Кишкова паличка в мазку у жінок – норма чи патологія?

2733

Зміст:

  • Кишкова паличка – корисний або небезпечний мікроб?
  • Звідки з’являється кишкова паличка в мазку у жінок
  • Гінекологічні захворювання, викликані кишковою паличкою, і їх симптоми
  • Діагностика патології
  • Методи лікування та профілактики
  • Інші види мікрофлори, які можуть бути виявлені в мазках
  • Ціанобактерії
  •  
  • Хламидомонада
  • Золотистий стафілокок
  • Синьогнійна паличка
  • Дифтерійна паличка
  • Досить часто при бактеріальному дослідженні виявляється кишкова паличка в мазку у жінок. Її наявність у статевих шляхах в невеликих кількостях допустимо, тому що зовсім поруч розташована її звичне середовище існування – пряма кишка. Інша ситуація, коли паличок дуже багато, виявляються патогенні мутовані форми. В цих випадках виникає запальний процес, при якому показане лікування.

    Кишкова паличка – корисний або небезпечний мікроб?

    В організмі здорової людини мешкають мільйони різних мікроорганізмів, які є сапрофітами. Вони мирно співіснують з людиною, не завдаючи шкоди. Більш того, багато з них приносять користь, створюючи захист від хвороботворних мікробів. До їх числа відноситься і кишкова паличка – на латині Escherichia coli.

    Кишкова паличка в мазку у жінок є корисним мешканцем кишечника

    Будучи мешканцем кишечника, вона становить 1% від усієї корисної мікрофлори. Ешерихії беруть участь у важливих біологічних процесах:

    • утворення білірубіну;
    • утилізації «поганого» холестерину з кишечника;
    • синтезі вітамінів групи В і К;
    • всмоктуванні мікроелементів;
    • підтримці існування корисної мікрофлори – біфідобактерій і лактобактерій.

    Серед сотень різних форм палички в кишечнику зустрічаються і її небезпечні «родичі» з энтеропатогенными властивостями, тобто здатні викликати запалення кишечника, діарею. Саме вони, потрапляючи в статеві шляхи, ведуть себе агресивно, викликаючи запальний процес – вагініт, кольпіт, ендоцервіцит.

    Слід знати і про інших причинах, по яким навіть корисні ешерихії набувають патогенні властивості. В організмі існує імунна регуляція бактеріального рівноваги, коли хороший імунітет підтримує його на оптимальному рівні, стримує розвиток мікроорганізмів.

    Зниження імунітету призводить до надмірного розмноження кишкових паличок, вони мутують і перетворюються з корисних бактерій у шкідливі. Концентрація їх у статевих шляхах збільшується, виникає запалення. Виходить, що ешерихії можуть бути корисними для організму, а можуть вести себе як энтеропатогенные мікроби.

    Запальний процес виникає у тих, хто входить в групу ризику, коли створюються сприятливі умови для розвитку кишкових паличок.

    Це буває у жінок, ослаблених різними захворюваннями, при діабеті, алергії, в період вагітності, після тривалого прийому окремих медикаментів, променевої терапії, хіміотерапії.

    Звідки з’являється кишкова паличка в мазку у жінок

    Ймовірність попадання мікрофлори прямої кишки в статеві шляхи жінки дуже висока. Це може відбутися при недотриманні правил особистої гігієни, а також під час прийняття ванни, купання у водоймі-басейні, де у воді завжди є кишкова паличка. Інфікування сприяє носіння жінкою неправильного нижньої білизни – з не пропускають повітря синтетичних тканин, які погано закривають промежину стрінгів.

    лечение

    Душ слід віддати перевагу ванні, вона є однією з причин інфікування энтеропатогенной паличкою.

    Інший шлях зараження – під час статевого контакту, якщо мікроб присутній на статевому органі партнера. Особливо якщо практикується незахищений секс з поєднанням анального і вагінального способів. Велику роль відіграє часта зміна статевих партнерів.

    Занесення патогенної кишкової палички в піхву небезпечно при порушенні нормальної мікрофлори. На 95% вона складається з лактобактерій, які гальмують розвиток хвороботворних мікробів. Причинами дисбактеріозу можуть стати гормональні порушення, нестача харчування, вітамінів, часті інфекційні захворювання, тривалий прийом антибіотиків.

    Гінекологічні захворювання, викликані кишковою паличкою, і їх симптоми

    Потрапляючи в просвіт піхви, ешерихії викликає вульвіт, вагініт. Якщо не проводиться лікування, запалення поширюється на канал шийки і в порожнину матки, розвиваються ендоцервіцит, ендометрит. Далі при попаданні в труби і яєчники виникає оофорит, сальпингоофорит – запалення придатків.

    При поширенні в уретру виникає цистит, який може ускладнитися висхідною інфекцією та пієлонефритом. Важким наслідком є попадання кишкової палички по фаллопиевым трубах в черевну порожнину і розвиток запалення очеревини – перитоніту.

