Як лікувати стрептодермію у дитини?

2366

Зміст:

  • Що таке стрептодермія у дітей
  • Причини захворювання
  • Які бувають симптоми при ураженні бактерією?
  • Стрептококове імпетиго: що це таке, симптоми хвороби
  • Що собою являє щілиноподібні імпетиго
  • Простий лишай
  • Як починається хвороба у разі попрілостей
  • Що таке вульгарна ектіма: стадії розвитку
  • Діагностика хвороби
  • Як лікувати хворобу в домашніх умовах
  • Профілактика стрептодермії у дітей
  • Стрептодермія у дітей представляє собою інфікування шкірних покривів. У дитячому віці захворювання часто розвивається із-за пошкоджень і мікротравми на шкірі. У дітей не зміцнілий місцевий імунітет, який поки що не може справлятися з шкідливими мікроорганізмами. Захворювання може викликати ускладнення, тому необхідно постійно стежити за малюком і вчасно звертатися до лікаря.

    Що таке стрептодермія у дітей

    Патологія утворюється з-за стрептокока. Мікроорганізм є збудником різних хвороб: бронхітів, ангін, менінгіту, гломерулонефриту та інших небезпечних станів.

    Стрептодермія у дітей часто нагадує алергічну висип інфіковану

    Мікроорганізм відноситься до групи умовно-патогенних бактерій, які присутні у людини на шкірі або всередині організму постійно. Однак через сильної імунної системи, бактерія вже не розвивається.

    У більшості стрептодермія утворюється у дітей на шкірі, де є незначні пошкодження, мікротравми у вигляді расчесов, укусів комах, саден або подряпин. Потрапляючи на шкіру дитини, бактерія активно розмножується і викликає гнійно-запальні реакції. Передається мікроорганізм через контакт із зараженим людиною або повітряно-крапельним шляхом.

    Причини захворювання

    Ослаблений місцевий імунітет у дитини є основною причиною розвитку бактерій на шкірі. Бактерії поселяються на уражених ділянках. Часто розвитку хвороби сприяє наявність у дитини інших хронічних шкірних захворювань: дерматит, екзема, короста, педикульоз.

    Інші фактори:

    • алергічні реакції;
    • цукровий діабет;
    • риніти і отити;
    • загальні інфекції, особливо у недоношених дітей або дітей зі зниженим імунітетом;
    • диспепсичні порушення;
    • анемія;
    • паразитарні інвазії – глисти, аскариди;
    • нестача вітамінів.

    Також причиною стрептодермії може бути неправильний догляд за малюком, недотримання правил особистої гігієни. Тривалий вплив високих або низьких температур завдає дитині мікропошкодження, знижується місцевий імунітет, а шкірні покриви уражаються мікроорганізмами.

    Нерідко в громадських і навчальних закладах – школах, садках, яслах – стрептодермія носить епідемічний характер. Бактерія передається через іграшки, посуд, тісні контакти із зараженим дитиною. Нерідко захворювання виявляється і у дорослих.

    Інкубаційний період захворювання складає від 2 до 10 днів.

    Які бувають симптоми при ураженні бактерією?

    Захворювання може проявлятися по-різному в залежності від форми та характеру протікання. Нерідко стрептодермія у маленьких дітей розвивається стрімко і протікає в ускладненій формі. На уражених ділянках шкіри, в тому числі і на голові, утворюються невеликі запалені ділянки, які згодом підсихають.

    симптомы

    Основний симптом стрептодермії – запалені ділянки на шкірі, які можуть охоплювати більшу площу

    Симптоми хвороби:

    • підвищена температура тіла;
    • інтоксикація організму через діяльність бактерії;
    • диспепсичні порушення;
    • болі в м’язах;
    • головні болі;
    • загальне нездужання;
    • втрата апетиту;
    • збільшений розмір лімфатичних вузлів;

    Мікроорганізм при попаданні на шкіру проникає всередину організму і викликає додаткові ускладнення. Прояви хвороби і лікування залежать від того, які ділянки у дитини були вражені.

    Стрептококове імпетиго: що це таке, симптоми хвороби

    Даний тип захворювання вважається найбільш поширеним. Утворюється на відкритих ділянках шкіри малюка: в носі і його проходах, стопах, кінцівках, а також на волосистій частині голови. При імпетиго уражається тільки верхній шар шкіри. Місцевий імунітет не дає інфекції поширюватися далі, обмежуючи запальні реакції.

    Симптоми, які можуть виникати на різних стадіях захворювання:

    • На окремих ділянках шкіри виникають маленькі бульбашки з рідиною – фліктени. Навколо папули утворюється почервоніння.
    • Опукле освіту після закінчення деякого часу розкривається, а на його місці виникає невелика світло-жовта скоринка.
    • Після відпадання кірок залишаються невеликі плями червоного або синюшного кольору.

    При своєчасному лікуванні плями зникають. Процес займає від 5 до 7 днів. Якщо захворювання вчасно не вилікувати, стан малюка ускладнюється: при купанні або торканні інфекція поширюється по всій шкірі. При цьому саме захворювання може тривати більше місяця. Це призводить до зниження загального імунітету.

