Користь і шкода червоної ікри для вагітних

1552

Зміст:

  • Користь і шкода
  • Небезпека вживання ікри при вагітності
  • Як вибрати червону ікру
  • Відповідь на питання про те, чи можна вагітним червону ікру, неоднозначний. Під час виношування ікра приносить велику користь, але її не можна їсти у великій кількості з причини можливої алергії, набряків і підвищення тиску.

    Користь і шкода

    Червона ікра для жінок, що виношують плід, є корисним продуктом. Продукт містить багато білка, який бере участь у побудові ферментів, гормонів та інших речовин. Лецитин у складі ікри сприяє розвитку нервової та дихальної систем плода, знижує прояви токсикозу.

    Чи можна вагітним червону ікру. Продукт можна є в обмеженій кількості і лише здоровим жінкам

    Крім цього, в продукті є ряд інших корисних компонентів:

    • Поліненасичена жирна кислота стимулює приплив крові, знижує концентрацію холестерину, нормалізує функцію серцевого м’яза і нервової системи.
    • Вітамін А – нормалізує зорову функцію, попереджає вади розвитку.
    • Вітамін Е сприяє нормальному перебігу вагітності, знижує ймовірність вад, покращує стан шкірного покриву, нігтів, волосся.
    • Филиевая кислота – перешкоджає розвитку вад нервової трубки на ранніх термінах.
    • Вітаміни Д, F – сприяють зміцненню кісткової тканини, підвищують імунітет.

    Залізо, яке міститься в продукті, підвищує концентрацію гемоглобіну, попереджаючи появу анемії у жінки та гіпоксії у плода. Марганець готує організм до годівлі грудьми. Магній сприяє підвищенню тонусу матки, зменшує судоми в нижніх кінцівках.

    Йод допомагає нормально розвиватися щитовидній залозі і мозку ембріона, перешкоджає появі хвороб ендокринного характеру у матері. Фосфор і цинк сприяють формуванню скелета дитини, зміцнюють кістки жінки.

    Шкода продукту полягає в його високій алергенності, у великому вмісті солі. Також ікру в магазинах продають часто не якісну.

    Небезпека вживання ікри при вагітності

    Червона ікра під час вагітності здатна викликати алергічну реакцію. Це пояснюється зниженим імунітетом під час виношування плоду. Тому вводити продукт потрібно потроху. Якщо з’явилася алергія, страву їсти не можна. Є дозволяється до 200 м за 7 днів, після чого зробити перерву на 1 місяць.

    Неякісна й погано оброблена або сира ікра може містити гельмінти. Тому вибирають тільки якісний продукт.

    Ікру можна вживати, якщо у жінки є білок у сечі. Вона підвищить навантаження на нирки. При наявності гіпертонії або гестозу в анамнезі ікра протипоказана. З-за великого вмісту солі продукт провокує набряки. У жінки можлива поява еклампсії, яка небезпечна для здоров’я плоду.

    Як вибрати червону ікру

    Існує ряд ознак якості, що допомагають вибрати продукт. Не можна купувати ікру на вагу, в ній можлива наявність гельмінтів. Вибирати слід тільки пастеризований продукт.

    Крім цього є ще інші ознаки якості:

    • Висока ціна.
    • Заводська упаковка.
    • Ікринки насиченого кольору, однакові за формою і розміром, що не мають вм’ятин, не розчинні у воді, лопающиеся при натисканні, що мають зародки і бульбашки.
    • Наявність максимум 2 консервантів.
    • Відсутність кислого або гіркого смаку, вираженого запаху риби.
    • Розмір ікринок не більше покладеного: горбуші — до 5 мм, у нерки — 3 мм, кети -7 мм.

    Обов’язково треба дивитися на термін придатності. Часто підробляють лососеву ікру, так як вона має високу вартість. Тому вибирають її ретельно. Чорну ікру купують за тим же принципом.

    Ікру під час виношування плоду є допускається є, але в обмеженій кількості. При наявності гестозу, гіпертонії, патологій нирок, алергії продукт виключають з раціону. Перед вживанням червоної ікри слід звернутися до лікаря, що спостерігає.

    Читайте також: хурма при вагітності