    Особливу небезпеку представляє кишкова паличка для вагітних. Вона може потрапити в організм плода, спровокувати викидень.

    Щоб уникнути ускладнень, слід насторожитися вже при перших симптомах інфікування. Зазвичай вони обмежуються лише жовтуватого кольору виділеннями з неприємним запахом та відчуттям легкого печіння, свербіння у піхві. З прогресуванням захворювання і розвитком ускладнень з’являються такі ознаки:

    • гнійні виділення;
    • болі внизу живота, в паху і поперекової областях;
    • часті хворобливі сечовипускання;
    • відходження каламутній сечі з пластівцями;
    • підвищення температури тіла;
    • погіршення загального стану.

    Перелічені прояви говорять про вираженому запаленні і вимагають негайного звернення до лікаря.

    Діагностика патології

    Головним критерієм у діагностиці є бактеріологічне дослідження мазків. В ідеалі кишкової палички в них не повинно бути. Загальноприйнятими є три варіанти норми:

    • не виявлена;
    • виявлена в одиничному кількості;
    • виявлена в невеликій кількості при вмісті лейкоцитів не більше 15 в полі зору.

    Другий і третій варіанти аналізу говорять про те, що паличка присутня як умовно-патогенний мікроб, не викликаючи запалення. При цьому враховується і відсутність клінічних проявів у жінки.

    Методи лікування та профілактики

    Медикаментозна терапія при позитивних результатах мазка завжди призначається комплексно. У неї входять антибактеріальні, імунні препарати, вітаміни і мінерали, засоби місцевої дії.

    Антибіотики показані широкого спектру дії, до яких визначена хороша чутливість кишкової палички із взятого конкретного мазка. Підбір виду антибіотика робить лікар, він же визначає дозу і тривалість прийому.

    Обов’язковий прийом комплексів вітамінів з мінералами, що підвищують захисні властивості організму – Алфавіт, Мультитабс, Центрум і аналоги.

    лечение

    Значну роль у лікуванні від кишкової палички відіграє прийом вітамінів

    Велика роль відводиться засобам місцевого лікування – спринцеваниям, супозиторіїв. Призначають вагінальні свічки антибактеріальної дії і містять пробіотики для «заселення» корисної мікрофлори. Таке поєднання призводить до швидкого зникнення симптомів захворювання.

    Попередити ураження кишкової паличкою сечостатевої сфери можна шляхом дотримання правил особистої гігієни, застосування засобів бар’єрної захисту при сексі, регулярних візитів до лікаря з обстеженням і своєчасним лікуванням.

    Інші види мікрофлори, які можуть бути виявлені в мазках

    При контакті з зовнішнім середовищем у статеві шляхи жінки може бути занесена сама різноманітна флора. Необхідно знати, наскільки небезпечні різні її види при виявленні в мазках.

    Ціанобактерії

    Є представниками одноклітинних синьо-зелених водоростей, що мешкають в теплих водоймах. Небезпека полягає у виробленні ними токсинів, які викликають пошкодження і запалення слизових оболонок, у тому числі і статевих органів. Тому купання у «квітучій воді» небезпечно.

     

    Хламидомонада

    Також відноситься до одноклітинним водоростям, мешкає в річках, озерах, акваріумах, міститься у грунті. Для людини нешкідлива, не викликає захворювань. Не слід плутати з хламідією – збудником статевих інфекцій.

    Золотистий стафілокок

    Дуже поширена патогенна бактерія округлої форми, яка може викликати гнійно-некротичне запалення будь-якої тканини організму. У піхву розвивається при дисбактеріозі, утворюючи виразки, некротичні кірки, гнійні виділення. Виявлення в мазку потребує санації.

    Синьогнійна паличка

    Небезпечний гноеродный мікроб, що вражає будь-який орган. В сечостатевій системі часто розвивається на тлі дисбактеріозу і хронічних захворювань. Характерно виділення гною сіро-блакитного кольору з неприємним запахом. При виявленні в мазку необхідна санація.

    Дифтерійна паличка

    Є збудником дифтерії, у тому числі статевих органів. Зараження відбувається при побутовому контакті від хворого або носія бактерії, хворіють люди, не щеплені проти дифтерії. Паличка виділяє сильний токсин, що викликає некроз слизових оболонок, пошкодження їх судин, набряк, рубцеві звуження. Виявлення в мазку вимагає комплексної терапії.

    При виявленні кишкової палички в мазку у жінок необхідно з’ясувати джерело її появи, пройти додаткове обстеження і необхідну медикаментозну терапію. При відсутності ознак захворювання досить усунути причини потрапляння мікроба, дотримуючись порад лікаря.

    Читайте також: lactobacillus spp у жінок в мазку

    Докладно про мазках на флору інформує фахівець у відео: