Інжир при вагітності: друг чи ворог

795

Зміст:

  • Походження і калорійність
  • Корисні властивості для жінок у період вагітності
  • Протипоказання
  • Виношуючи дитину, жінка повинна вести здоровий спосіб життя. Майбутній мамі потрібно стежити за своєю дієтою, щоб забезпечити і себе, і малюка поживними речовинами. Фрукти і овочі – важлива частина раціону, але не всі вони однаково корисні. Розберемося, чи можна інжир при вагітності.Інжир при вагітності – джерело вітамінів і мінералів

    Походження і калорійність

    Інжир – уродженець теплих країн. У цього солодкого фрукта є інші назви: смоква, фіга. У російських магазинах інжир представлений переважно в сушеному вигляді.

    Калорійність свіжого інжиру невисока – 49 ккал. У сушеному вигляді смоква ситніше: в 100 г ласощі міститься близько 220 ккал.

    Якісний сушений інжир темний або кольору бурштину. На плодах не повинно бути плям, цвілі і нальоту.

    Корисні властивості для жінок у період вагітності

    Інжир багатий вітамінами і мінералами. У плодах містяться залізо та кальцій, необхідні для розвитку плоду. Крім того, в смоквах присутні магній, натрій, фосфор і калій. Останній забезпечує правильну роботу скелета і мускулатури серця вагітної, які відчувають підвищене навантаження.

    Плоди інжиру відрізняються багатим вітамінним складом, в них містяться вітаміни групи B, PP, A, E. Фрукт нормалізує роботу ШЛУНКОВО-кишкового тракту, позбавляючи від запорів.

    На ранніх термінах вагітності жінок часто мучить токсикоз, зазначається тяга до солодкого. Інжир відмінно заміняє солодощі, тамуючи почуття голоду і покращуючи самопочуття. У другій половині гестації фрукт допоможе в боротьбі з набряками.

    Користь смокви полягає і в її протизапальній дії. Прокип’ятити молоко з інжиром, ми отримуємо ефективне ліки від застуди, яке можна використовувати при кашлі з трудноотделяемой мокротою, біль у горлі.

    Регулярне вживання плодів інжиру знижує ризик тромбозу і варикозу, нормалізує склад крові.

    Протипоказання

    Від інжиру доведеться відмовитися при наявності:

    • алергічних реакцій;
    • гестаційного цукрового діабету;
    • хвороб ШКТ і печінки;
    • панкреатиту;
    • діареї.

    Якщо вагітна страждає цими захворюваннями, потрібно проконсультуватися з лікарем, перш ніж включити інжир в своє харчування. В інших випадках можна без страху насолоджуватися солодкими плодами.

    Читайте далі: експертне узд при вагітності