Ураження грибком Кандида альбіканс у жінок: симптоми і лікування

1348

Зміст:

  • Опис грибка
  • Симптоми
  • Діагностика
  • Лікування
  • Candida albicans – це грибок, який передається статевим шляхом і в 80% випадків викликає урогенітальний кандидоз. Але в залежності від області поширення мікроорганізму може провокувати та інші захворювання.

    Опис грибка

    Сandida albicans населяє природну мікрофлору організму людини. У незначній кількості цей грибок корисний – бере участь у біохімічних процесах, сприяє виробленню вітамінів K і B12.

    Candida albicans викликає кандидоз у жінок

    Основні характеристики мікроорганізму:

  • клітини округлі, мають жорстку клітинну стінку. Тому грибок досить стійкий до зовнішніх впливів, в тому числі і до ліків. Це відрізняє мікроорганізм від більшості інших бактерій, які спричиняють захворювання сечостатевої системи. Наприклад, мікоплазма хоминис має тонку клітинну стінку;
  • стійкість. Оптимальною температурою для нього є 21-37 градусів, тому він може існувати всередині тіла людини. Не гине при одноразовому заморожування. Але чутливий до високих температур, формалину, фенолу;
  • ріст на щільному середовищі у формі колоній сметаноподібної консистенції, а в рідкій – у вигляді осаду або плівки.
  • Активному розмноженню грибка сприяє ряд факторів. Це тривалий прийом антибіотиків, використання оральних контрацептивів, неправильне харчування, часті стреси, хронічні захворювання, гормональні порушення в організмі. Колонії мікроорганізму вражають шкіру та слизові оболонки жіночої інтимної зони. Чоловік може заразитися при незахищеному сексі.

    Симптоми

    Симптоматика залежить від місця знаходження патологічного процесу. Грибок може викликати наступні захворювання.

  • Кандидозні онихии і пароніхії з ураженням шкіри навколо нігтів. Нігтьовий валик набрякає, червоніє, наповзає на поверхню нігтя. Може уражатися і шкіра між пальцями. Вона свербить, лущиться, покривається дрібними бульбашками. Нігті грубіють, набувають жовтуватий відтінок.
  • Кандидамикиды. Спостерігаються при гіперчутливості до мікроорганізму і його токсинів. Основним симптомом захворювання є алергічні висипання червоного кольору на шкірі.
  • Запалення слизової ШКТ. Спостерігаються метеоризм, відрижка, порушення стільця, наявність білих пластівців в калі та інші ознаки.
  • Запалення органів сечовидільної системи. Супроводжується прискореним сечовипусканням, болем і печінням під час нього.
  • Молочниця ротової порожнини. На слизовій рота і мовою з’являється білий наліт. Грибок може вражати десни, вони стають набряклими та болючими. Також може розвинутися стоматит, при якому утворюються виразки на слизовій.
  • Вагінальний кандидоз. Для захворювання характерна поява таких симптомів: білі творожистие виділення, кислий запах з піхви, почервоніння слизової оболонки, дискомфорт в промежині. Також кандидоз може призвести до порушення менструального циклу, відсутність оргазму і неприємних відчуттів під час сексу. Таке захворювання часто з’являється у вагітних жінок на тлі зниженого імунітету і різких гормональних змін. Також в період виношування плоду в піхву починається інтенсивна вироблення глікогену, тому воно стає ідеальним середовищем для життєдіяльності грибків.
  • Чоловіки можуть заразитися від жінок з вагінальним кандидозом під час незахищеного сексу. В уретру потрапляє грибок, що викликає ураження слизової. З’являються болі при сечовипусканні, головка статевого члена червоніє, на крайньої плоті з’являється білий наліт, змінюється колір сечі. В зоні промежини можуть з’явитися численні червоні висипання, збільшуються пахові лімфовузли, спостерігається неприємний запах. Виникає кандидозний баланіт або баланопостит.
  • При виникненні вказаних вище ознак потрібно негайно звернутися до лікаря.

