Порада від Людмили Петрановской: батькам потрібні 3 кордону

732

Не дарма говориться про те, що чужі діти ростуть швидко, а свої – ще швидше. Мами дивуються: тільки недавно малюк спав у колясці, але роки промайнули – і ось він вже читає вголос цікаві книги, запрошує друзів на вечірку на честь дня народження і визнається в першій любові.

Читайте також:Порада дня: підтримуйте дитину, якщо до нього прийшла перша дитяча любов

Треба реагувати батькам на те, що дитина – вже не маля? Що і як необхідно робити? На думку відомого психолога Людмили Петрановской, «чим старше стають діти, тим важливіше налагодити з ними контакт і враховувати їх думку і почуття за різних питань. Як це зробити? Перш за все, зрозуміти, в яких ситуаціях ви найчастіше порушуєте кордону дитини, принести йому свої щирі вибачення та почати діалог на цю делікатну тему».

© Instagram @uliya_haritonova87

Експерт з дитячо-батьківським відносинам називає кордону, які по мірі дорослішання дитини мамам і татам треба дотримуватися.

Межі тіла. Більшість людей не люблять, коли їх чіпають без попиту. Дітям також не завжди приємно, коли їх раптово хапають, обіймають і цілують. Якщо дитина виривається і пручається, не варто наполягати. Важливо поставитися до його відмови від тілесного взаємодії в даний момент з розумінням і повагою.

© Instagram @nadya_smirnova89

Читайте також:Порада від Людмили Петрановской: з якого віку дітей можна залишати самих

Межі почуттів. Батькам не просто прийняти яскраві емоції дитини, з якими вони внутрішньо не згодні. Наприклад, складно вирішити школяреві злитися на справедливу «двійку» або дозволити малюкові цуратися стареньку бабусю, яка півтори години їхала, щоб поглянути на правнука. Але дитина має повне право на власні почуття. Ми можемо обмежувати його поведінку, а не емоції.

© Instagram @vodyulser

Межі відносин. Коли мама і тато сваряться, кожен з батьків може наполягати, щоб дитина прийняв його сторону. Те ж саме часто хочуть від дітей у конфліктах між старшими і молодшими родичами. Коли дитина підростає, батьки прямо або побічно намагаються підібрати йому «правильних» друзів і заборонити спілкуватися з тими, хто їм з якихось причин не подобається. Насправді, важливо пам’ятати, що діти — це окремі люди. Як вони будують свої стосунки з іншими — це їх особиста справа.

© Instagram @shakhova240

А ви згодні з усіма пунктами кордонів, які не можна порушувати?