Показання до медикаментозної стимуляції овуляції: перелік препаратів

947

Зміст:

  • Необхідність стимуляції
  • Підготовчий етап
  • Перелік медикаментів
  • Клостилбегіт
  • Пурегон
  • Хорагон
  • Дюфастон
  • Летрозол
  • Вітамінотерапія
  • Протипоказання і побічні ефекти
  • У питаннях планування вагітності значення мають будь-які дрібниці. Якщо зачаття довгий час не настає, проводять медикаментозну стимуляцію. Вона необхідна при ановуляторних циклах, тобто без настання овуляції. У цьому випадку яйцеклітина або не виходить з фолікула, або не дозріває зовсім. Це відбувається на тлі гормонального збою, викликаного хворобами, стресами або іншими факторами. Стимуляція овуляції передбачає використання медикаментів, активізують роботу яєчників. При грамотному лікуванні вдається значно підвищити шанси на зачаття без шкоди для здоров’я.

    Стимуляція овуляції відбувається під регулярним наглядом лікаря

    Необхідність стимуляції

     

    Якщо пара не охороняється, веде регулярне статеве життя протягом року, а вагітність не наступає, потрібне лікування. Хвороби і стану, створюють проблеми з зачаттям:

    • полікістоз яєчників;
    • ендометріоз;
    • гипотоламно-гіпофізарна недостатність;
    • раннє згасання репродуктивної функції.

    Гормональні збої, що провокують затримку овуляції, є показанням для штучної стимуляції. Також процедуру проводять у випадку підготовки до ЕКЗ або інсемінації. Якщо жінка не може завагітніти через ожиріння або дефіциту ваги, то необхідність медикаментозної стимуляції не викликає сумнівів. Її проводять на додаток до лікування, спрямованого на відновлення обміну речовин.

    Очікуваний ефект від стимуляції заивисит від першопричини проблеми. Медики називають результативність в 75% випадків високою. Саме це число жінок у результаті лікування стає мамами природним шляхом. Для решти підбирають інші репродуктивні техніки.

    Підготовчий етап

     

    Перелік корисних процедур при неможливості зачаття включає прийом медикаментів, вітамінів, фізіотерапію, фітотерапію. Нерідко лікарі рекомендують комбіновані методи штучної стимуляції.

    Найчастіше призначають гормони, які вирівнюють фон і активізують діяльність яєчників. До початку лікування проводять детальне обстеження, яке включає аналізи сечі і крові, оцінку гормонального фону, виявлення інфекційних захворювань, у тому числі що передаються статевим шляхом. УЗ-діагностика дозволяє оцінити стан органів малого тазу. При підозрі на непрохідність маткових труб призначають лапароскопію.

    На всіх етапах лікування пацієнтка спостерігається у лікаря. Контрольні аналізи та інструментальна діагностика дозволяють відслідковувати результати та при необхідності коригувати терапію. Фахівці не завжди рекомендують практикувати незахищений статевий акт з моменту початку лікування. Спайкові процеси або тонкий шар ендометрія, перешкоджають розвитку нормальної вагітності. Навіть якщо зачаття відбудеться, воно може обернутися викиднем або закріпленням плодового яйця поза маткою. Контроль рівня гормонів і спостереження за розвитком фолікулів дозволяють вчасно почати стимуляцію і не помилитися з сприятливим днем для зачаття.

    Перелік медикаментів

    Стимуляция овуляции - медикаментозные методы

    Медикаментозні методи стимуляції овуляції

     

    Засоби для стимуляції діляться на два типи: тригери овуляції, тобто активують викид лютеинизироующего гормону, і препарати для росту фолікулів. У першому випадку медикамент приймається одноразово. Іноді це препарати для ін’єкцій. Уколи роблять в той момент, коли УЗД виявляє готовність виходу фолікула. Популярність придбали медикаменти з ХГЛ, діючі направлено.

    Засоби для росту фолікулів призначаються після завершення менструації. Вони відновлюють гормональний фон і регулюють процес дозрівання фолікулів. Подібні медикаменти слід приймати не менше 3 місяців, щоб досягти стійкого результату. Розглянемо основні призначувані засоби.

