Яка норма глікованого гемоглобіну у жінок

2419

Зміст:

  • Що означає глікований гемоглобін
  • Норма глікованого гемоглобіну у жінок
  • Що означає цей показник у вагітних
  • Причини високого глікованого гемоглобіну
  • Чому глікований гемоглобін буває нижче норми
  • Показання до аналізу
  • Як здавати кров на аналіз
  • Стежити за нормою глікованого гемоглобіну важливо тим жінкам, які перебувають у групі ризику діабету. Саме цей показник дозволяє вчасно виявити страшну недугу і не допустити прогресування.

    Що означає глікований гемоглобін

    Поняття звичайного та глікованого гемоглобіну плутати не варто, вчинені це різні величини. Перший вказує на концентрацію еритроцитів, важливий для діагностики анемії. Останній є результатом реакції червоних кров’яних тілець з глюкозою. За його значенням можна судити про рівень цукру в крові, причому не в конкретний момент, а за тривалий проміжок часу.

    Глікований гемоглобін – це усереднений показник цукру в крові за період 2-3 місяці

    Перевірка на глікований гемоглобін є допоміжною методикою діагностики преддиабетического стану і безпосередньо цукрового діабету, дозволяє виявити схильність до гіперглікемії, а також оцінити результативність лікування.

    Норма глікованого гемоглобіну у жінок

    Межі нормальних значень не сильно відрізняються в залежності від статі. Норма оцінюється шляхом зіставлення з загальним гемоглобіном у відсотковому співвідношенні. У здорової жінки, яка не має схильності до гіперглікемії, нормальні значення в межах 4-5,7%.

    Якщо гемоглобін до 6%, то діабету ще немає, але існує ризик його появи. Необхідно дотримуватися заходів профілактики, а саме правильно харчуватися. При підвищенні значень від 6,1 до 6,4% переходити до правильного способу життя необхідно миттєво, так як ризик хвороби максимальний.

    При діабеті ці показники зростають, досягають позначки 6,5%. Пацієнтці відразу призначається додаткове обстеження і лікування. Якщо ж глікозильований гемоглобін вище 7%, то ставиться діагноз діабет 2 типу або інсуліннезалежний. Це найбільш важка форма хвороби, при якій не допоможе інсулін.

    Але буває, що глікований гемоглобін досягає позначки 10% і вище.

    Настільки великі цифри свідчать про необоротних патологічних процесах в організмі, які несуть загрозу життю. Однак при розшифровці результату важливо враховувати вік жінки. Після 50-60 років підвищення гемоглобіну до 7% і вище є нормою.

    Якщо гемоглобін у межах до 6%, то діабету ще немає, але існує ризик його появи. Необхідно дотримуватися заходів профілактики, а саме правильно харчуватися. При підвищенні значень від 6,1 до 6,4% переходити до правильного способу життя необхідно миттєво, так як ризик хвороби максимальний.

    Якщо у пацієнтки був виявлений діабет, то наступним обстеженням повинен стати тест на холестерин.

    У діабетиків рівень цього ліпіду різко підвищується, із-за чого розвивається маса супутніх захворювань. Для виявлення рівня холестерину за 2-3 доби потрібно відмовитися від смаженої і жирної їжі, алкоголю, уникати стресів і фізичної втоми. Норма для хорошого холестерину в межах 1,42 ммоль/л, шкідливого – 1,9-4,5 ммоль/л. З віком значення можуть підвищуватися.

    Що означає цей показник у вагітних

    Одним з обов’язкових обстежень для жінок в положенні є визначення цукру в крові, оскільки діабет – загроза не тільки для вагітності, але і здоров’я малюка. Норма гемоглобіну не відрізняється від нормальних значень для невагітних, але все ж допускається незначне перевищення. Показники 6,5% можуть не бути патологією.

    Для жінок в положенні у віці старше 30 років верхня межа норми буває до 7,5%, проте ризик діабету в цьому випадку є. Крім цього, при високих значеннях зростає ймовірність таких патологій:

    • відхилення в розвитку дитини;
    • пологи на ранньому терміні;
    • народження великого малюка, вагою понад 4 кг

    При виявленні відхилень негайно призначається лікування, обстеження повторюється через 1,5 місяці.

    Причини високого глікованого гемоглобіну

    Не тільки цукровий діабет призводить до перевищення норми, виною можуть стати інші патології.

    В крови

    Підвищення глікозильованого гемоглобіну в крові – привід звернутися до лікаря

    Причини наступні:

    • малорухливий спосіб життя, відсутність фізичної активності;
    • вік жінки старше 45 років;
    • гінекологічні захворювання, зокрема полікістоз яєчників;
    • кишкова непрохідність;
    • залізодефіцитна анемія, дефіцит вітаміну В;
    • легенева недостатність;
    • серцеві захворювання;
    • занадто густа кров;
    • видалення селезінки;
    • рак.

    Наслідком високого глікованого гемоглобіну стає діабет. Щоб поліпшити стан, необхідно позбутися від причини, робити уколи інсуліну, приймати препарати, що знижують цукор. Не можна забувати про дієти та фізичної активності.

    Чому глікований гемоглобін буває нижче норми

    Після обстеження може виявитися, що гемоглобін нижче нормальних значень. Такий стан спостерігається при рясних кровотечах, анемії, а також гіпоглікемії. Рівень глікованого гемоглобіну може впасти після крововтрат під час операції або переливання крові.

    До незначного зниження концентрації можуть призвести стреси, погана спадковість, зловживання сахаросодержащими препаратами, захоплення низкоуглеводными дієтами.

    При низькому цукрі крові страждає, в першу чергу, головний мозок.

    Необхідно зрозуміти, чому рівень гликогемоглобина знижений, можливо доведеться пройти додаткове обстеження. Потрібно розуміти, що наслідки як при високому, так і зниженої концентрації можуть бути важкими. В останньому випадку це запаморочення, зниження концентрації уваги, погіршення пам’яті, запаморочення, сонливість, неврологічні порушення.

    Занадто низький рівень глюкози впливає не тільки на самопочуття, але і призводить до небезпечних наслідків. Може статися інфаркт чи інсульт. Щоб поліпшити самопочуття, потрібно з’їсти що-небудь солодке.

    Показання до аналізу

    Показання до обстеження такі:

    • діагностика при вагітності;
    • контроль рівня глюкози при цукровому діабеті в анамнезі;
    • оцінка ефективності лікування, прийняття рішення про корекцію терапії;
    • симптоми діабету – спрага, швидка стомлюваність, погіршення зору, часті інфекційні захворювання, ожиріння;
    • схильність до гіперглікемії.

    При цукровому діабеті важливо підтримувати глюкозу в нормі, так можна знизити ймовірність ускладнень з боку органів зору, серцево-судинної і нервової системи, уникнути хвороб печінки, нирок і підшлункової залози. Саме тому обстеження потрібно проходити регулярно, до 2-4 разів на рік.

    Анализ

    Аналіз можна робити не натщесерце

    У перервах між діагностикою необхідно дотримуватися дієти, контролювати вагу, вести здоровий спосіб життя і виконувати всі рекомендації лікаря.

    Як здавати кров на аналіз

    Рівень даного біохімічного показника не залежить від їжі, лікарських препаратів, емоційного чи фізичного стану жінки, тому його визначення більш зручно, ніж кров на цукор. Приходити на обстеження можна у будь-який час, але краще з ранку.

    Направлення на аналіз може видати ендокринолог, його можна проходити до 3 разів на рік. Результати, як правило, готові на наступний день.

    Обстеження на гликогемоглобин відрізняється достовірністю в діагностиці діабету, проте з його допомогою неможливо виявити різкі скачки глюкози. Аналіз не підходить для пацієнток з важко контрольованими формами хвороби.

    Читайте також: норма амілази в крові жінки