Порада дня: використовуйте у вихованні дитини правило «золотої середини»

567

Яка модель виховання дитини правильна — бути йому найкращим другом або суворим наставником? Ці питання хвилюють багатьох дбайливих мам. У пошуках відповіді матері вивчають праці провідних психологів, вивчають блоги матусь, які діляться секретами виховання.

Читайте також:Порада дня: спирайтеся на 5 китів позитивного виховання

Психолог Наталія Городуліна знайшла рішення в давньої притчі:

Молода жінка прийшла до мудреця за порадою. – Мудрець, моїй дитині виповнився місяць. Як мені слід виховувати своє дитя: в строгості або ж ласки?

Мудрець узяв жінку і підвів до виноградній лозі: – Подивися на цю лозу. Якщо ти не будеш її обрізати, якщо, шкодуючи лозу, ти не будеш відривати у неї зайві пагони, то лоза здичавіє. Втративши контроль над зростанням лози, ти не дочекаєшся смачних солодких ягід.

Але якщо ти укроешь лозу від сонця і його ласки, якщо не будеш дбайливо поливати коріння лози, то вона зачахне і ти не отримаєш смачних солодких ягід… Лише при розумному поєднанні того й іншого вдається виростити дивовижні плоди і скуштувати їх солодкість!

На думку Наталії Городулиной, два головних правила у вихованні дітей – кордону і безумовне прийняття, а їх дотримання і є так звана «золота середина».

© Instagram @tarca

Читайте також:Порада дня: хваліть сина, це допомагає коригувати його поведінку

Про те, як дотримуватися кордону у вихованні дитини, розповіла психолог Ксенія Бурцева:

Поважати і приймати право дитини мати свою думку — не сміятися над ним, шанобливо його обговорювати, акуратно поправляти, похваливши за розважливість, і додатково щось пояснювати при необхідності;

дозволяти робити вибір або брати участь в обговоренні питань щодо того, що відноситься до кордонів дитини, і всього того, що так чи інакше стосується. Дитину необхідно вчити вибирати з наявних варіантів. Питати, що він буде їсти або одягати, яку іграшку йому купити, як обставити його кімнату і т. д.;

дозволяти мати, приймати і допомагати виражати всі без винятку почуття. Батьки зобов’язані нести відповідальність за свої власні почуття та їх вираження, ні в якому разі не приписуючи причини їх виникнення дітям.

© Instagram @leannehandreckphotography

Читайте також:Порада дня: повертайте дитині його питання

Про безумовне прийняття дитини розповіла перинатальний психолог Колобова Єлизавета:

Давайте з самого народження дивитися на своїх дітей як на розумних, фізично і психічно міцних. Так, маленькі. Так, поки що не мають можливості обслуговувати себе. Так, зі своїми особливостями. Але повноцінні для того життя, яку їм судилося прожити. Ми допомагаємо їм рости, надаючи свої можливості, доглядаємо за ними, даємо поради, встановлюємо межі та заборони, але не вишукуємо в них слабкості і недоліки, заглядаючи в очі.

Співчуваємо, а не шкодуємо. Розумієте різницю? Дуже часто саме співчуття — побути поруч з людиною в його почуття, не принижуючи за слабкості — так сильно не вистачає, щоб піднятися з колін і піти далі. Піднятися тому, що мати вірить у свого дитини, а дитина дуже сильно вірить їй.

© Instagram @alishajohnsonphotography

А у вас виходить приймати дитину і в той же час встановлювати межі?