Коли і як роблять вишкрібання цервікального каналу

919

Зміст:

  • Суть втручання
  • Показання до проведення
  • Обмеження
  • Підготовка до процедури
  • Додаткові нюанси
  • Методика виконання
  • Після процедури
  • Можливі ускладнення
  • Висновок
  • Вишкрібання цервікального каналу – це нескладна гінекологічна маніпуляція. Вона переслідує дві мети: видалення поверхневих клітин, розташованих у внутрішній частині шийки матки; отримання біологічного матеріалу для подальшого детального аналізу та уточнення діагнозу. Операція не порушує якість життя пацієнтки, не позбавляє жінку можливості завагітніти і не передбачає подальшого рубцювання тканин. Проведення процедури можливе лише в умовах медичного закладу і вимагає подальшого дотримання лікарських призначень.

    Вишкрібання цервікального каналу виконується разом з чищенням матки

    Суть втручання

    Однією з найбільш частих маніпуляцій в гінекологічній практиці вважається вискоблювання. Воно відноситься до лікувально-діагностичним процедурам, дозволяє видалити патологічні клітини і обстежити їх під багаторазовим збільшенням.

    Головними органами репродукції є тіло матки і придатків. Порожнину матки з’єднується з піхвою за допомогою каналу, який називається цервикальним. Порожниста трубка вистелена циліндричним епітелієм, завданням якого є секреція слизу. Під час вишкрібання цервікального каналу виконується очищення внутрішньої поверхні шийки матки від шару клітин. Процедура вважається малотравматичной, високоефективної і високоінформативною. Нерідко разом з внутрішньою частиною шийки выскабливается порожнину матки.

    Показання до проведення

    Кюретаж внутрішньої оболонки шийки матки виконується для лікування таких станів:

    • маткова кровотеча нез’ясованого характеру;
    • гіперплазія функціонального шару матки;
    • поліпи і кісти, сформовані в області зіва;
    • ендометріоз внутрішньої частини шийки.

    Якщо жінці призначається кюретаж матки, то одночасно лікар може отримати верхній шар клітин шийки. В цілях діагностики процедура призначається при наступних показаннях:

    • заплановані хірургічні втручання на матці;
    • тривалі менструальні кровотечі, що супроводжуються виділенням згустків;
    • підозра на кістозні утворення, поліпи або пухлини іншого характеру в порожнині каналу;
    • відсутність вагітності без видимих причин протягом одного року і більше.

    Якщо лікар підозрює, що у жінки патологічний процес злоякісного характеру, то призначає їй роздільне вишкрібання. Процедура передбачає окреме взяття біологічного матеріалу з різних ділянок шийки з подальшим вишкрібанням функціонального шару матки.

    Обмеження

    Операція не проводиться у жінок при інфекційних і запальних захворюваннях піхви, оскільки це може призвести до поширення патології в область цервікального каналу і матки. Не призначається маніпуляція в період вагітності або при підозрі на що відбулося зачаття.

    осложнения

    Ризик ускладнень після вишкрібання цервікального каналу мінімальний

    Підготовка до процедури

    Зішкріб з внутрішньої поверхні шийки матки виконується тільки після попереднього обстеження, що дозволяє виключити протипоказання і знизити ризик несприятливих наслідків.

    • Дослідження крові. Призначаються загальний аналіз, біохімія, коагулограма. Також пацієнтці необхідно обстежитися на ТОРЧ-інфекції.
    • Мазок з піхви. Визначає ступінь чистоти, характер мікрофлори і дозволяє виключити запальні захворювання. Цитологічне дослідження дає можливість визначити наявність атипових клітин на поверхні вагінальної частини шийки.
    • УЗД малого тазу. Оцінюється стан функціонального шару, цервікального каналу, придатків. Сканування дозволяє визначити новоутворення і місце їх локалізації.
    • Консультація вузьких фахівців. Перед втручанням пацієнтці необхідно отримати висновок від терапевта, невролога та кардіолога про те, що вона не має протипоказань до операції такого типу.

    За добу до маніпуляції необхідно очистити кишечник. Зробити це можна за допомогою проносного засобу або клізми. Якщо кишечник буде заповнений, це може стати причиною виникнення труднощів у процесі кюретажу. Перед операцією необхідно спорожнити сечовий міхур, збрити волосся з промежини і виконати гігієнічні процедури.

    Додаткові нюанси

    Процедура може проводитися в будь-який день менструального циклу, але частіше її призначають на першу половину. Лікар може провести обстеження під час менструальної кровотечі, щоб знизити силу втручання, оскільки в період місячних слизова відторгається самостійно. У той же час менструація є небезпечним періодом для вискоблювання, так як зростає ризик кровотечі та інфікування. Краще всього проводити вишкрібання цервікального каналу після завершення виділень. Надалі під впливом естрогенів слизова оболонка відновлюється швидше, ніж у другій фазі циклу.

