Що робити при задишці при вагітності

1830

Зміст:

  • Що робити при задишці в першому триместрі
  • Задишка в другому і в третьому триместрі
  • Як самостійно усунути задишку при вагітності
  • Задишка при вагітності являє собою різку зміну звичного частоти і глибини дихання. При цьому з’являється відчуття, що організму не вистачає кисню. Подібне спостерігається у майбутніх мам на будь-якому терміні вагітності. Це природне і закономірне явище.

    Що робити при задишці в першому триместрі

    Важливо виявити причини, чому дихання збивається. На кожному терміні вони можуть бути різними. Особливу роль при появі задишки грає прогестерон. Він необхідний для нормального розвитку плоду. Гормони, які починають вироблятися в більшій кількості, тримають стінки кровоносних судин дихальної системи в натягнутому стані. У них періодично виникають спазми, а це відчувається як брак повітря. Прогестерон на ранніх термінах також провокує набряки слизової оболонки і викликає закладеність і сухість носа. Дихання при цьому також порушується.

    Задишка при вагітності – природне явище

    У першому триместрі задишка з’являється у наступних випадках:

    • гормональні зміни;
    • збільшення об’єму циркулюючої крові;
    • фізична активність;
    • куріння;
    • вживання алкоголю;
    • носіння не відповідає одягу;
    • емоційна нестабільність;
    • наявність хвороб легенів і серця.

    В останньому випадку потрібно звернутися до лікаря.

    Однак задишка на ранніх термінах – це швидше виняток, ніж правило. Жінки зазвичай відчувають її пізніше.

    Зростаючий плід викликає додаткове навантаження на серце. Воно починає качати більше крові, адже з’являється ще одне коло кровообігу – між малюком і мамою. Оскільки серце скорочується частіше, то збільшується і частота дихання. Чим більше крові воно проганяє, тим більше потрібно кисню. А це означає, що жінка починає дихати частіше.

    Додаткове навантаження на серце з’являється при ходьбі у швидкому темпі, бігу, підіймання по сходах. Якщо ви звикли до регулярного активного спорту, скоротіть навантаження. Віддайте перевагу прогулянкам, йогу, плавання.

    Виключіть з меню міцний чай, какао, кава, кока-колу. Доведеться обмежити навіть шоколад, оскільки він містить збуджуючі алкалоїди – кофеїн і теобромін.

    Шкідливим звичкам пора зникнути з життя. Це відноситься до алкоголю і нікотину. Саме час почати нове життя і кинути палити і випивати. З свого раціону приберіть кофеїн. Він збуджує рецептори, які змушують серце частіше скорочуватися. Тиск у жінки підвищується, збуджується нервова система. Як результат – організм потребує більшої кількості кисню.

    Збудливу дію надає алкоголь. Навіть якщо на пляшці пива написано «безалкогольне», це не гарантує повну відсутність етилового спирту. Він все одно там знаходиться, нехай навіть в мінімальній кількості.

    Уникайте місць, де курять. Навіть пасивне куріння негативно позначається на здоров’ї. Нікотин і діоксид вуглецю через легені потрапляють у кров і руйнують кисень, який переноситься кров’ю по організму. Вони також викликають спазми судин. Організм мами реагує підвищенням тиску, прискоренням частоти серцевих скорочень і появою задишки.

    на ранних сроках

    На ранніх і пізніх термінах використовуйте одяг з натуральних тканин

    Перегляньте гардероб. Залиште тільки одяг з натуральних матеріалів, бажано вільного або напівприлягаючого силуету, яка не утрудняють рухів. Це також відноситься до нижньої білизни. При покупці враховуйте функціональність бюстгальтера, а не його красу. Вибирайте модель з широкими лямками і без жорстких каркасів.

    Деякі серйозні хвороби легенів або серця також є причиною задишки. До них відносять астму, пневмонію, туберкульоз, альвеоліт. Якщо з’являється задишка в стані спокою або сну, а іноді супроводжується аритмією, це кардіальна задишка. Щоб виключити ці фактори, краще звернутися до лікаря і здати необхідні аналізи.

