні в I триместрі?
  • Які дані інформативні у II триместрі?
  • Які дані інформативні в III триместрі?
  • Які з показників вказують на патології і затримку розвитку плода?
  • Фетометрия плода є одним з етапів УЗД, яке зазвичай призначається у визначені протоколом терміни вагітності або проводиться позапланово за клінічними показаннями для виявлення можливих патологій. Це безболісне, неінвазивне і безпечне дослідження проводиться для оцінки декількох розмірів плода і дозволяє виявляти можливі патології. Отримані дані про майбутнє малюка розшифровуються за допомогою спеціальних таблиць, що відображають свої показники для кожного тижня виношування дитини.

    Фетометрия плода є частиною обов’язкового скринінгового УЗД при вагітності і призначається всім жінкам.

    Суть методу фетометрії плода

    Вимірювання параметрів плода виконується під час УЗ-сканування, принцип проведення якого базується на здатності ультразвукових хвиль відбиватися від тканин з різною щільністю. Лікар встановлює датчик, що випускає хвилі у визначені точки початку і кінця частин тіла майбутнього малюка, а далі результати фіксуються, зчитуються і обробляються комп’ютерною програмою. Під час дослідження організм майбутньої матері і плода не піддається дії шкідливих для здоров’я факторів, і процедура може проводитися в будь-які терміни.

    Які параметри тіла майбутньої дитини вимірюють?

    Під час фетометрії фіксуються наступні розміри тіла:

    • окружність голови (ОГ) – виміри виконуються по декількох знімків в різних проекціях;
    • біпаріетальний розмір (БПР) – фіксується при вимірюванні голови дитини, відображає довжину між протилежними стінками тім’яних кісток і дозволяє оцінити можливість плода проходити через родові шляхи;
    • окружність живота (ОЖ) – характеризує фізичний розвиток, виконується шляхом вимірювання в площині візуалізації шлунка, пупкової вени і жовчного міхура, є усередненим результатом і оцінюється фахівцем лише у комплексі з іншими;
    • діаметр грудної клітки (ДГК) – розмір інформативний на 14-22-му тижні, замір проводиться для виявлення аномалій і вад;
    • довжина стегна (ДБ) – вимірюється для виявлення можливої скелетної дисплазії;
    • куприка-тім’яної розмір (КТР) – вимірюється від тім’я плоду до його куприка, найбільш інформативний у перші чотири місяці для оцінки терміну вагітності.

    Найчастіше при всіх фетометріческіх дослідженнях оцінюються саме ці розміри. А після 20-го тижня за їх аналізу може вираховуватися і приблизний вага плоду (ВП). Крім цього, в таблиці результатів дослідження вказуються й інші параметри плода, що відображають його фізичний розвиток:

    • довжина носової кістки (ДН);
    • товщина комірцевого простору (ТКП);
    • довжина інших кісток: гомілки (ДГ), плеча (ДП) тощо;
    • поперечний діаметр живота (ПДЖ);
    • сагітальний діаметр живота (СДЖ).

    Додаткові заміри зазвичай проводяться для виявлення патологій, які були діагностовані при інших дослідженнях або при оцінці даних сімейного анамнезу про можливості спадкування хромосомних аномалій.

    Аналізуючи всі отримані під час фотометрії та ультразвукового сканування дані, акушер-гінеколог може виконувати моніторинг росту плода, стану внутрішніх систем і органів по тижнях. Розшифровка отриманих даних дозволяє виявляти генетичні захворювання, аномалії і порушення в розвитку майбутнього малюка, планувати можливість нормального проходження плоду по родових шляхах і методику розродження. При необхідності звичайне УЗ-сканування доповнює доплерометрія, що дозволяє оцінити характер струму крові в кровоносних судинах плода і матки, а на більш пізніх строках – кардіотокографія, виконувана для оцінки частоти серцевих скорочень майбутньої дитини, тонусу матки і визначення подальшого способу ведення пологів.

    Як проводиться підготовка до дослідження?

    Спосіб підготовки вагітної пацієнтки до фетометрії нічим не відрізняється від загальноприйнятих правил підготовки до звичайного УЗД при вагітності. Ультразвукове сканування може виконуватися трансабдомінальним шляхом, тобто шляхом зчитування даних датчиком з поверхні передньої стінки живота, або трансвагінально – за допомогою введеного в просвіт піхви датчика.

    При трансабдомінальне дослідження перед процедурою жінці до 12-го тижня вагітності слід випити близько 1 літра рідини за годину до планованого дослідження.

    Наповненість сечового міхура під час дослідження рідиною створює середовище, яке сприятиме кращому проходженню ультразвукових хвиль і дозволить отримувати максимально достовірні результати. Після 12-го тижня пити рідину перед УЗД не потрібно, так як на цьому терміні в порожнині матки вже присутні води.

    При трансвагінальної фетометрії перед процедурою не потрібно наповнювати сечовий міхур. Використовуваний для цієї різновиди УЗД при вагітності датчик може зчитувати дані без додаткової підготовки.

