Контрацепція після пологів: міфи і правда про попередження вагітності

1412

Зміст:

  • Міф 1: Грудне вигодовування захищає від вагітності
  • Міф 2: Протизаплідні таблетки заборонені
  • Міф 3: Спіраль і ковпачки в післяпологовому періоді травмують
  • Контрацепція після пологів оточена безліччю домислів і міфів. Одні можна віднести до відверто марним, а іншими слід правильно користуватися, щоб вони ефективно попереджали небажану вагітність.

    Міф 1: Грудне вигодовування захищає від вагітності

    При ГВ овуляція дійсно може бути відсутнім на протязі всього періоду годування грудьми. Але це не самий надійний засіб контрацепції, оскільки навіть незначний гормональний «сплеск», викликаний стресом, може спровокувати активність яєчників і дозрівання яйцеклітин.

    Контрацепція після пологів знижує у матері рівень стресу, викликаного страхом небажаної вагітності

    Це може статися в будь-який момент, як на 25 день після народження дитини, так і через півроку. При цьому важливо знати, що точні прогнози зробити неможливо. І якщо грудне вигодовування дитини першого виявилося ефективним протизаплідною схемою, то після других пологів це може не спрацювати.

    Дієвість грудного вигодовування, як методу контрацепції, порівнянна тільки з перериванням статевого акту, який спрацьовує тільки в 30-40% випадків.

    Крім того, важливо пам’ятати про кілька проблем такої контрацепції:

  • Місячні приходять після того, як відбулася овуляція. Тому орієнтуватися на відсутність менструації не варто: жінка може навіть не здогадуватися, що до неї повернулася здатність до зачаття до тих пір, поки не дізнається, що вже завагітніла.
  • Якщо годування проводяться кожні 4 години, то ймовірність настання овуляції приблизно на 17-22% нижче. Але враховуючи, що в цілому природний метод контрацепції ефективний тільки в 45-55% випадків, то до його надійним віднести не можна навіть при регулярному годуванні.
  • Вимоги щодо регулярного вимірювання базальної температури допоможуть підвищити ефективність цього способу контрацепції. Підвищення показників до 37,0-37,5°C вказує на настання овуляції і стає сигналом до того, що пора змінити метод захисту від неделательной вагітності на більш надійний.
  • Все перераховане дає зрозуміти: покладатися на грудне вигодовування як на ефективний метод контрацепції не варто. Для повноцінного захисту від небажаної вагітності краще скористатися засобами, які порекомендує лікар.

    Міф 2: Протизаплідні таблетки заборонені

    Ще одна поширена помилка стосується шкоди оральних контрацептивів. Багато хто помилково думають, що вони надходять в грудне молоко і викликають у дитини ендокринні порушення.

    Протизаплідні таблетки останнього покоління містять у собі вкрай мало гормонів — рівно стільки, скільки необхідно для припинення овуляції. А багато сучасні засоби взагалі відносяться до негормональних препаратів, та можуть використовуватися без ризиків для матері і малюка.

    методыГодуюча мати може приймати протизаплідні таблетки, але тільки якщо вони призначені лікарем

    Жінкам після пологів призначаються, як правило, однокомпонентні кошти. Оптимальний термін для початку прийому таких препаратів — 3-4 тижні після народження дитини. Вони містять тільки один гормон, синтетичний еквівалент прогестерону, який представлений в препаратах дуже невеликою кількістю. Діючі речовини не надходять у грудне молоко, тому безпечні для малюка.

    Але важливо враховувати наступні правила, що підвищують ефективність оральних контрацептивів:

  • Вибір препарату слід довіряти тільки своєму лікарю. Фахівець зможе підібрати засіб, склад якого буде максимально точно відповідати особливостям даної ситуації. При прийнятті рішення лікар враховує те, якими були пологи – природними або за допомогою кесарева розтину, як протікає післяродовий період, чи є у жінки якісь хронічні захворювання та інші обставини.
  • Після того, як розпочато прийом призначеного препарату, слід протягом 7-10 днів використовувати презервативи, ковпачки або діафрагму, або ж дотримуватися статевий спокій. Цього періоду достатньо, щоб таблетки почали «працювати» і змогли попередити небажану вагітність.
  • Прийом однокомпонентних препаратів нерідко супроводжується вираженим зниженням сексуального потягу. Якщо відзначається такий побічний ефект, і якщо він негативно впливає на подружні відносини, слід звернутися до лікаря для заміни протизаплідного засобу на інше.

    Міф 3: Спіраль і ковпачки в післяпологовому періоді травмують

    Джерелом цієї помилки є, швидше за все, відчуття самої жінки після пологів. Дискомфорт і навіть біль в інтимній області роблять нестерпним саму думку про те, що там буде знаходитися «чужорідне тіло». Коли неприємні відчуття проходять, на передній план виходить інша проблема: збільшення діаметру піхви після пологів і постійний страх, що ковпачок або спіраль випадуть при статевому акті або змістяться настільки, що перестануть виконувати свою протизаплідну функцію.

    Будь-які методи контрацепції застосовуються тільки за призначенням лікаря не раніше, ніж через 6 тижнів після пологів.

    У випадку з внутрішньоматкової спіраллю цей міф частково має під собою підстави. До тих пір, поки матка повністю не відновиться, встановлювати в неї ВМС категорично заборонено. Але за 6-8 тижнів, коли цей орган повернеться в той же стан, що до вагітності, жінка може повторно завагітніти. Тому в перші 1,5-2 місяці після пологів краще віддати перевагу ковпачкам або діафрагми.

    Важливо дотримуватися деякі рекомендації, щоб вони ефективно охороняли від вагітності:

  • Вибір діаметра ковпачка потрібно довірити лікаря. Недостатній розмір не забезпечує захист від небажаної вагітності, а занадто великий створить дискомфорт під час статевого акту.
  • Бар’єрна контрацепція після пологів більш ефективна, якщо одночасно з ковпачками, діафрагмою або презервативами використовувати сперміцидні креми, гелі або свічки. Вони істотно знижують активність сперматозоїдів, що стає додатковим «перешкодою» для настання вагітності.
  • Попередження небажаної вагітності — відповідальний етап в післяпологовому періоді. Тому слід керуватися порадами близьких і друзів або поширеними стереотипами, а виключно рекомендаціями лікаря.

    Читайте далі: протизаплідні таблетки при годуванні грудьми