Щеплення від гепатиту В для новонароджених — види, ефективність, побічні дії

1298

Зміст:

  • Щеплення в пологовому відділенні
  • Навіщо роблять щеплення від гепатиту новонародженим
  • Терміни проведення щеплення
  • Найбільш ефективні вакцини
  • Як проводиться щеплення
  • Можливі побічні дії
  • Протипоказання
  • Щеплення від гепатиту новонароджених — обов’язкова профілактична процедура, яку проводять в умовах пологового будинку. Застосування вакцини в цьому періоді дозволяє попередити подальший розвиток серйозної патології, що вражає печений. Імунізація цілком безпечна, вкрай рідко стає причиною розвитку місцевих або системних побічних ефектів.

    Щеплення в пологовому відділенні

    Чи потрібна вакцинація новонародженого? У переважній більшості випадків вона необхідна. Щеплення «привчають» організм дитини належним чином реагувати на віруси. При можливому їх проникненні вони будуть знищені. Тому відразу після народження виконується вакцинація від:

    • туберкульозу (БЦЖ);
    • гепатиту B.

    Виділені вірусні структури щеплення від гепатиту для новонароджених знаходяться на спеціальних носіях, що визначає пролонговану дію вакцини без побічних дій

    Відразу після використання вакцини запускаються складні біохімічні процеси в імунній системі. Але для закріплення досягнутого результату потрібні повторні введення вакцин.

    Навіщо роблять щеплення від гепатиту новонародженим

    Головні завдання вакцинації — зменшення ймовірності інфікування дитини в майбутньому, а також зниження вираженості симптомів гепатиту, якщо зараження все-таки відбудеться. Батьки новонароджених з підозрою ставляться до імунізації, намагаються відмовитися від її проведення. У таких випадках допомагають бесіди з педіатрами, гепатологам, інфекціоністами. Вони вказують батькам на небезпеку гепатиту:

    • захворювання виникає гостро, має виражену симптоматику. Заразність вірусу в 50-100 разів більше, ніж у ВІЛ. Гепатит Б, як і З, відрізняється високим ризиком хронізації. Часто також розвиваються важкі ускладнення, які погано піддаються терапії;
    • це досить поширена патологія, що вражає не тільки дорослих, але й дітей, підлітків.

    Переважна більшість хворих — це особи у віці 15-30 років.

    Щеплення від гепатиту новонароджених — не гарантія того, що організм людини протягом усього життя буде стійкий до вірусів. Але вакцинація в умовах пологового відділення забезпечує надійний захист від розвитку важких ускладнень. Патологія буде протікати в легкій формі, добре піддаватися терапії противірусними засобами.

    Терміни проведення щеплення

    Прививка от гепатита новорожденных гепатит Б побочные действия и когда делать в

    Для забезпечення необхідної відповідної реакції організму потрібно парентеральне введення вакцини

    Віруси легко впроваджуються в організм дорослого і дитини. До зараження може призвести навіть найнешкідливіша стоматологічна маніпуляція. Тому педіатри рекомендують батькам прищепити дитину у відповідності з однією із схем вакцинації:

    • стандартною. Вакцинація дитині здійснюється в три етапи — відразу після народження, до досягнення нею одного місяця до півроку. Такий спосіб імунізації допомагає організму дитини сформувати імунітет;
    • швидкою. Це чотирьохетапна імунізація, яка виконується безпосередньо відразу після народження, в місяць, ще через 30 днів на рік;
    • екстреної. Украй рідко застосовується на практиці метод вакцинації, зазвичай використовується перед строковими хірургічними втручаннями. У таких випадках щеплення від гепатиту В необхідна для швидкої вироблення антитіл, здатних інгібувати віруси.

    Коли робити вакцинацію – вирішує тільки лікар. Він враховує вагу дитини, його загальний стан здоров’я, наявність вроджених патологій. Але позитивна реакція спостерігається після першого ж парентерального введення препаратів. В організмі запускаються процеси вироблення імуноглобулінів, здатних впоратися з інфекційними агентами.

    Найбільш ефективні вакцини

    Вакцина — це медичний иммунобиологический препарат, призначений для створення імунітету до інфекційних хвороб. З виділених вірусів витягуються гени, що відповідають за формування певних білків. Потім вони вбудовуються в генотипи дріжджових грибків, які є представниками умовно-патогенного мікробіоценозу. Найбільша імунобіологічна ефективність характерна для таких вакцин:

    • дріжджовий рекомбінантної вакцини;
    • Эбербиовака;
    • Регевака В;
    • Энджерикса-Ст.

     

    Як проводиться щеплення

    Прививка от гепатита новорожденных гепатит Б побочные действия и когда делать в

    Імунізація проводиться тільки після ретельного обстеження дитини

    Для забезпечення необхідної відповідної реакції організму потрібно парентеральне введення вакцини. Ін’єкція виконується внутрішньом’язово — це найбільш ефективний спосіб вироблення імунітету.

    Раніше практикувалося підшкірне введення, але з плином часу виявилися недоліки цього методу. Засіб накопичувалося в клітковині, а його діючі речовини не повністю проникали в організм, що значно знижувало ефективність.

    Тепер ін’єкції здійснюються в стегно. У цій області тіла менше нервових волокон, кровоносних і лімфатичних судин. Такий спосіб введення вакцини значно знижує ймовірність розвитку та місцевих і системних побічних реакцій.

    Можливі побічні дії

    Лікарі ретельно розраховують дози імунобіологічних засобів для дітей. Тому небажані ефекти від введення в організм дитини чужорідних білків виникають у виняткових випадках. Подібні реакції проявляються наступною симптоматикою:

    • слабкістю, сонливістю або безсонням;
    • головними болями;
    • надмірним потовиділенням, холодним потом, ознобом;
    • шлунково-кишковими розладами.

    У клінічній практиці вкрай рідко спостерігаються системні побічні дії. Будь-який з цих побічних проявів швидко купірується застосуванням лікарських засобів — жарознижуючих, знеболюючих, антигістамінних. Кілька частіше спостерігається місцеве побічна дія. Шкіра на місці введення вакцини дратується, червоніє, набрякає, формуються дрібні висипання, виникає свербіж, помірне печіння. У таких випадках застосовуються зовнішні антигістамінні препарати.

    Протипоказання

    Імунізація проводиться тільки після ретельного обстеження і строго у встановлені національним календарем терміни. При необхідності виконується ряд лабораторних та інструментальних досліджень для виявлення прихованих патологій, в тому числі вроджених. Дитина не прищеплюється при виявленні у нього:

    • респіраторних, кишкових інфекцій, вірусного, бактерійного, грибкового походження;
    • діатезу, пелюшкового дерматиту та інших захворювань, що проявляються висипаннями на шкірі;
    • будь-якої патології, перебіг якої супроводжується підвищеною температурою.

    Абсолютне протипоказання до проведення процедури для дітей — індивідуальна непереносимість активних і допоміжних інгредієнтів препарату.

    Після народження дитини його імунна система ще остаточно не сформована. Гепатит Б — важка патологія, заразитися якої значно простіше, ніж здається деяким батькам. Тому слід обов’язково убезпечити дитину за допомогою вакцинації, захистити його від інфікування у майбутньому. Якщо ж запобігти зараженню не вдасться, то вірус буде швидко переможений підготовленої до нього імунною системою дитини, що дозволить запобігти серйозні зміни структури печінки і значно знизить ризик хронізації процесу.

    Читайте далі: щеплення АКДП дітям