Перекрут яєчка у хлопчиків: причини виникнення, симптоми і методи лікування

2421

Зміст:

  • Виникнення захворювання
  • Клінічні ознаки
  • Діагностика хвороби
  • Підходи до терапії
  • Профілактика хвороби
  • Перекрут яєчка у хлопчиків — патологічний стан, що характеризується заворотом сім’яного канатика. Через нього проходять кровоносні судини, що живлять орган. Захворювання може стати причиною некрозу яєчка. Патологія супроводжується болем, нудотою, дискомфортом в паху і набряком мошонки. Для лікування використовують ручне розкручування яєчка або проводять хірургічні втручання. Для профілактики рецидивів причини перекрута повинні бути усунені.

    Виникнення захворювання

    Перекрут яєчка у хлопчиків: причини і симптоми

    До основних причин розвитку хвороби відносять високу рухливість тестікули. Вона зустрічається у хлопчиків з порушеннями будови зв’язки, направляючої яєчко, при вродженому подовженні канатика з судинами і інверсії структур в мошонці. У ранньому дитячому віці перекрут часто розвивається при недоношеності і крипторхізмі.

    Лікарі виділяють фактори, що сприяють зміни в мошонці. Ними є різкі рухи при заняттях спортом, активних іграх, а також травматичні ушкодження мошонки. Вони призводять до різкого скорочення м’язів, пов’язаних з тестикулой. При цьому можливо здавлення кровоносних судин, що живлять орган.

    Клінічні ознаки

    Перекрут яєчка у хлопчиків виникає гостро — спостерігаються больові відчуття в мошонці і тягне дискомфорт в області паху. На тлі цього у дитини з’являється неспокій і плаксивість. Додатково відзначаються наступні симптоми:

    • одностороння набряклість мошонки. Колір шкіри в області стає синюшним або блідим;
    • нудота та блювання, пов’язані з больовим синдромом;
    • загальна слабкість, швидка стомлюваність і втрата апетиту;
    • дизуричні розлади: затримка сечовипускання або часті позиви в туалет;
    • підвищення температури тіла до 38-38,5 градусів.

    При слабо виражених симптомах хлопчик може приховувати їх. Це може призвести до некрозу тестікули і до інших негативних наслідків. До ускладнень захворювання відносять розвиток запальних змін в здоровому яєчку і його придатках, а також безпліддя.

    Діагностика хвороби

    Операция проводится после УЗИ и других методов обследования

    Операція проводиться після УЗД

    Основний метод діагностики — огляд мошонки, при якому виявляється її набряклість, гіперемія або синюшність. Пошкоджена тестикула обмежена в рухливості, має туго-еластичну консистенцію. При пальпації визначається ущільнення її придатка. Крім зовнішнього огляду, лікар запитує хлопчика та його батьків про давність наявності неприємних симптомів.

    Для підтвердження діагнозу проводиться диафаноскопия та ультразвукове дослідження мошонки. Якщо эхоплотность тестікули не змінена, то яєчко є життєздатним. При некротичних змінах в канатику та кровоснабжаемом органі эхоплотность стає неоднорідною. Для диференціальної діагностики з інфекційним ураженням придатків та інших структур у мошонці проводиться діагностична пункція з лабораторним дослідженням отриманої рідини.

    Підходи до терапії

    Лікування захворювання починають при надходженні хворого в лікувальний заклад. Якщо звернення до лікаря припало на перші 3-4 години після виникнення болю, то проводиться консервативне розкручування тестікули. Дитину укладають на кушетку і заспокоюють. Лікар обхоплює мошонку з яєчком і здійснює повільний її поворот в зовнішню сторону, трохи відтягуючи тестикулу донизу.

    При зменшенні больових відчуттів і відновлення рухливості яєчка процедуру розцінюють як успішну. При відсутності ефекту необхідно проведення хірургічного втручання.

    Операція проводиться під загальним наркозом. Можливо два доступу до тестикуле — через область паху або мошонку. Під час втручання лікар оцінює життєздатність яєчка на тлі відновлення кровотоку по кровоносних судинах. Якщо воно набуває нормальний колір, то тестикула фіксується до оточуючих тканин для попередження рецидивів патології надалі.

    Самолікування при перекруте яєчка у хлопчиків неприпустимо. Некроз в тестикулах розвивається протягом кількох годин. Зміни мають незворотний характер і можуть стати причиною розвитку безпліддя.

    При виявленні некрозу яєчка проводять хірургічне висічення. Для усунення косметичних дефектів в мошонку встановлюють штучну тестикулу. Після видалення некротизованного органу оцінюють стан інших анатомічних структур. Гідатіди яєчка при наявності ознак некрозу також видаляються.

    Після операції хворий потребує лікарської терапії. Призначають знеболюючі препарати з групи нестероїдних протизапальних засобів, а також медикаменти, поліпшують кровообіг. Всі препарати підбирає лікар, враховуючи протипоказання.

    Профілактика хвороби

    Специфічна профілактика відсутня. Лікарі виділяють ряд загальних рекомендацій, що дозволяють знизити ризик розвитку перекрута тестікули:

    • уникати травм області промежини;
    • регулярно займатися спортом, використовуючи адекватні фізичні навантаження. Це дозволяє зміцнити м’язи і зв’язковий апарат малого тазу;
    • дотримання призначень лікаря для терапії супутніх патологій.

    При виявленні симптомів патології батькам необхідно відразу звернутися за медичною допомогою. У перші години після перекрута висока ефективність спостерігається у консервативного розкручування кровоносних судин. Пізніше звернення в більшості випадків закінчується видаленням яєчка.

    В післяопераційному періоді дитина потребує в постільному режимі.

    Будь-яка фізична активність протипоказана протягом 6-8 тижнів. Це дозволяє попередити негативні наслідки проведеного втручання.

    Перекрут яєчка у хлопчиків виникає раптово на тлі занять спортом або травми мошонки. Патологія характеризується гострим болем і зовнішніми змінами області паху. При появі перших симптомів необхідно звернутися до лікаря. Фахівець проведе обстеження і визначить життєздатність тестікули. Залежно від цього вибирається консервативна чи хірургічна тактика лікування захворювання.

    Також цікаво почитати: водянка яєчка у дитини