    Що собою являє щілиноподібні імпетиго

    Така форма інакше іменується в народі «заїдами». Папули з рідиною утворюються в області крил носа і куточків губ. Після розкриття ампули на його місці виникають дрібні тріщини, покриті скоринкою жовтого кольору. При цьому у дитини відбувається розвиток таких симптомів як, свербіж, печіння, рясне відділення слини і проблеми з ковтанням їжі.

    Розвитку хвороби сприяють стоматологічні та проблеми і лор-захворювання: риніт, карієс.

    Простий лишай

    Лишай зачіпає верхні шари шкіри і в більшості утворюється на обличчі. При цьому папули з рідиною відсутні. Ця патологія відноситься до сухої формі імпетиго. Місця ураження мають вигляд невеликих ранок, які покриті мініатюрними лусочками червонуватого кольору. Скоринки зникають після тривалого перебування під сонцем.

    Виникає хвороба у осінньо-весняний період. Захворювання є дуже небезпечним, тому необхідно обмежити контакт зараженого дитини з іншими дітьми.

    Як починається хвороба у разі попрілостей

    У немовлят стрептодермія часто починається з попрілостей. Вона вражає області живота, складки і пахову зону, а також зону пахв і вушні раковини. Папули зливаються між собою, утворюючи эрозийную поверхню. В складках шкіри виникають тріщини або ерозії, які заподіюють біль і погіршують загальне самопочуття малюка.

    Часто патологія переходить в хронічну форму і ускладнюється додатковими грибковими інфекціями.

    Що таке вульгарна ектіма: стадії розвитку

    Захворювання вражає глибокі шари шкіри. Зустрічається у дітей, які часто схильні до різних шкірних проблем і при поганому догляді за шкірою дитини. У більшості бактерія вражає область сідниць і стегон, поперек і гомілки. Шкіра стає сухою і викликає больові відчуття при торканні.

    На початковому етапі виникають папули з гнійним або кров’яним вмістом. Після розтину повністю папула перетворюється в невелику ранку, покриту жовтуватою корою. Під кіркою розташовується виразка, яка викликає больові відчуття. Після закінчення 2-4 тижнів виразка формується рубець.

    Діагностика хвороби

    Обстеження при стрептодермії призначає дитячий дерматолог. Спочатку вивчаються шкірні покриви, проводиться візуальний огляд уражених ділянок за допомогою спеціальної лампи Вуда, вимірюється температура. Далі призначаються загальні дослідження сечі, крові та калу.

    Лабораторні та інструментальні види досліджень:

    • зіскрібок шкіри на наявність грибів;
    • бактеріологічне дослідження;
    • RPR-тестування, туберкулінова проба – допомагають відрізнити вульгарну эктиму від туберкульозу шкіри з-за схожої симптоматики.

    Щоб відрізнити патологію від інших схожих захворювань, таких як екзема, вітрянка, герпес, лікар призначає кілька досліджень, інакше називаються диференціальними.

    Додаткові види обстежень:

    • ультразвукове дослідження області ШКТ;
    • ФГДС;
    • дослідження калу на наявність паразитів;
    • копрограма.

    Для постановки точного діагнозу може знадобитися консультація дитячого гастроентеролога, який при підозрах може призначити інші види досліджень.

    Як лікувати хворобу в домашніх умовах

    Терапія може бути як системної, так і з використанням лікарських засобів для місцевого застосування. Найбільш ефективними препаратами при різних формах стрептодермії є пенициллиновые кошти. Також призначають макроліди, вітамінні комплекси для підтримки імунітету, пробіотики, імуномодулятори.

    Для місцевого лікування папули розкривають, а потім обробляють різними антисептичними розчинами. На ранку також накладають марлеві пов’язки з мазями, що володіють протимікробною дією.

    лечение

    Для лікування стрептодермії ранки обробляють антисептиками

    При захворюванні виключаються будь-які контакти з водою, так як з її допомогою інфекція може поширюватися на інші ділянки тіла.

    У період загоєння рани дитині призначаються різні фізіопроцедури: лазерне вплив, ультрафіолетове опромінення, УВЧ. Їх завдання – підсушити ранку та не допустити поширення нагноєння.

    Хворих дітей поміщають на 10-денний карантин в інфекційне відділення, щоб уникнути подальшого зараження інших дітей або домочадців.

    У домашніх умовах, крім аптечних препаратів? можна готувати відвари або настої з трав, якими потім необхідно обробляти ранки і області навколо. Для цього можна скористатися ромашкою аптечної, корою дуба, квітками череди. Якщо у дитини виникла алергія на будь-який з рослин, необхідно замінити його на інше і проконсультуватися з лікарем.

    Профілактика стрептодермії у дітей

    Профілактика полягає у підтримці дитини і шкірних покривів в чистоті, дотримання інших правил особистої гігієни. Також будь-які інфекційні або запальні захворювання необхідно вчасно лікувати.

    Вчасно виявлена хвороба допоможе уникнути подальшого розповсюдження інфекції та запобігти розвитку ускладнень.

    Стрептодермія у дітей може виявлятися в різному віці, тому вимагає термінового звернення до лікаря. Інфекція вражає різні ділянки тіла у дитини і може викликати ускладнення. Дотримуючись правила по догляду за дитиною і слідуючи точним приписами лікаря, захворювання добре піддається лікуванню і не призводить до рецидивів.

    Також рекомендуємо почитати: як проявляється контагіозний молюск у дітей