ЕЕГ головного мозку дитині: показання та розшифровка показників

2117

Зміст:

  • Про методі обстеження і показання до його проведення
  • Підготовка до процедури
  • Як робиться електроенцефалографія?
  • Результати та їх аналіз
  • Головний мозок дитини активно розвивається протягом усього дитинства. При цьому можливе формування захворювань нервової системи і відхилень у процесі дозрівання мозкових структур. ЕЕГ головного мозку дитині призначають при підозрах на патологію. Метод дозволяє оцінити функціональну активність нейронів і виявити відхилення в їх роботі. Дослідження абсолютно нешкідливо для дитини і не вплине на його нервову систему ніякого негативного впливу. Якщо батьки розкажуть дитині, що його чекає, це знизить стрес від незнайомої процедури.

    Про методі обстеження і показання до його проведення

    ЕЕГ головного мозку дитині: показання та проведення

    ЕЕГ або електроенцефалографія — сучасна діагностична процедура в неврології, дозволяє оцінювати електричну активність головного мозку. Метод безпечний для дітей і не призводить до негативних наслідків для їхнього здоров’я. Фіксація результатів проводиться на паперову стрічку або в цифровому вигляді. Це полегшує лікаря постановку діагнозу.

    ЕЕГ проводять за суворими медичними показаннями. До них відносять наступні стани:

    • часті непритомність у дитини і нестійке артеріальний тиск;
    • головні болі, не пов’язані з недосипанням і перевтомою;
    • черепно-мозкові травми;
    • безпричинний плач;
    • нічний енурез;
    • порушення пам’яті, уваги і інші когнітивні розлади;
    • судомні напади без підвищення температури;
    • ознаки менінгіту, гідроцефалії та інших органічних патологій;
    • затримка мовного і психомоторного розвитку, формування заїкання та ін;
    • дитячий церебральний параліч.

    Показання до проведення ЕЕГ в дитячому віці визначає педіатр або невролог.

    ЕЕГ не проводять дітям, які мають відкриті рани на поверхні черепа, у тому числі з накладеними швами. Інших протипоказань до дослідження немає.

    Підготовка до процедури

    Якщо дитині менше 1 року, то электроэнцефалографию проводять під час сну. Це дозволяє отримати достовірні результати і уникнути стресу для грудничка. У рідкісних випадках можливе призначення седативних медикаментів після консультації з лікарем.

    Перед проведенням ЕЕГ проводиться підготовка дитини:

    • шкіру голови очищають від жиру. Для цього напередодні процедури голову миють з шампунем, ретельно промиваючи волосся від його залишків;
    • дітей першого року життя за 30-40 хвилин до обстеження годують;
    • знімають металеві вироби;
    • якщо дитина приймає протисудомні препарати, то їх припиняють за 3-4 дні до ЕЕГ. У разі неможливості їх виключення батьки обов’язково розповідають про медикаменти. Це дозволяє правильно розшифрувати результати;
    • будь-які напої і продукти, що стимулюють головний мозок, повинні бути виключені з раціону харчування. До них відносять шоколад, чай, енергетичні напої та ін.

    Батьки перед відвідинами лікарні обов’язково розмовляють з дитиною і пояснює йому суть майбутнього дослідження. Це дозволяє знизити стрес.

    Якщо у дитини спостерігається гостре інфекційне захворювання або є кашель, то проведення ЕЕГ відкладають до одужання. Зазначені фактори призводять до зміни одержуваних результатів.

    Як робиться електроенцефалографія?

    ЕЕГ проводять в спеціальній кімнаті, має звуко – і светоизоляцию. Шкіру голови змащують електропровідним гелем і одягають сітчастий шолом. На ньому розміщені електроди, зчитувальні електричну активність головного мозку. Вони підключаються до электроэнцефалографу і процедура починається.

    Дослідження проводиться у декілька етапів:

  • Вивчення мозкової активності в спокої. Дитину просять сидіти з закритими очима і не ворушитися.
  • Зняття ЕЕГ при мозкової активності. Лікар просить дитину відкрити і закрити очі, викликаючи зміни в електричних імпульсів головного мозку.
  • Проведення проби з гіпервентиляцією. По команді спеціаліста дитина робить глибокі вдихи і видихи. Зазначена стимуляція дозволяє виявити приховані епілептичні вогнища.
  • Проба з фотостимуляцией. Очі дитини закриті, однак на них потрапляє світло від лампи з певним ритмом включення і виключення. Проба дозволяє оцінити електричну активність головного мозку при сильному подразник.
  • Что показывает ЭЭГ — расшифровка показатей

    Що показує ЕЕГ?

    На першому році життя процедура проводиться в нічний час. Проби з гіпервентиляцією і фотостимуляцией не проводяться. У цих випадках можливе використання попередньої депривації сну, тобто його скорочення в ніч напередодні дослідження.

    Результати та їх аналіз

    Розшифровка показників ЕЕГ проводиться тільки лікарем-неврологом. Самостійна діагностика і призначення лікування неприпустимі. У нормі на електроенцефалограмі можуть бути виявлені чотири типи хвиль: альфа, бета, дельта і тета. Кожен з них має характерні особливості.

    Альфа-ритм характеризується частотою 8-14 Гц. Він спостерігається у дітей в стані спокою. Збільшення частоти характерно для судинних захворювань головного мозку або після черепно-мозкових травм. Її зменшення виявляється у дітей з неврозами і слабоумством.

    Шкідливо чи ні для дитини? Фахівці відзначають, що ЕЕГ — безпечна процедура, яка проводиться тільки за медичними показаннями.

    Бета-ритм має амплітуду 2-5 мкВ. Виявляється в моменти неспання і розумової активності. При травмах черепа амплітуда збільшується. Її зниження характерне для менінгіту, енцефаліту та затримки психічного розвитку. Дельта і тета-ритм виявляються під час сну. Зміни у їх амплітуді свідчать про зростання новоутворень та інших органічних патологіях.

    Говорячи про те, що показує ЕЕГ, лікарі відзначають, що метод підходить для вивчення активності окремих частин головного мозку. Фахівці в процесі дослідження отримують можливість виявити відхилення в основних ритмах ЦНС і эпилептическую активність.

    Якщо електроенцефалографія виявляє відхилення у мозковій активності, для уточнення діагнозу призначають додаткові методи: комп’ютерну або магнітно-резонансну томографію, УЗД мозкових судин з допплерографією та ін. На підставі отриманих результатів для дитини підбирають терапію і методи реабілітації.

    Дивіться далі: бластоцисти в калі у дитини