    Клостилбегіт

     

    Рецептурні таблетки з помірним естрогенний ефект підсилюють вироблення пролактину, ФСГ і ЛГ. Призначаються з 5 дня циклу, у разі аменореї прив’язки до циклу не вимагають. Терапію проводять до моменту дозрівання яйцеклітини, що відбувається під контролем УЗД. Лікування повторюють у наступний цикл, але при відсутності результату протягом 3 місяців терапію припиняють. Засіб не використовують при хворобах печінки і нирок, ендометріозі, функціональної недостатності яєчників.

    Стимуляция овуляции - препараты

    Препарати для стимуляції овуляції

    Пурегон

     

    Засіб з рекомбінантним бета-фоллитропином. Відновлює овуляцію, допомагає зачати на тлі полікістозу яєчників. Призначається при постійному контролі дозрівання фолікулів методом УЗД. Не використовується при пухлинних процесах, маткових кровотечах. Випускається у вигляді порошку для приготування розчинів для прийому всередину. Терапію проводять з другого дня циклу і продовжують 1 – 2 тижні.

    Хорагон

     

    Розчин для внутрішньом’язового введення, містить ХГЛ. Його використовують для відновлення гормонального фону і стимуляції дозрівання яйцеклітини. Розчин вводять одноразово для підвищення активності фолікулів, а при недостатності лютеїнової фази вводять тричі – на 3, 6 і 9 день після овуляції. Аналогами засоби виступають «Гонал-Ф», «Овитрель».

    Дюфастон

     

    Якщо планування дитину природним шляхом не дає результату, засіб з дидрогестероном принесе користь. Його призначають при недостатності прогестерону, у тому числі у вагітних жінок. Якщо безпліддя викликане недостатністю лютеїнової фази, таблетки п’ють, починаючи з 14 дня циклу протягом 10 днів. Терапію продовжують протягом півроку навіть при настанні вагітності, при цьому дозу поступово знижують під контролем лікаря.

    Летрозол

     

    Нестероїдний протипухлинний засіб допомагає підвищити рівень естрогенів у жінок. Його використовують переважно для лікування пухлин молочної залози, а також призначають при ановуляції для посилення вироблення ФГС. Таблетки п’ють з 3 дня циклу і продовжують лікування протягом 5 днів. «Летрозол» краще використовувати у складі комплексної терапії – з додатковим введенням ХГЛ і прийомом вітамінних комплексів. Аналогічно діють «Летросан», «Фемара».

    Вітамінотерапія

     

    В доповнення до основного лікування призначаються вітаміни. У деяких випадках обходяться тільки прийомом вітамінізованих комплексів, які забезпечують необхідну підтримку і покращують роботу імунної, нервової та інших систем організму. У перелік обов’язкових до прийому, враховуючи показання, входять:

    • аскорбінова кислота – активізує імунітет, покращує кровообіг, бере участь в обмінних процесах на клітинному рівні;
    • фолієву кислоту призначають навіть здоровим і міцним жінкам, адже вона відповідає за гормональний фон і допомагає прискорити зачаття. Для розвитку ембріона фолієва кислота сприяє формуванню нервової системи. Поряд з нею вживають пантотенову кислоту, ціанокобаламін, піридоксин;
    • ретинол бере участь в дозріванні фолікулів, проявляє антиоксидантну активність;
    • холекальциферол – необхідний для підтримки репродуктивних функцій жінок і вироблення статевих гормонів;
    • токоферол – забезпечує своєчасне дозрівання яйцеклітини, перешкоджає передчасному згасання репродуктивної функції.

    Стимуляция овуляции - витамины

    Вітаміни для стимуляції овуляції

    Протипоказання і побічні ефекти

     

    Утриматися від використання стимулюючих гормонів доведеться жінкам, які страждають непрохідністю маткових труб. В іншому випадку зростає ризик позаматкової вагітності.

    Протипоказаннями до процедур є запалення яєчників і пухлинні захворювання гінекологічного профілю.

    Але навіть при відсутності протипоказань неправильна стимуляція може заподіяти шкоду. Негативні наслідки терапії – гіперактивність яєчників і утворення кіст. Такі порушення призводять до погіршення загального самопочуття, нервозності, здуття живота. Жінка стикається з набряком, падінням артеріального тиску. Ускладнення використання гормонів можуть проявитися розривом яєчників або самовільним викиднем у разі зачаття. При настанні вагітності не виключена внутрішньоутробна загибель плода або патологічні пологи.

    Умовним ускладненням терапії виступає багатоплідна вагітність. Ведення такої вагітності вимагає підвищеної уваги з боку лікаря.