Які вітаміни для годуючих мам вибрати

756

Зміст:

  • У чому виникає підвищена потреба
  • Комплексні препарати для годуючих мам
  • Правила дозування та протипоказання
  • Після народження дитини навантаження на організм матері трохи знижується, але витрата поживних речовин, мінералів і вітамінів не зменшується. Здоров’я і зростання малюка безпосередньо залежать від складу молока, і щоб його якість була високою, лікарі рекомендують приймати вітаміни для годуючих мам. Вони допоможуть заповнити дефіцит мікроелементів і відновитися.

    У чому виникає підвищена потреба

    В перші місяці життя дитини грудне молоко є основним (а в нормі – єдиним) продуктом для нього, тому молода мама не повинна шукати способи уникнути годування, адже ніяка адаптована суміш, не замінить молоко. Крім того, разом з ним новонароджений отримує імуноглобуліни, захищають від інфекцій, вітаміни і мінерали.

    Вітаміни для годуючих мам потрібні для підтримки здоров’я

    Найбільше організм матері потребує наступних речовинах:

    • вітаміни групи В необхідні для засвоєння мікроелементів, синтезу гемоглобіну і ділення клітин, роботи нервової системи;
    • аскорбінова кислота – бере участь у всмоктуванні заліза, володіє антиоксидантною дією, зміцнює стінки судин, покращує імунні реакції;
    • ретинол – входить в антиоксидантний комплекс, бере участь у захисті клітинних мембран, покращує стан шкіри, слизових оболонок, необхідний для підтримки сутінкового зору;
    • токоферол бере участь в становленні і підтримці лактації, потрібен для синтезу статевих гормонів;
    • кальциферол, або вітамін Д, – основний учасник кальцієво-фосфорного обміну, необхідний для нормального засвоєння кальцію, зростання кісток, зубів, підтримання системи згортання крові.

    Для жінок при лактації важливі і мікроелементи. Разом з материнським молоком дитина повинна отримувати залізо, йод, цинк, магній, калій, кальцій. Ці мінерали беруть участь у всіх біохімічних реакціях організму, потрібні для клітинного дихання, синтезу гормонів, зростання кісток, підтримки роботи серцево-судинної системи.

    Вітаміни і мікроелементи містяться в харчових продуктах, тому починати заповнювати дефіцит необхідно з зміни режиму харчування. Годуючим мамам рекомендують включати в раціон більше овочів, кисломолочних продуктів, нежирного м’яса, злаків. Але тільки з допомогою харчування неможливо покрити добову потребу у вітамінах – для цього довелося б поглинати величезні обсяги їжі. Тому були розроблені вітаміни, які можна легко дозувати.

    Комплексні препарати для годуючих мам

    Які вітаміни краще приймати в післяпологовому періоді і після становлення лактації, може вирішити тільки лікар. Орієнтуватися лише на кількість відгуків інших жінок не можна, гінеколог при призначенні комплексу буде враховувати стан здоров’я, перебіг родового процесу і особливості дитини. При грудному вигодовуванні можна пити різні типи вітамінних препаратів, але популярністю користуються лише деякі з них.

    1. Комплекс Вітрум, випускається в двох формах – Пренатал і Форте. У першому варіанті велику кількість вітамінів, а з мінералів включені тільки залізо, цинк і кальцій. Вітрум Форте містить вже 10 мінералів, в ньому велика кількість заліза, що корисно для жінок, що перенесли в пологах велику крововтрату або страждають анемією.

    2. Елевіт Пронаталь – хороші, але дорогі вітаміни. У їх склад входять 12 основних вітамінів та 7 мінералів. Однією таблеткою можна покрити добову потребу в біологічно активних речовинах. Містить мідь, тому не рекомендується жінкам з хворобою Вільсона–Коновалова або іншими порушеннями обміну цього мікроелемента.

    3. Фемибион Натал Кеа 2 – досить дорогий вітамінний комплекс. Використовується при грудному вигодовуванні для заповнення дефіциту вітамінів і профілактики гіповітамінозу. У складі є фолієва кислота, яка необхідна при деяких типах анемії. Йод корисний для малюка, він передається дитині через молоко, бере участь у формуванні гормонів щитовидної залози. Але інших мікроелементів в цьому комплексі немає, потрібно купувати їх додатково.

    4. Алфавіт Мамине здоров’я. Комплекс з поділом вітамінів і мікроелементів за принципом взаємодії. У різних таблетках знаходяться залізо та кальцій, які є конкурентами при всмоктуванні, але залозу допомагає аскорбінова кислота, кальцію – вітамін Д. Розділені в різні таблетки В6 і В12, оскільки при їх одночасному вживанні виникає алергічна реакція. У Алфавіті міститься добова норма вітамінів, тому додатково приймати їх не доведеться.

    5. Комплівіт Мама. Вітамінний комплекс з низької цінової категорії. Містить основні необхідні вітаміни і мінерали в одній капсулі, якої достатньо на добу. Але деякі жінки відзначають, що ефекту від прийому вітамінів немає.

    При призначенні будь-якого вітамінного комплексу лікар повинен звертати увагу на протипоказання, уточнювати у молодої мами, чи немає у дитини алергічних реакцій, сухості шкіри.

    какие лучше

    Які вітаміни краще, вирішує лікар

    Правила дозування та протипоказання

    Самостійно пити вітаміни при годуванні дитини грудним молоком не варто, спочатку потрібно порадитися з лікарем. Багато гінекологів рекомендують усім жінкам, які почали грудне вигодовування, періодично проводити курс вітамінотерапії. Але постійно пити комплекси не можна. Оптимально – курс 3-4 тижні, після якого слід перерву на 1-2 тижні.

    При виборі комплексу вітамінів після пологів потрібно дотримувати наступні правила:

    • жінкам, які проживають на березі моря, не пити вітаміни з йодом;
    • не приймати вітамінні комплекси при алергії на один з компонентів;
    • не використовувати комплекси при гіпервітамінозі;
    • не вживати вітамінні препарати при патології системи виділення, порушення функції печінки.

    Правильний підхід до призначення мікроелементів – після аналізів крові на їх утримання. В такому випадку неможливо передозувати препарат. Якщо в результаті обстеження виявлений дефіцит тільки однієї речовини, не обов’язково пити весь комплекс, можна придбати окремо залізо, йод або інший мікроелемент.

    Вітаміни для годуючих жінок ті, які підібрані у відповідності з потребами організму. Це можна з’ясувати за допомогою дослідження крові. Жінки, які намагаються відновити баланс тільки продуктами харчування, не зможуть це зробити повноцінно. При гіповітамінозі корисніше пити вітаміни у таблетках і доповнювати ними раціон.

    Читайте далі: гречка при грудному вигодовуванні