Особливості планування вагітності після позаматкової вагітності

1033

Зміст:

  • Що таке позаматкова вагітність
  • Причини позаматкової вагітності
  • Що робити при виявленні патології
  • Лікування після позаматкової вагітності
  • Планування вагітності
  • Як завагітніти
  • Може проблема повторитися
  • Вагітність після позаматкової вагітності рекомендується планувати не раніше, ніж через півроку. Перед новим зачаттям важливо визначити причини, що спровокували неправильне прикріплення ембріона. Раціональний підхід до планування дозволяє знизити ймовірність повторення патології і забезпечує високі шанси на нормальний розвиток вагітності.

    Що таке позаматкова вагітність

    Позаматкова вагітність є патологією, при якій імплантація ембріона відбувається в тому місці, де він не здатний рости і розвиватися. У переважній більшості випадків плодове яйце прикріпляється в матковій трубі. Рідше імплантація відбувається в яєчнику, черевної порожнини, шийці матки і інших відділах малого тазу.

    Перший симптом позаматкової вагітності – біль

    Позаматкова вагітність не може розвиватися і завершитися народженням дитини. На терміні 4-8 тижнів вона переривається, що супроводжується загрозою для життя жінки. На тлі зростання плодового яйця відбувається розтягнення стінок органу, в якому прикріплений ембріон. Це супроводжується вираженим больовим симптомом, оскільки зачіпаються близько розташовані нервові закінчення. Крім болю, у жінки з’являються кров’янисті виділення з піхви, погіршується загальне самопочуття. Одночасно можуть бути присутні симптоми токсикозу, а тест на вагітність показувати позитивний або слабоположительный результат.

    Причини позаматкової вагітності

    Імплантація плодового яйця поза порожниною матки відбувається при спайковому процесі у малому тазі. Причинами патологічного процесу стають:

    • запалення гострого та хронічного перебігу;
    • інфекційні захворювання, отримані при статевих контактах;
    • аборти та інші інструментальні втручання;
    • операції на черевній порожнині;
    • внутрішні кровотечі.

    У пацієнток з позаматковою вагітністю під час діагностики можуть виявитися пухлини яєчників, недорозвиненість маткових труб і гормональні порушення.

    Що робити при виявленні патології

    При підозрі на позаматкову вагітність виконується диференціальна діагностика:

    • УЗД матки і придатків. Під час обстеження оглядається порожнину дітородного органу. Якщо в матці відсутня ембріон, здійснюється його пошук. Про позаматкової вагітності говорить плодове яйце, прикріплене в яйцеводе, яєчнику або іншому місці.
    • Аналіз крові з визначенням хоріонічного гонадотропіну в динаміці. При вагітності, що нормально розвивається показники цього гормону подвоюються кожні 1.5 доби. Якщо спостереження в динаміці показує слабке зростання або повна відсутність, то вагітність є позаматкової або завмерлої.

    Підтверджена патологія вимагає негайного лікарського втручання, оскільки з кожною годиною збільшується ризик ускладнень і несприятливих наслідків.

    причины внематочной беременности

    Причиною позаматкової вагітності стає спайкова хвороба

    Лікування позаматкової вагітності виконується тільки хірургічним шляхом. Найчастіше для цього застосовується лапароскопічний метод. На маленькому терміні можливе збереження маткових труб, виконання пластики. При мимовільному перериванні відбувається розрив яйцепроводу, починається внутрішня кровотеча. Цей стан вимагає негайного втручання.

    Лікування після позаматкової вагітності

    Після оперативного втручання з приводу позаматкової вагітності жінці призначається терапія. Для профілактики ускладнень виписуються антибіотики і протизапальні препарати. При необхідності призначаються засоби симптоматичної допомоги.

    Перед тим як планувати зачаття нове, необхідно визначити причину позаматкової вагітності. Для цього призначаються різні інструментальні, апаратні та лабораторні методи діагностики. Якщо виявлено інфекційний процес, який викликав формування спайок, виконується етіотропне лікування.

    Крім медикаментозного лікування, після позаматкової необхідні фізіопроцедури. З допомогою електрофорезу та магнітотерапії можна домогтися розм’якшення старих спайок і попередити формування нових. Позитивно позначаються на стані організму гірудотерапія і радонові ванни. На розсуд гінеколога пацієнтці призначаються біологічні добавки, вітаміни і гомеопатія.

