Низька температура у дитини: чому, що робити?

2826

Зміст:

  • Температура у здорової дитини і нижче норми
  • Причини, не пов’язані із захворюваннями
  • Дія лікарських засобів
  • Хронічна втома
  • Види гіпотермії
  • Що робити при гіпотермії?
  • Перша допомога
  • Температура тіла — важливий показник здоров’я, який при різних захворюваннях може відхилятися в більшу або меншу сторону. Причини відхилень залежать від стану організму дитини і чинника, що викликає патологію. Низька температура у дитини виникає при деяких фізіологічних станах, але може бути першими ознаками серйозних захворювань, зокрема інфекційного походження.

    Температура у здорової дитини і нижче норми

    Низька температура у дитини: причини і усунення

    Температура тіла — фізіологічний показник, який регулюється нервовою, ендокринною та іншими системами організму. Він впливає на обмін речовин, кровопостачання внутрішніх органів і головного мозку. У здорової дитини показник в залежності від часу доби, фізичної активності та прийому їжі незначно змінюється протягом дня. Нормальний діапазон — 36-37 градусів.

    При зниженні температури нижче 36 градусів ставлять діагноз «гіпотермія». Це стан, який не завжди пов’язане із захворюваннями. Воно може виникати і у здорової дитини при низькій температурі навколишнього повітря або вночі. Якщо температура знижується нижче 35 градусів, то уповільнення обміну речовин і розвивається гіпоксія можуть стати причиною незворотних змін у головному мозку і внутрішніх органах.

    Причини, не пов’язані із захворюваннями

    При зниженні температури нижче 36 градусів лікарі говорять про гіпотермії. Це відхилення, яке проявляється на тлі різних станів. У дітей віком до 1 року система терморегуляції не до кінця сформована. Це призводить до того, що при зниженні температури навколишнього повітря організм реагує аналогічними змінами. У тих випадках, коли цей стан не супроводжується слабкістю та іншими патологічними симптомами, переживати не варто. Дитину додатково одягають і через 10-15 хвилин проводять повторну термометрію. Це необхідно для попередження перегріву.

    Гіпотермія виявляється у дітей, які народилися недоношеними або мають недолік маси тіла. Лікарі не відносять зміни температури у даної групи дітей до патологій. Після того як вага нормалізується, гіпотермія повністю зникає. Як правило, лікарі попереджають батьків про відхилення при виписці з пологового будинку або під час патронажу.

    Визначити причину зниження температури може тільки лікар. Він проводить огляд дитини і при наявності додаткових симптомів призначає комплексне обстеження.

    Зниження температури у дітей першого року життя виявляється у сні. Це пов’язано з особливостями терморегуляції протягом дня. У ранкові години перед пробудженням термометрія показує найменші результати. Максимальна температура до 37 градусів спостерігається у вечірній час.

    Аналогічні зміни в показниках терморегуляції виявляються після хвороби. Захворювання, що викликаються бактеріями або вірусами, характеризуються лихоманкою. Після високої температури в гострий період інфекційної патології порушується робота імунної системи. Її знижена активність характеризується зниженням температури.

    Дія лікарських засобів

    Низька температура у дитини може бути пов’язана з прийомом медикаментів. Найбільш часто причиною є використання жарознижуючих засобів. Ліки змінюють роботу системи терморегуляції, приводячи до гіпотермії різного ступеня вираженості. Подібні відхилення від норми спостерігаються протягом 1-3 днів після їх відміни.

    Передозування судинозвужувальних назальних крапель призводить до аналогічних симптомів. Безконтрольний прийом кошти при нежиті у дитини характеризується потрапляння діючої речовини в кровоносну систему і спазмом периферичних судин. На тлі цього дитина починає відчувати нездужання, а температура тіла знижується.

    Хронічна втома

    Температура тела у детей снижается при хроническом стрессе и усталости

    Температура тіла у дітей знижується при тривалому стресі

    У дітей шкільного віку гіпотермія спостерігається при перевтомі. Дитина, що відвідує велика кількість позакласних занять і секцій, відчуває постійний стрес. Стресові реакції в організмі призводять до зміни роботи нервової системи, яка контролює температуру. У такій ситуації можливе як підвищення температури, так і її зниження.

    Знижена температура у дитини може бути пов’язана з великою кількістю чинників. Батьки не можуть самостійно визначити причини порушеною терморегуляції. Тому при зміні температури слід відразу ж звернутися за медичною допомогою. Педіатр огляне дитину і підбере необхідне обстеження.