    Жінки, яким призначається кюретаж, задаються питанням про його вартості. Якщо у пацієнтки є показання для процедури, то вона виконується безкоштовно. У приватних клініках за таку маніпуляцію доведеться заплатити, навіть якщо для її виконання є підстави. Слід зазначити, що у приватному медичному закладі платним буде і обстеження, що проводиться перед операцією.

    Методика виконання

    Залежно від мети і причини проведення маніпуляції вибирається індивідуальний підхід до пацієнтки. Втручання проводиться тільки в стінах медичного закладу кваліфікованим лікарем-гінекологом. Не слід вибирати для виконання підпільні організації, оскільки невірно виконаний зішкріб може спровокувати ускладнення і порушити функцію шийки матки.

    Для комфорту пацієнтці перед втручанням вводиться наркоз. Якщо раніше спостерігалися алергічні реакції на будь-які препарати, необхідно повідомити про це. Суть процедури підготовки проста: після внутрішньовенної ін’єкції жінка засинає. Під час операції лікар використовує лише стерильні інструменти. Перед введенням розширює дзеркала антисептиком обробляють зовнішні статеві органи пацієнтки. Захопивши кульовими щипцями губу шийки, спеціаліст розширює вхід в канал. З допомогою кюреток малого розміру виконується зішкріб слизового шару. Отриманий біологічний матеріал поміщається в індивідуальну ємність і відправляється на поглиблене дослідження.

    Зішкріб може виконуватися не тільки зі стінок шийки, але і матки. У цьому випадку лікар вибирає кюретку більшого розміру і, отримавши доступ до слизовому шарі, зчищає його. Отриманий матеріал також відправляється на детальне дослідження, але в окремій ємності.

    Отримати результат діагностичного вискоблювання слизової можна протягом наступних двох тижнів.

    причины

    Вишкрібання цервікального каналу проводиться через утворення поліпів або для діагностики

    Після процедури

    Відразу після завершення чищення і вилучення інструментарію до нижньої частини живота пацієнтки прикладають лід. Він допомагає зупинити капілярні кровотечі. Жінка переводиться в палату, де наступні 2 години перебуває під наглядом медичного персоналу. У післяопераційний період забороняється вставати, поки дія наркозу не пройшло. Надалі необхідно дотримуватися обережності, оскільки при перших активних рухах може запаморочитися голова.

    Лікар дає рекомендації жінці:

    • приймати антибактеріальні і протизапальні препарати;
    • виключити інтимну близькість в період післяопераційного відновлення – не менше 2 місяців;
    • уникати важких фізичних навантажень протягом 1 місяця;
    • не приймати ванну, не відвідувати сауну і не піддаватися теплових процедур – до півроку.

    Після кюретажу матки пацієнтці призначається прийом спазмолітиків. Препарати дозволяють запобігти виникненню гематометры – скупчення крові. Через тиждень після процедури необхідно зробити контрольне УЗД для оцінки результату проведеного втручання.

    Можливі ускладнення

    Протягом перших двох тижнів після маніпуляції пацієнтка може спостерігати кров’янисті або сукровичні виділення. Вони поступово стають мізерними і проходять зовсім. Кілька днів після втручання можуть бути хворобливі відчуття в нижній частині живота. Якщо приймати НПЗЗ, призначені лікарем, то вони не будуть помітні.

    Негативні наслідки процедури виникають досить рідко, якщо при виконанні кюретажу були дотримані всі правила.

  • Перфорація маткової стінки – прокол порожнини введеним інструментом. Зазвичай буває, якщо маніпуляція виконується без контролю УЗД. Вимагає екстреної відкритої операції.
  • Пошкодження шийки в місцях контакту з щипцями. Частіше виникають при хронічних інфекціях піхви. Вимагають ушивання і можуть супроводжуватися формуванням рубців.
  • Гематометра – скупчення кров’янистої рідини в порожнині матки. Зазвичай провокуючим фактором є спазм шийки. Вимагає медикаментозної або хірургічної корекції.
  • Ендометрит – запалення слизового шару. Найчастіше стають причинами інфікування та недотримання правил асептики.
  • Відстроченим ускладненням є порушення функції залоз внутрішньої секреції, запалення шийки, зрощення стінок каналу.

    Висновок

    Анатомічна будова органів малого тазу жінки така, що їй доводиться піддаватися різним діагностичним і лікувальним втручань. Статистика показує, що найчастіше вишкрібання цервікального каналу виконується жінкам 25-35 та 50-55 років. Методика процедури дозволяє при необхідності перейти від діагностичного типу втручання до лікувального.

    Читайте також: чому виникає завмерла вагітність