    Симптомы

    Характерний симптом кандидозу – дискомфорт і свербіж у промежині

    Діагностика

    Щоб виявити грибок Кандида альбіканс у жінок, призначаються наступні методи.

  • Мікроскопічний аналіз мазка з уретри та піхви. Взятий матеріал фарбують і розглядають під мікроскопом. У мазку може бути виявлений бластоконидий, псевдомицелий або міцелій. Таке дослідження допомагає виявити також хвороби, що передаються статевим шляхом. Наприклад, при бактеріологічному дослідженні може бути виявлена Chlamidia trachomatis, що буде свідчити про хламідіозі. В основі такого методу лежить фарбування мікроорганізмів у різні кольору, що говорить про їх резистентності до ліків. Candida albicans забарвлюється у фіолетовий колір і має високу чутливість до ліків.
  • ПЛР. Дуже точний метод виявлення грибка. Результат позитивний, коли в крові, сечі або слині виявляється ДНК мікроорганізму – в нормі її бути не повинно. Таке дослідження допомагає виявляти та інші мікроорганізми. Наприклад, молочниця може протікати разом з урогенітальним уреаплазмозом, який мікроорганізм викликає Ureaplasma parvum.
  • Імуноферментний аналіз. Дозволяє виявити антитіла в крові до патогенного мікроорганізму.
  • Серологічні дослідження. Про грибковому ураженні буде говорити велику кількість антитіл у крові, які в нормі відсутні.
  • Бактеріологічне дослідження. Спрямоване на виявлення збудника та визначення його резистентності до антимикотическим засобів. Матеріалом для аналізу можуть служити кал, сеча, харкотиння, виділення з піхви і уретри. Виконується посів біоматеріалу на спеціальне середовище Сабуро. Потім він відправляється на 3-5 діб у термостат, де витримують при температурі 220-240°С. Кількість грибка в мазку не повинно перевищувати 10*4 КУО/мл Якщо його більше, обов’язково призначається протигрибкова терапія. В сечі і калі норма грибка складає 10*3 КУО/мл
  • Тільки після підтвердження грибкового ураження призначається терапія.

    В мазке

    При наявності Candida albicans в мазку він забарвлюється у фіолетовий колір

    Лікування

    Для лікування використовуються протигрибкові засоби. У разі легкої форми захворювання призначаються препарати місцевої дії – антимикотические супозиторії.

    Якщо трапляються часті рецидиви, а стан хворого різко погіршується, з’являється необхідність у комплексному лікуванні. Обов’язково враховуються наступні аспекти.

    • Призначаються протимікробні, протизапальні, імуномодулюючі засоби, вітаміни.
    • Якщо у чоловіка розвинувся баланопостит, йому рекомендується наносити на уражені ділянки протимікробні креми. Препарат та дози підбираються лікарем.
    • Вагітним дозволяється використовувати лише кошти місцевого впливу, які не чинять негативного впливу на плід.
    • Обов’язково дотримання дієти з виключенням солодких і борошняних продуктів. В солодкій середовищі грибок швидко розмножується. У добу необхідно випивати не менше 2 л рідини, за рахунок чого з організму швидше виведуться токсини.
    • Під час терапії не рекомендується займатися сексом. Інакше можна травмувати запалену слизову статевих органів.
    • Приймати ліки повинні відразу обидва партнера, навіть якщо у чоловіка немає ніяких неприємних ознак.

    Для профілактики появи кандидозу необхідно зміцнити імунітет, позбутися шкідливих звичок, скорегувати свій раціон, не займатися незахищеним сексом. Потрібно обов’язково носити білизну тільки з натуральних тканин. Для миття інтимної зони підходять тільки гіпоалергенні склади, також можна підмиватися слабким настоєм ромашки або чистою водою.

    Якщо у жінки виявили Candida albicans, потрібно відразу починати терапію. Ні в якому разі не можна припиняти терапію після зникнення симптоматики. Після проходження курсу лікування може знадобитися здача контрольних аналізів.

    Читайте далі: lactobacillus spp у жінок