    Види гіпотермії

    Гипотермические стани в педіатрії прийнято розділяти на ендогенні та екзогенні. Екзогенне зниження температури виникає на тлі використання лікарських засобів, переохолодження і низької фізичної активності. Ендогенна гіпотермія виникає на тлі порушень роботи ендокринної та нервової системи.

    Фахівці виділяють три ступеня тяжкості гіпертермічних станів:

    • Легка ступінь — від 32 до 35 градусів. Можливо одночасне підвищення теплопродукції з порушенням тепловіддачі. У дитини знижується точність рухів. Хворий сонливий, відзначається почастішання дихання і серцебиття. Шкіра гіперемована з-за розширених судин.
    • При гіпотермії 2 ступеня тяжкості температура може знижуватися до 28 градусів. На тлі цього пригнічується обмін речовин. Скорочувальний термогенез, пов’язаний зі скороченням м’язів, відсутня. У дитини знижений рівень артеріального тиску, а дихання має глибокий і переривчастий характер. Хворий дезорієнтований в просторі, може не дізнаватися власних батьків. Свідомість сплутана. При прогресуванні гіпотермічних явищ розвиваються непритомні стану.
    • Тяжке порушення терморегуляції характеризується зменшенням температури тіла до 22 градусів. Це жизнеугрожающее стан, що приводить до істотного уповільнення метаболізму. Дихання набуває поверхневий і ослаблений характер. Це призводить до наростаючої гіпоксії в центральній нервовій системі і внутрішніх органах. ЧСС і артеріальний тиск знижений. Нервова система пригнічена, аж до ступору та коми. Шкірний покрив холодний.

    Терапія при важкої гіпотермії проводиться у відділеннях інтенсивної терапії. Без нормалізації температури тіла розвиваються незворотні зміни.

    Зниження температури нижче 36 градусів є показанням для звернення за медичною допомогою. Основне захворювання, що викликає гіпотермію, може швидко прогресувати, призводячи до тяжких наслідків для здоров’я дитини.

    Що робити при гіпотермії?

    Гипотермия может возникать после высокой температуры

    Гіпотермія може бути після високої температури

    При виявленні низької температури у дитини, батьки не повинні панікувати. Звернення до лікаря обов’язково, якщо:

    • Дитина млявий і сонливий. Шкірні покриви холодні і бліді. Ці симптоми свідчать про сильному переохолодженні.
    • Гіпотермія зберігається більше одного дня;
    • Відхилення при термометрії виявляються після планової вакцинації. Знижена температура може бути ознакою відсутності імунної відповіді на щеплення і свідчити про імунодефіциті.
    • У дитини відзначаються нудота, блювання, діарея, слабкість і непритомний стан. Подібні прояви супроводжують отруєння різного походження.

    При наявності вказаних симптомів батькам необхідно викликати бригаду швидкої допомоги. Спеціаліст огляне дитину і вирішить питання про його госпіталізацію для додаткового обстеження та проведення лікування.

    Перша допомога

    Гіпотермія не завжди супроводжує захворювання. У зв’язку з тим, що вона часто виникає при переохолодженні, батьки повинні перевірити адекватність одягу дитини навколишній температурі. Для усунення несприятливих факторів середовища малюка додатково одягають і дають тепле пиття.

    Якщо зниження температури виникає на фоні стресу, то важливо забезпечити дітям повноцінний відпочинок. Навчання має проходити в комфортних психологічних умов. Крім цього, велику увагу приділяють раціону харчування. Перевагу в їжі віддають свіжим овочам, фруктам і нежирним сортам м’яса. Вони містять необхідні вітаміни та мікроелементи для підтримки здоров’я.

    Після того як дитину обстежив лікар, він потребує комплексної терапії. Якщо патологічні зміни розвинулися на тлі захворювання, призначають лікування для його усунення.

    Прогноз при гіпотермічних станах сприятливий у тих випадках, коли вони не пов’язані із захворюваннями організму, а виникають на тлі несприятливих факторів навколишнього середовища. Усунення останніх дозволяє уникнути змін в організмі дитини без будь-яких медичних втручань. У тих випадках, коли гіпотермія виникає захворювань і характеризується важкими порушеннями терморегуляції, хворому потрібно комплексне лікування, що проводиться в лікувальному закладі. Самолікування при температурі тіла нижче 36 градусів або на тлі прогресування відхилень не допустимо.

    Також рекомендуємо почитати: навіщо капати масло обліпихи в ніс дитині