Норма амілази в крові жінки, причини підвищення і пониження

2886

Зміст:

  • Що таке амілаза?
  • Норма амілази в крові у жінок
  • Аналіз на амілазу
  • Розшифровка
  • Причини підвищення амілази
  • Чому амілаза буває знижена
  • Норму амілази в крові у жінок потрібно знати для того, щоб виявити деякі тяжкі захворювання травного тракту, підшлункової залози та інших органів. Якщо в ході обстеження будуть виявлені відхилення, то треба шукати причину цього.

    Що таке амілаза?

    Це травний фермент, який необхідний для нормального процесу перетравлювання їжі. Під його впливом розщеплення вуглеводів із продуктів харчування до більш простих сполук починається ще в ротовій порожнині. Закінчується цей процес в шлунково-кишковому тракті.

    Показання до аналізу крові – гострий або хронічний панкреатит

    У процесі продукції цього ферменту бере участь підшлункова і слинні залози.

    Він буває 2 видів:

    • альфа-амілаза – сукупність всієї амілази, яка виробляється організмом людини;
    • панкреатична – виробляється безпосередньо підшлунковою залозою, є складовою ” альфа-амілази, концентрація якої набагато вище.

    У нормі концентрація травного ферменту в крові повинна бути мінімальною, оскільки більша його частина йде на травлення. Якщо показники занадто високі, то виною може бути панкреатит або свинка.

    Норма амілази в крові у жінок

    Норми цього травного ферменту практично однакові для обох статей. На значення більшою мірою впливає вік. Концентрація панкреатичної амілази буде завжди нижче. Нормальні значення – до 50 Од/л.

    У нормі альфа-амілаза варіюється в межах 25-125 Од/л Для жінок старше 70 років нормальним є значення 20-160 Од/л.

    Аналіз на амілазу

    Для визначення концентрації даного травного ферменту проводиться біохімічний аналіз крові. Потрібно забір біоматеріалу з відня. Кров треба здавати натщесерце. За добу до обстеження не можна вживати жирну, гостру і солону їжу, пити алкогольні напої.

    В день аналізу заборонено піддаватися фізичним та емоційним навантаженням. За 30 хв. до здачі крові не палити.

    Уровень амилазыПри хворобах буде підвищений рівень амілази в крові та сечі

    На достовірність результатів аналізу можуть вплинути деякі лікарські препарати. Необхідно відмовитися від коштів, що розріджують кров, НПЗЗ, протизаплідних, гормональних, анальгетиків, діуретиків. Більш точну інформацію дасть лікар.

    Біохімічний аналіз крові дає загальну картину про стан здоров’я пацієнта, оскільки в ході обстеження оцінюються ключові параметри. Крім амілази важливу роль для виявлення патологій грають білки, азотисті речовини, ліпіди, пігменти.

    Норми деяких речовин для жінок можуть відрізнятися за віком.

    Важливим показником для діагностики хвороб нирок, дисфункція надниркових залоз, пухлинних утворень і цукрового діабету є креатинін. Це продукт білкового обміну. Його норма для жінок 53-97 мкмоль/л.

    Ще одним представником азотистих сполук є сечова кислота. Її норма 150-350 мкмоль/л. За відхилень від нормальних показників можна судити про хворобах печінки і нирок. Зниження нижче норми свідчить про не збалансованому харчуванні.

    Не менш важливим для діагностики хвороб печінки і жовчовивідних шляхів є білірубін. У нормі загальне значення повинно бути в межах 3,4-17,1 мкмоль/л.

    Для виявлення у жінок обмінних порушень і злоякісних пухлин цінним є загальний білок. Норма 64-83 г/л. Зниження білка може свідчити про панкреатиті, патології шлунково-кишкового тракту і печінки.

    Розшифровка

    Інтерпретація отриманих даних проводиться з урахуванням значень обох видів ферменту. Якщо активність його в нормі або вище, а виробляється підшлунковою залозою знижена, то хвороби даного органу мало ймовірні. Необхідно виключити ураження слинних залоз, захворювання кишечника, яєчників, бронхів та інших органів.

    Якщо ж концентрація панкреатичної амілази висока на тлі нормальних значень слинної, то швидше виною панкреатит. У жінок після п’ятдесяти в період клімаксу може бути діагностовано зниження рівня даного травного ферменту. Це пов’язано зі згасанням функції яєчників.

    Причини підвищення амілази

    Самостійно виявити патологію неможливо, тому розшифровкою повинен займатися лікар. Причини відхилень від норми різноманітні, остаточний висновок можна зробити лише після додаткового обстеження. Наприклад, якщо амілаза підвищена, то це може бути онкологія підшлункової залози, яєчників або легенів. Але патології не завжди настільки небезпечні, найчастіше виною панкреатит або інші хвороби травного тракту.

    Альфа-амилазаАльфа-амілаза не надходить в організм ззовні

    Причини підвищення:

  • Панкреатит. Концентрація ферменту зростає в рази, причому підвищується саме панкреатична амілаза. Значне зростання спостерігається при хронічній формі, хоча у міру ураження підшлункової залози показники поступово приходять у норму.
  • Свинка або епідемічний паротит. Секреція підвищується за рахунок ураження слинних залоз.
  • Цукровий діабет. Це тяжке захворювання, яке супроводжується не тільки високим рівнем цукру в крові, але і обмінними порушеннями. Зростання амілази у крові спровокований нераціональним її використанням.
  • Перитоніт. Це запалення черевної порожнини, внаслідок чого зміни зачіпають підшлункову залозу.
  • Ниркова недостатність. Через порушення функцій нирки фермент виводиться в неповному обсязі.
  • Закупорка панкреатичної протоки каменем, кіста або пухлина залози. Всі ці патології призводять до порушення функціонування органу.
  • Холецистит.
  • Гастроентерит.
  • Сильне отруєння.
  • Проривна виразка шлунка.
  • Кишкова непрохідність.
  • Рак підшлункової залози.
  • Хвороби, що призводять до підвищення амілази у крові, достатньо серйозні. Якщо в ході обстеження було виявлено завищені значення травного ферменту, необхідно терміново розпочати лікування.

    Чому амілаза буває знижена

    Зниження концентрації ферменту відбувається при досить важких патологіях, а саме:

  • Гепатит. Дане захворювання призводить до порушення вуглеводного обміну, з-за чого амілаза витратиться в більшій кількості.
  • Порушення роботи підшлункової залози внаслідок травми, запального процесу, інтоксикації.
  • Муковісцидоз або кістозний фіброз. Спадкове захворювання, для якого характерне ураження залоз зовнішньої секреції.
  • Пухлина підшлункової залози. Через переродження тканин органу порушується його функціонування.
  • Хвороби нирок.
  • У вагітних виною відхилень стає токсикоз.

    На зниження активності амілази, що виробляється підшлунковою залозою, що може вплинути високий холестерин. Але мова йде саме про шкідливий, переносником якого є ліпопротеїди низької щільності. Якщо значення перевищують норму 0-3,3 ммоль/л, то велика ймовірність серцево-судинних хвороб.

    У нормі низький рівень даного травного ферменту спостерігається після операції з видалення підшлункової залози. В цьому випадку продукція панкреатичної амілази припиняється. Розщеплення вуглеводів відбувається за рахунок слинної, додатково для перетравлення їжі пацієнту потрібно приймати ферментні препарати.

    Якщо лікар призначив біохімічний аналіз крові, то відмовлятися від нього не можна. Краще вчасно виявити патологію і вилікуватися, аніж чекати ускладнень.

    Читайте далі: норма креатиніну у жінок