    Коли призначається фетометрия?

    Планове дослідження з вимірювання антропометричних даних майбутньої дитини, як і скринінгове УЗД плода, виконується в кожному триместрі:

    • 11-12 тиждень;
    • 20-22 тиждень;
    • приблизно на 32-му тижні.

    Якщо виявляються насторожуючі спеціаліста показання до додаткового проведення УЗ-сканування, то лікуючий лікар видає пацієнтці направлення на позапланове дослідження.

    нормы

    Порівнювати результати з нормою повинен тільки лікар, який вміє аналізувати їх динамічна зміна

    Які дані інформативні в I триместрі?

    При виконанні перших фетометріческіх вимірювань оцінюються дані для визначення терміну розвитку плоду і дати пологів. Ці результати допомагають підтвердити припущення лікаря.

    Для виявлення небезпечних аномалій розвитку під час фетометрії плода проводяться виміри ОЖ і КТР. Виявлення хромосомних відхилень досягається шляхом зіставлення норми параметрів кістки носа і товщини комірцевого простору з такими ж вимірами плода. Якщо ці розміри відхиляються від загальноприйнятих, то жінці рекомендується амніоцентез для аналізу навколоплідних вод або призначаються інші дослідження.

    Які дані інформативні у II триместрі?

    Під час другого УЗ-скринінгу батьки можуть дізнатися не тільки інформацію про фізичних даних малюка, але і про те, хто у них народиться – хлопчик або дівчинка. Для визначення особливостей перебігу вагітності у цьому триместрі оцінюються параметри, що дозволяють виявляти порушення у розвитку плоду:

    • БГПБ;
    • КТР;
    • ДГК;
    • ОЖ;
    • лобно-потиличний розмір.

    Дані вимірювання є основними. При необхідності лікар може рекомендувати оцінку ДБ і довжину інших кісток – при розшифровці ці дані дадуть більше інформативну картину.

    Які дані інформативні в III триместрі?

    Зазвичай виконуються на 32-му тижні фетометрия плода та УЗ-скринінг проводяться не стільки для оцінки певних розмірів, скільки для вивчення самопочуття майбутньої дитини. Під час сканування лікар проводить вимірювання діаметра живота і голови, перевіряє симетричність рук і ніг, розраховує ріст і вага. Отримані дані дозволяють прийняти остаточне рішення про доцільність ведення розродження тим чи іншим способом. При вузькому тазі, великих розмірах майбутнього малюка і інших відхилень від загальноприйнятих норм пацієнтці може рекомендуватися ведення пологів з участю додаткового персоналу або виконання кесаревого розтину.

    Які з показників вказують на патології і затримку розвитку плода?

    Одержувані під час фетометріческіх досліджень дані оцінюються за спеціальними таблицями з нормами. Не варто намагатися інтерпретувати їх самостійно, так як при проведенні аналізу лікар завжди керується допустимими в межах норми значеннями. Наприклад, у вимірах біпаріетальний показника голови ці значення можуть відхилятися на 3-4 в кожну сторону, а в окружності живота – на 14. Це обумовлено допустимими значеннями індивідуальних особливостей.

    Основна частина аналізу отриманих при фетометрії даних ґрунтується на показниках КТР. Виявлені в ньому відхилення можуть вказувати на неправильне встановлення строків виношування плоду або розвиток тих чи інших патологій у майбутньої дитини, завмирання вагітності, недолік прогестерону, негативні наслідки впливу вірусів або на захворювання слизової оболонки матки.

    Затримка розвитку плода встановлюється за такими формами відхилень:

    • асиметрична. При вимірах виявляються переважні зменшення одних показників і нормальні значення інших;
    • симетрична. При аналізі отриманих вимірювань відзначається зменшення значень всіх показників.

    Одночасно з визначенням форми порушень при фетометрическом дослідженні оцінюється ступінь відставання у фізичному розвитку:

    • I – розходження в 14 днів вагітності згідно таблиці;
    • II – 3-4 тижні;
    • III – більш ніж на місяць.

    При виявленні вищеописаних відхилень завжди показане проведення повторної процедури фетометрії. При незначних ознак відставання у фізичному розвитку результати під час наступного дослідження можуть приходити до норми, і це вказує на відсутність причин для хвилювання. Якщо ж показники значно знижені, то пацієнтці призначаються інші дослідження, що дозволяють більш детально оцінювати характер виявлених відхилень.

    Фетометрії плоду, тричі виконуються в плановому порядку разом з УЗД, відображають параметри частин тіла майбутнього немовляти. Аналізовані в хронологічній послідовності показники відображають стан розвитку майбутнього малюка, а при їх розшифровці лікар орієнтується на дані спеціальних таблиць. Вони дозволяють виявляти різні патології плода та вагітності. При необхідності виявлені при фетометрії патології підтверджуються за допомогою інших досліджень. Детальніше про синдромі затримки розвитку плода можна дізнатися з представленого відео.

    Читайте далі: діти