Коли можна робити УЗД молочних залоз

632

Зміст:

  • Особливості діагностичної процедури
  • Коли призначається УЗД
  • В які дні циклу краще проводити
  • Проведення процедури і розшифровка даних
  • УЗД молочних залоз – діагностичний метод, що дозволяє виявити патологічні зміни на ранньому етапі розвитку. Основною перевагою дослідження є безболісність і безпеку для здоров’я жінки. Але щоб діагностика була максимально інформативною, потрібно знати, коли робити УЗД молочних залоз і як часто цей метод можна використовувати.Важливо знати, коли робити УЗД молочних залоз, щоб отримати достовірний результат

    Особливості діагностичної процедури

    В основі даного дослідження лежить здатність тканин організму по-різному поглинати ультразвукові промені залежно від їх щільності і консистенції. При його проведенні кут напрямку хвиль на досліджуваний об’єкт постійно змінюється. Це дає можливість отримати відеозображення порожнин, наповнених рідиною або повітрям, а також виявити ущільнення в молочній залозі.

    УЗД – це основний діагностичний метод, який допомагає виявити пухлини різної етіології, аномальне розростання тканин, поліпи, кісти. Дослідження застосовується і для вивчення стану лімфатичних вузлів.

    Найчастіше УЗД проводиться в комплексі з мамографією. Комплексна діагностика допомагає не тільки визначити характер новоутворень, але і встановити ймовірність ураження прилеглих тканин, наявність метастазів.

    Переваги ультразвукового дослідження:

    • Безпека. Даний метод виключає застосування радіоактивних хвиль, що дозволяє його використовувати для жінок молодше 30 років.
    • Допускається можливість проходження обстеження при вагітності та грудному вигодовуванні.
    • Дозволяє виявити навіть пухлини невеликого розміру.
    • Можливе проведення діагностики при наявності запалення або травми молочної залози.

    Доступність методу дає можливість використовувати його в складі планового профілактичного огляду. Це допомагає своєчасно виявити патологічні зміни у структурі молочної залози і провести необхідне лікування.

    Коли призначається УЗД

    Ультразвукове дослідження проводиться при різних змінах молочної залози. Високий рівень безпеки дає можливість використовувати його стільки разів, скільки це необхідно для діагностики навіть при виношуванні плоду і в період лактації. Приводом для звернення до мамолога може стати болючість, набряклість, печіння, тяжкість та нагрубання молочної залози.

    Основні показання:

    • запальний процес;
    • травма грудей;
    • зміна форми і розміру залози;
    • гінекологічні захворювання;
    • відстеження стану силіконових імплантатів;
    • мастит;
    • збій функції яєчників;
    • наявність виділень з грудей, що не мають відношення до лактації;
    • збільшений розмір лімфовузлів в пахвовій западині;
    • структурні зміни шкіри на грудях;
    • спадкова схильність до онкозахворювань.

    Жінкам репродуктивного віку в якості профілактики рекомендується проходити УЗД один раз на рік.

    Утворення злоякісних пухлин у молочних залозах пов’язано з підвищеним вмістом естрогену в організмі. Показанням до проведення УЗД також є прийом гормональних засобів, що знижують симптоматику менопаузи. Тому після 50 років дослідження призначається один раз на шість місяців.

    В які дні циклу краще проводити

    Стан молочних залоз змінюється в залежності від менструального циклу. Для отримання найбільш точних результатів рекомендується проводити обстеження після закінчення менструації, але до настання овуляції. Оптимальний період – з 5-го по 12-й день після початку циклу. В цей час молочні протоки добре проглядаються і набряки відсутні.

    Інформативність дослідження у другій половині циклу значно знижується на тлі ущільнення і набухання грудей, що пов’язано з підготовкою органу до можливої вагітності.

    При нестабільних менструаціях протягом двох і більше місяців проходити УЗД можна в будь-який день.

    Під час виношування плоду та протягом всього періоду лактації діагностичний метод призначається лише при підозрі на онкологію, т. к. виявити дрібні вузли в цей період неможливо з-за структурних змін молочних залоз.

    Проведення процедури і розшифровка даних

    дни циклаОптимальні для дослідження дні циклу – з 5-го по 12-й

    При обстеженні жінка повинна лежати на спині, піднявши руки до голови. На молочні залози наноситься спеціальний гель, що дозволяє датчику безперешкодно ковзати по шкірі. Спочатку вивчається структура здорової грудей, а потім патологічні зміни ураженої залози. Тривалість процедури – 15-20 хвилин. Крім цього лікар проводить візуальний огляд і пальпацію прилеглих зон.

    При розшифровці даних встановлюється співвідношення жирової, фіброзної і залозистої тканини, а також визначається розширення молочних проток і структура шкіри. Тільки досвідчений рентгенолог здатний провести доскональний аналіз знімків. Після цього висновок передається лікаря.

    Ультразвукове дослідження дозволяє визначити характер змін тканин молочної залози та ступінь їх небезпеки для здоров’я.

    Доступність методу робить його популярним при лікуванні і профілактиці онкозахворювань. Це допомагає виявити утворення на початковій стадії розвитку, тим самим знижує вірогідність серйозних ускладнень.

    Читайте далі: що краще мамографія або УЗД молочних залоз