Найбільш ефективні методи контрацепції

689

Зміст:

  • Функція методів контрацепції, різновиди
  • Внутрішньоматкові контрацептивні методики
  • Гормональна контрацепція
  • Комбіновані засоби
  • Оральні гестагенні контрацептивні засоби
  • Кільця, пластирі
  • Ін’єкційні гормональні препарати, імплантати
  • Бар’єрні методики
  • Стерилізація
  • Екстрена контрацепція
  • Природні методи захисту
  • Методи контрацепції використовуються для попередження небажаної вагітності. До ефективних видів відносять гормональні, внутрішньоматкові методики. Ступінь захисту цих коштів наближена до 100% за індексом Перля.

    Функція методів контрацепції, різновиди

    Контрацептиви дозволяють спланувати вагітність, попередити запліднення під час загострення захворювань. Засоби дають можливість підготуватися до зачаття, тим самим знизити смертність новонароджених дітей і матерів. Гормональні контрацептиви налагоджують цикл жінки. Їх застосовують для лікування безпліддя і остеопорозу.

    Ступінь захисту протизаплідних засобів оцінюють за індексом Перля. Він показує, скільки жінок з 100 завагітніло, використовуючи той або інший контрацептивний метод. У сучасних методик індекс Перля дуже низький. Він становить 2-5. Це означає, що вагітніють 2-5 пацієнтки з 100.

    Різновиди методів контрацепції:

    • внутрішньоматкові;
    • гормональні;
    • хірургічні;
    • фізіологічні;
    • бар’єрні.

    У кожного методу є свої показання, обмеження. Відрізняються вони способом застосування, ефективністю.

    методи контрацепції відрізняються один від одного по ефективності, яку розраховують за індексом перля

    Внутрішньоматкові контрацептивні методики

    Внутрішньоматкова методика передбачає введення чужорідного тіла в порожнину матки, в якості якого виступає спіраль. Спіральки діляться на інертні і медикаментозні. Застосовуються частіше медикаментозні, які мають метали і гормональні речовини. Залежно від активного компонента пристосування зберігає протизаплідний ефект до 5-6 років.

    Спіраль після установки в порожнину матки сприяє загибелі чоловічих статевих клітин, збільшує в’язкість піхвового секрету. Внутрішньоматковий предмет, що містить левоноргестрел, не дає розростатися ендометрію матки, що ускладнює прикріплення заплідненої яйцеклітини до стінок маткової органу.

    Внутрішньоматкові спіралі мають низький індекс Перля. Він становить 1-2.

    Спіраль ставлять після аборту або народження малюка черга 45-60 днів. Якщо було проведено кесарів розтин, установка здійснюється через 6 місяців. Напередодні процедури проводять обстеження.

    Видалення спіралі здійснюється після закінчення строку її дії або при виникненні ускладнень.

    Ускладнення:

    • перфорація внутрішньої стінки маткової органу;
    • біль у малому тазі;
    • кровянистое виділення з піхви;
    • приєднання інфекцій.

    Ці ускладнення потребують термінової допомоги, видалення стороннього тіла.

    У спіралі є свої протипоказання. Їх обов’язково враховують перед її постановкою.

    Обмеження на використання:

    • період виношування плода;
    • інфекційні та пухлинні хвороби статевої системи;
    • порушення циклу;
    • розростання внутрішньої оболонки матки;
    • патології крові;
    • анатомічні особливості матки;
    • алергічна реакція на метали;
    • важкі хронічні хвороби.

    Не рекомендують внутрішньоматкові вироби жінкам, які не народжували дитину (щоб не призвести до патології вагітності надалі). Не показана спіраль і при великих субмукозних міоматозних вузлах.

    Гормональна контрацепція

    Гормональні препарати можуть містити гестагени, а також їх комбінації з естрогенами. Існує кілька різновидів коштів:

  • Об’єднані: оральні контрацептивні препарати, вагінальні кільця, пластирі;
  • Гестогенные: міні-пілі, що вводяться ін’єкційно, імплантаційні.
  • Вибір цих контрацептивів здійснюється за наявності показань, обмежень, а також бажання жінки.

    Комбіновані засоби

    Комбіновані оральні контрацептиви або КОК не дають яйцеклітини утворюватися, збільшують в’язкість вагінального слизу. На тлі прийому цих засобів відбувається гальмування скоротливості маткових труб, зростання внутрішньої оболонки матки.

    КОК мають найвищу ефективність. Вона наближена до 100%. Ступінь захисту за Перлю становить 0,05-0,5. Здатність до зачаття малюка повертається до 1-3 місяців після відміни.

    Сучасні протизаплідні засоби мають маленьку дозування гормональних речовин, що дало можливість знизити кількість небажаних проявів.

    КОК не призначають при пухлинних утвореннях печінки, молочних залоз, матки, яєчників. Не використовують препарати при недостатній функції печінки, гіпертонії, мігренозних головних болях, дефіцит мозкового кровотоку. Не можна пити КОК при лактації, ожирінні, кровотечах з піхви.