    Планування вагітності

    Жінки, які перенесли позаматкову вагітність, часто запитують лікаря про найкращий час для зачаття нового. Приступати до планування можна не раніше, ніж буде завершене лікування. Підготовка включає в себе кілька етапів:

  • Лікування після проведеної операції. Необхідні лікувально-профілактичні заходи і процедури, які усунуть причину невдачі і запобігають повторенню.
  • Комплексне обстеження організму. Необхідно здати кров на інфекції, мазки з піхви, визначити гормональний статус. Важливим моментом після позаматкової є визначення прохідності яйцепроводів. Для цього призначається гістеросальпінгографія та при необхідності проводиться гідротубація.
  • Відстеження фертильних днів. Визначити сприятливий час для зачаття можна різними методами. Самим доступним і бюджетним є вимірювання базальної температури. Більш точним і витратним способом стає фолікулометрія та використання тестів на овуляцію. Крім визначення фертильного періоду, необхідно розрахувати тривалість другої фази. Якщо вона триває менше 12 діб, жінці потрібно підтримуюча гормональна терапія.
  • Гінекологи рекомендують користуватися засобами контрацепції після позаматкової не менше 6 місяців. Півроку потрібно організму, щоб відновитися фізично і психологічно. Важливо, щоб нормалізувався гормональний фон і стабілізувався менструальний цикл. Якщо під час діагностики були виявлені серйозні захворювання, то планувати зачаття можна тільки після їх усунення.

    Як завагітніти

    У багатьох пацієнток після перенесеної патології з’являються труднощі. Якщо під час операції була видалена одна маткова труба, шанси на успіх знижуються вдвічі. Важливим показником є стан другого яйцепроводу. Якщо прохідність не порушена, а яєчники функціонують правильно, то вагітність можлива.

    беременность после внематочной беременности

    Вагітність після позаматкової вагітності можна планувати через півроку

    Для підвищення шансів необхідно відстежувати овуляцію. Зачаття може наступити навіть у тому випадку, якщо дозрівання фолікула відбувається в протилежному від збереженої труби яєчнику. При відсутності овуляції і незначних гормональних порушеннях пацієнтці призначається терапія – стимуляція і підтримка другої фази циклу.

    Якщо під час операції зберегти маткову трубу не вдалося, а в другому яйцеводе є спайковий процес, доцільно провести видалення. Після хірургічного лікування жінці призначається ЕКО. З допомогою допоміжних репродуктивних технологій можна завагітніти навіть після двох позаматкових.

    Може проблема повторитися

    Позаматкова вагітність – це небезпечна патологія, яка викликає страх у кожної жінки. Якщо одного разу дана проблема виникла, пацієнтка буде при подальшому плануванні побоюватися повторення. При спайкової хвороби ризик рецидиву є завжди. Тому перед плануванням необхідно ретельно обстежуватися і при необхідності пройти лікування.

    Після підтвердження вагітності в майбутньому жінці призначається рання діагностика, оскільки ризик повторення проблеми високий. Як тільки тест на вагітність покаже позитивний результат, виконується аналіз крові для визначення кількості хоріонічного гонадотропіну. Повторне дослідження призначається через 2 і 4 дні. При хорошому зростанні показників гормону можна не переживати. Переконатися в тому, що вагітність не є позаматкової, можна буде через 2 тижні після затримки менструації. Ультразвукове сканування, проведене в цей період, покаже місце прикріплення ембріона і зафіксує серцебиття.

    Жінці після позаматкової вагітності завжди потрібно бути напоготові. Відомі випадки, коли при наступному плануванні виходило два ембріона, один з яких прикріплювався знову поза порожнини матки.

    Шанси на вагітність після позаматкової вагітності у жінок завжди знижуються. Однак виключати зачаття повністю не можна. При відсутності інших проблем і прохідних маткових трубах можна планувати зачаття природним шляхом. Якщо шанси на самостійне зачаття відсутні, на допомогу прийдуть допоміжні репродуктивні технології.

    Дивіться далі: токсикоз при вагітності