Причини настання місячних 2 рази в місяць і способи лікування

2250

Зміст:

  • Характеристики нормального циклу
  • Основні причини порушення
  • Патологія статевих органів
  • Ознаки патологічної вагітності
  • Перша допомога та методи лікування
  • Нормальний менструальний цикл – один з головних показників здоров’я жінки. Його тривалість індивідуальна, але значні коливання не допускаються. Якщо місячні приходять два рази в місяць, причини цього стану потрібно шукати в гінекологічних захворюваннях. Деякі з них вимагають екстреної медичної допомоги.

    Причина місячних два рази на місяць – у гормональному збої

    Характеристики нормального циклу

    Тривалість циклу у здорових жінок 21-35 днів, але в середньому він триває 28 діб. Характерна наступна закономірність: якщо цикл короткий, то кровотеча триває не більше трьох-чотирьох діб. При подовженому менструальному циклі місячні можуть йти до семи днів.

    Менструальний цикл регулюється статевими гормонами. У першій фазі після закінчення менструальної кровотечі відбувається відновлення ендометрія під впливом естрогенів. Вони виробляються фолікулами яєчників. Цим процесом керують фолликулостимулирующие гормони гіпофіза. Коли рівень естрогенів досягає максимуму, відбувається овуляція – розрив оболонки фолікула і вихід яйцеклітини.

    У деяких жінок фолікули оточені капсулою з великою кількістю судин. При овуляції вони пошкоджуються, і виникає убоге кровотеча.

    На місці фолікула формується тимчасова залоза – жовте тіло. Воно виробляє прогестерон, який гальмує збільшення товщини ендометрія, стимулює в ньому активне зростання залоз і судин. Якщо вагітність не настає, жовте тіло регресує і починається менструація.

    Основні причини порушення

    Відхилення в циклі можуть виникнути на кожному з етапів. Часті причини порушень – гормональні зміни або патологія матки, які провокують кровотечу.

    Основні фактори ризику:

    • дисфункція яєчників – характерна для підлітків у період становлення менструального циклу;
    • вагітність – викидень на ранньому терміні або розрив труби при внематочном прикріплення плодового яйця;
    • гіперпластичні процеси матки – міома, ендометріоз, гіперплазія ендометрію, що призводять до структурних і гормональних змін;
    • запальні процеси внутрішніх статевих органів.

    Поява кровотечі з матки може бути пов’язано з методами контрацепції. Жінки, які почали застосовувати комбіновані оральні контрацептиви, протягом перших трьох місяців проходять процес адаптації до препарату. Тому в середині циклу у них з’являються мажучі кров’янисті виділення. Якщо через три місяці вони не припиняються, необхідно обстеження.

    нормальный менструальный цикл

    Нормальний менструальний цикл триває від 21 до 35 днів

    Внутрішньоматкова спіраль викликає асептичне запалення і збільшення товщини ендометрію без зміни будови клітин. Побічним ефектом такого методу контрацепції є періодичні кровотечі в середині циклу.

    Часта причина кров’янистих виділень у жінок після 45 років – гіперпластичні процеси в матці.

    В цьому віці найчастіше діагностують онкологічні захворювання, тому в першу чергу при обстеженні необхідно виключити рак.

    Рідше повторення менструальної кровотечі пов’язано з соматичними або системними захворюваннями. До появи виділень раніше терміну або через декілька днів після закінчення менструації може призвести патологія згортання крові. В цьому випадку відбувається руйнування мікротромбів, які утворилися в судинах слизової оболонки матки.

    Патологія статевих органів

    Більшість захворювань матки або яєчників проводять до гормональних змін і збою циклу.

    • Запальні процеси. Запалення слизової оболонки, ендометрит, супроводжуються збільшенням ламкості судин. Тому при хронічному перебігу з періодичними загостреннями може з’являтися кровотеча.
    • Гіперплазія ендометрія. У жінок з підвищеним рівнем естрогенів або недоліком прогестерону зростання ендометрію відбувається неконтрольовано, розвивається його гіперплазія. По УЗД товщина слизової оболонки збільшена на 5-7-й день циклу. Ендометрій не отримує достатньої кількості поживних речовин і кисню, тому в будь-який час може початися його відторгнення, супроводжується виділенням великої кількості крові.
    • Міома матки і ендометріоз. При міомі позапланове кровотеча може бути пов’язано з порушенням відторгнення слизової оболонки. