Як прискорити метаболізм, щоб знизити масу тіла

714

Зміст:

  • Поняття метаболізму
  • Причини зміни швидкості метаболічних реакцій
  • Способи прискорення обміну речовин
  • Фізична активність
  • Живлення і режим
  • Продукти і напої, що прискорюють метаболічні реакції
  • Метаболічні процеси забезпечують переробку білків, жирів і вуглеводів, які потрапляють в організм з їжею, а також підтримують його життєдіяльність. Швидкість цих реакцій у всіх людей практично однакова, але у деяких пацієнтів метаболізм знижується, що призводить до ожиріння. Щоб вирішити проблему надмірної ваги, необхідно знати, як прискорити метаболізм.

    Поняття метаболізму

    Метаболізм – це комплекс біохімічних реакцій, що відбуваються в організмі. Вони забезпечують розщеплення білкових, жирових і вуглеводних молекул, які проникли з їжею в організм. Чим більше калорій потрапило з їжею, тим вище швидкість метаболічних реакцій. Також обмінні процеси необхідні для підтримання основних життєвих функцій, а саме роботи серця, мозковий діяльності, дихальної функції та інших.

    Знання про те, як прискорити метаболізм, допомагають підібрати правильну дієту

    На будь-яке речовина, яке необхідно розщепити, треба певну кількість енергії. Для руйнування молекул у біохімічних реакціях вона представлена у вигляді молекул АТФ. В реакціях розщеплення обов’язково використовуються ферменти. Для їх роботи теж необхідна енергія. Тому чим більше їжі було з’їдено, тим більше молекул АТФ необхідно організму на її переробку. Енергетичні молекули також утворюються з їжі.

    Якщо людина сидить на низькокалорійної дієти, то обмінні реакції сповільнюються. Організм починає запасати енергію у вигляді жирових молекул. Коли пацієнт вживає більше їжі, особливо різноманітною, що містить білки, жирові молекули і вуглеводи, то йому потрібно більше молекул АТФ, щоб зруйнувати складові їжі.

    Відомо, що метаболізм сповільнюється після 50 років. Це призводить до підвищення маси тіла, якщо пацієнт продовжує є в тому ж режимі або більше.

    Швидкість метаболічних реакцій може змінюватися в залежності від фізичного стану людини. Якщо він спить, швидкість обмінних процесів знижується. Коли людина починає інтенсивно рухатися, метаболізм значно прискорюється.

    Тому виділяють кілька видів метаболічних реакцій, що відрізняються за швидкістю:

  • Базальний – відповідає стану сну або спокою. Енергетичні резерви затрачаються на дихальну функцію, кровообіг, роботу серцевого м’яза, мозкову діяльність.
  • Основний – мінімум енергетичних ресурсів використовуються для підтримки роботи всього організму. Він становить 50-75% від усіх витрат енергії.
  • Термічний вплив їжі – це кількість енергії, що витрачається під час засвоєння їжі. Цей вид займає 10 % від всіх процесів обміну.
  • Термічний вплив під час фізичної активності – калорії, згорає при заняттях спортом.
  • Щоденний термогенез – енергія, що витрачається при різних видах робіт, які не відносяться до спорту. До них відносять ходіння, стояння, сидіння і інші.
  • Ці різновиди обміну дуже важливі для підтримки роботи всіх органів і систем.

    Причини зміни швидкості метаболічних реакцій

    При нормальній швидкості метаболічних реакцій організм працює правильно. На всі біохімічні процеси йому вистачає енергії. Але в деяких випадках метаболізм може змінюватися. Іноді він сповільнюється, що призводить до збільшення маси тіла, появі різних захворювань.

    Причини уповільнення метаболічних реакцій:

  • Недостатнє надходження калорій. Якщо в раціоні постійно присутні низькокалорійні і знежирені продукти, це призводить до дефіциту вітамінів і мікроелементів. При цьому включається стресовий механізм роботи органів і систем. Жири починають запасатися в підшкірній жировій клітковині. Цей процес супроводжується уповільненням метаболічних реакцій.
  • Відсутність адекватної фізичної активності. При сидячому способі життя не потрібно великих витрат енергії, тому швидкість обмінних реакцій знижується. При переїданні надлишок калорій відкладається у вигляді жиру в підшкірно-жировій клітковині. Це сприяє розвитку ожиріння. Якщо людина активно витрачає енергію на протязі всього дня, у нього не відбувається відкладення жирів, вага залишається в нормі.
  • Неправильний режим харчування. Коли пацієнт їсть тільки 2-3 рази за добу звичайними порціями, це не призведе до зниження маси тіла, а навпаки викличе відкладення жиру. Організм знає, що їжа надходить рідко, тому запасає енергію на випадок голоду. Коли їжа надходить часто, метаболічні реакції прискорюються, так як немає необхідності запасати анергії.
  • Нестача води в організмі. У дорослої людини відсоток води становить 65%. У ембріона – 97%, у дитини – 75-80%. Недостатня кількість рідини знижує обмінні реакції. Так вони усі проходять у міжклітинному просторі з участю молекул води.
  • Дефіцит мікроелементів і вітамінів. Нестача цих речовин призводить до зниження швидкості метаболічних реакцій, так як в них беруть участь вітаміни і мінерали.
  • Ці аспекти необхідно знати, щоб підтримувати обмін речовин на необхідному рівні.

    Способи прискорення обміну речовин

    Швидкість метаболічних реакцій безпосередньо залежить від ваги, статі, віку, кількості підшкірно-жирової клітковини. Також на обмінні процеси сильно впливають хронічні і гострі захворювання. Для прискорення метаболічних реакцій є свої правила.

    для похуденияДля схуднення та прискорення обміну речовин потрібно пити більше рідини

    Щоб прискорити обмінні процеси, необхідно організувати адекватний питний режим. Дорослому потрібно випивати 2,5-3 літра чистої кип’яченої води. Також в раціоні повинні бути присутніми і кисле молоко з помірним вмістом жиру. Обов’язково потрібно пити свіжовичавлені соки. Краще вживати сік з моркви, цитрусових, томатів, ягід, капусти. Можна включити невелику кількість зеленого чаю, відварів трав, компоти, морси.

    Влітку в жарку погоду пити треба багато, щоб не було зневоднення. Рекомендується до вживання холодна або тала вода. Але необхідно пам’ятати, що дуже холодна вода може викликати ангіну. Якщо це захворювання часто загострюється, то потрібно поступово привчати слизову горла до холодної води. Це допоможе загартувати горло, уникнути частих загострень. Обов’язково пити теплу воду варто натщесерце в обсязі 200 мл. Це дозволить запустити травлення і прискорити роботу мозку.

    Фізична активність

    Під час фізичної активності та занять спортом кровотік у всіх органах і тканинах посилюється. Це призводить до прискорення обмінних процесів. Корисно вранці проводити зарядку, здійснювати пробіжки або спортивну ходьбу. Також допомагають збільшити обмін фітнес, розтяжки, дихальна гімнастика, аеробіка в басейні, танці, плавання.

    Можна качати прес в домашніх умовах. Корисні віджимання, стрибки зі скакалкою, заняття на велотренажері. Відмінно прискорює метаболізм відвідування тренажерного залу.

    Живлення і режим

    Важливим аспектом є харчування. Воно повинно бути збалансованим. У раціон обов’язково включають продукти, що містять білок: м’ясо, риба, молочні вироби. Не слід вживати велику кількість вуглеводів, так як вони швидко дають енергію і переходять в жирові молекули.

    Є потрібно 5-6 разів за добу. Не слід робити великі перерви між їжею, так як це сприяє запасанию жирів, зниження обміну речовин. Перерви повинні становити 2-3 години.

    Не слід вживати:

    • фастфуд;
    • ковбасні вироби;
    • консервовані продукти;
    • жирні і смажені страви;
    • солодкі кондитерські вироби.

    Ці продукти слід повністю виключити, так як вони сприяють відкладанню жирів. Краще замінити їх рибою, м’ясом, фруктами, овочами, бобовими, злаковими культурами. Їжу потрібно варити, тушкувати, готувати на пару або в мультиварці.

    Обов’язково варто дотримувати режим дня. Вставати о 8:00-9:00, лягати спати не пізніше 22:00. Спати не більше 8 годин за добу. В обідній час сон виключити. Останній прийом їжі повинен бути за 4 години до відходу до сну. При наявності сильного голоду допускається прийом 200 мл молока або кефіру. Калорійну їжу потрібно чергувати з низькокалорійною кожні 3 дні. Це дозволить повідомити організму, що дефіциту калорій немає.

    Продукти і напої, що прискорюють метаболічні реакції

    Є багато корисних продуктів, які стимулюють обмінні процеси. Вживати їх рекомендується щодня. Можна також чергувати один з одним.

    в домашних условияхЗелений чай допоможе прискорити метаболізм в домашніх умовах

    Перелік продуктів:

  • Зелений чай. Рекомендується пити по 3-4 чашки за добу. Він збільшує метаболізм на 4-6%. Першу чашку краще випивати в ранковий час, щоб прокинутися.
  • Вживання морепродуктів. Їх треба їсти кожен день. Їсти можна восьминогів, кальмарів, креветок, морську рибу, мідії. Ці продукти допускається додавати в салати, готувати з них перші і другі страви. Морепродукти поєднують з горіхами, овочевими культурами, насінням льону.
  • Перець. Рекомендують використовувати під час приготування страв перець мелений, чилі. Спеції допомагають руйнувати жир в підшкірно-жировій клітковині.
  • Кава. Підвищує метаболізм, бореться з відкладеннями жиру. Не слід пити більше 2 чашок на добу. Вживати їх краще в першій половині дня.
  • Грейпфрут. За добу рекомендують їсти ½ фрукта. Також можна вживати лимонні часточки, які кладуть у теплий чай, не містить цукор.
  • Білкові продукти. До них відносять рибу, м’ясо, молоко, яйця, сири. Також можна вживати спортивне харчування (після консультації з лікарем).
  • Кориця. Спеція зменшує рівень цукру в крові, сприяє руйнуванню жиру. Її можна додавати в напої, салати, другі страви.
  • Радять також їсти бобові і злакові культури. Вранці потрібно їсти вівсяну або лляну кашу. Суп можна приготувати з квасолі, бобів або гороху. Бобові культури активно застосовують у приготуванні салатів, закусок. Ці продукти підвищують обмінні процеси, сприяють руйнуванню жирової клітковини, тому їх часто використовують для схуднення.

    Метаболізм має велике значення в боротьбі з ожирінням. Для його прискорення необхідно займатися спортом, дотримувати режим дня, пити достатньо води, правильно харчуватися. Ці заходи дозволяють скинути зайву вагу, а також зберегти отриманий результат на довгі роки.

    Також рекомендуємо почитати: як зменшити талію