    КОК призначають жінкам будь-якої вікової групи, якщо немає протипоказань. Після народження малюка їх використовують вже через 21 добу, але при відсутності лактаційної функції.

    современные

    Сучасні КОК не провокують виражених побічних ефектів

    Оральні гестагенні контрацептивні засоби

    Препарати можна використовувати під час годування груддю, пременопаузи. Вони посилюють в’язкість секрету піхви, знижують зростання внутрішньої оболонки матки, гальмують скорочення маткових труб. Ефективність цих засобів набагато нижче. Ступінь захисту за Перлю становить 0,6-4. Препарати мають ті ж обмеження, що і КОК, але їх ще не можна призначати при кістах яєчника, позаматкової вагітності в анамнезі.

    Кільця, пластирі

    Вагінальне кільце здатне виділяти гормональні речовини. Його ставлять в перші дні циклу на 12 день. Після закінчення терміну кільце видаляють. Нове колечко встановлюють через тиждень. Захист від зачаття за індексом Перля становить 0,4. Кільце не заважає під час статевого акту, не випадає.

    Гормональні пластирі досить зручні. Вони наклеюються на шкірний покрив. Гормони проникають через шкіру в кров’яне русло з однаковою концентрацією. Пластир тримається міцно, не заважає під час прийняття ванни, плавання, засмаги та інших заходів. Препарат не чинить дії на печінку.

    Ін’єкційні гормональні препарати, імплантати

    Ін’єкційні препарати вводять внутрішньом’язово. Діє контрацептив 3 місяці. Ступінь захисту за Перлю – 1,2. Засіб добре переноситься. Його можна використовувати при міомі матки, аденомиозе та інших хворобах. Мінусом ін’єкційного препарату є те, що фертильність з’являється тільки через 6-24 місяці.

    Імплантати представляють собою 6 маленьких капсул, які вшивають під шкірний покрив передпліччя. Невелика операція проводиться під місцевим знеболенням. Діє препарат через 1-5 діб. Ефект триває протягом 5 років. Захист за Перлю – 0,2-1,6.

    Бар’єрні методики

    Бар’єрні способи попереджають виникнення статевих інфекцій, небажаної вагітності. Існують хімічні і механічні різновиди засобів.

    Хімічні методи контрацепції – це сперміциди. Ступінь захисту за Перлю становить 6-20. Існують кілька різновидів сперміцидних засобів: креми, свічки, таблетовані вагінальні форми, пінки.

    Сперміциди хоч і захищають від статевих інфекцій, але не допомагають від ВІЛ. Можлива алергія На препарати, свербіж в статевих шляхах.

    барьерные

    Бар’єрні методи мають більш низьку ступінь захисту, ніж гормональні і внутрішньоматкові.

    До механічних предметів відносять презервативи. Чоловіче засіб захисту надягають після настання ерекції. Презерватив для жінок – складається з двох кілець. Одне кріпиться на шийці маточного органу, а інше виводиться назовні.

    Ступінь захисту презервативів складає 4-20. Вони захищають від статевих хвороб, але зараження сифілісом все-таки можливо.

    Існують вагінальні ковпаки та діафрагми. Їх кріплять на шийку матки. Прибирають пристосування через 6 годин після статевих зносин. Їх поєднують з хімічними способами захисту. Ковпачки і діафрагми використовують багаторазово.

    Стерилізація

    Стерилізація – це хірургічний спосіб контрацепції. Її проводять частіше представницям прекрасної статі, але є метод і для чоловіків. Жіноча методика передбачає перев’язування або кліпування маткових труб. Чоловіча – перетин сім’явивідних проток. Ступінь захисту становить до 0,2.

    Екстрена контрацепція

    Екстрені способи застосовують при незахищеному статевому акті, але тільки в крайніх випадках, таких як порваний презерватив, зґвалтування й інші ситуації. Використовують препарати гестагенів, КОК за особливою схемою, встановлюють внутрішньоматковий контрацептив не пізніше 5 діб після статевого акту. Ступінь захисту дорівнює 1-2. Після застосування методики можлива кровотеча з статевих шляхів, диспепсія. Препарати токсичні для плода, тому при настанні вагітності слід зробити аборт.

    Природні методи захисту

    До природним методиками відносять перерваний статевий акт, підрахунок днів циклу, вимірювання температури в прямій кишці щодня перед підйомом. Ступінь захисту становить 40. По можливості від цих методик краще відмовитися.

    Найбільш ефективними методами захисту від небажаної вагітності є: внутрішньоматкові спіралі, використання гормональних контрацептивних засобів. Менш дієвими вважаються презервативи. Фізіологічні способи контрацепції не вітаються, так як їх ефективність украй мала.

    Також цікаво: контрацепція після пологів