    Задишка в другому і в третьому триместрі

    У цьому періоді задишка – звичайне явище. Це пояснюється тим, що плід росте, матка розтягується і тисне на органи, в тому числі на діафрагму – перегородку, що розділяє грудну і черевну порожнини. Саме тому з’являється задишка. Чим вище піднімається матка, тим більше збивається дихання.

    Іноді задишка при вагітності супроводжується наступними симптомами:

    • часте серцебиття;
    • нерівномірний пульс;
    • регулярні запаморочення;
    • пітливість ступень і долонь.

    Щоб виключити анемію, лікар направить на додаткову здачу аналізу на залізо.

    В іншому причини важкого дихання ті ж: шкідливі звички, тісний одяг і надмірна активність.

    За один-два тижні до пологів плід опускається вниз, матка менше тисне на діафрагму, і задишка вже не так турбує жінку.

    Вас має насторожити наступне:

    • біль у грудях;
    • синюшність губ;
    • сильна задишка;
    • часті хрипи.

    При таких симптомах терміново зверніться до лікаря. У деяких ситуаціях призначається комп’ютерна томографія, щоб виключити наявність тромбозу.

    Як самостійно усунути задишку при вагітності

    Зміна роботи дихальної і серцево-судинної систем під час вагітності – природний процес. Завдяки цьому кисень надходить до маленького організму. Якщо задишка з’являється лише зрідка, то ніяких особливих заходів вживати не потрібно. Після пологів все повернеться на свої місця.

    в третьем триместре

    У третьому триместрі більше гуляйте на свіжому повітрі

    Якщо утруднене дихання з’являється регулярно, усунути його повністю не вийде. Однак у ваших силах провести деякі заходи і усунути причини, що викликають симптом. Перегляньте свій спосіб життя. Виключіть негативні емоційні переживання. Налаштуйтеся на позитивну хвилю і регулярно подпитывайтесь хорошою енергією від близьких і рідних. Вмикайте веселі фільми, читайте хороші книги, заведіть собі хобі. Іноді лікар виписує таблетки валеріани або пустирника, щоб зняти емоційний стрес.

    Якщо причина задишки – зростаючий плід, регулярно робіть дихальну гімнастику або частіше співайте. Слідкуйте за поставою. Тримайте плечі розпрямлення і не сутультеся. Легкі у цій позиції розправлені максимально. Пряма спина також максимально відсуває матку від діафрагми. Якщо важко зітхнути, підніміть обидві руки над головою: у цьому положенні ви розкриваєте грудну клітку і дихати стає легше.

    Кожен день гуляйте по парку в спокійному темпі. Увечері перед сном провітрюйте приміщення.

    Харчуйтеся невеликими порціями п’ять разів на день. Дробове харчування не навантажує і не переповнений шлунок. Оскільки він буде розслабленою, то не зробить сильного тиску на матку.

    При задишці при вагітності відпочивайте в положенні напівлежачи. При необхідності підкладіть під спину подушки. Частіше змінюйте позу, коли читаєте або дивитесь телевізор.

    Уникайте хвилювань і стресів. У таких ситуаціях організм виділяє адреналін і дихання прискорюється. Напруга знімає масаж голови, плечей і шиї.

    Якщо немає протипоказань, використовуйте для відновлення дихання ароматне масло меліси. Для цього пару крапель помістіть в аромалампу.

    У другому триместрі включайте в меню продукти, які багаті залізом, наприклад субпродукти, бобові. При нестачі цього мінералу знижується рівень гемоглобіну, який відповідає за перенесення кисню.

    Регулярно повідомляйте гінеколога про своїх відчуттях, особливо тих, які несподівано стали турбувати вас. Організуйте свій спосіб життя таким чином, щоб зменшити негативні впливи, які викликає задишка.

    Також по темі: набряки при вагітності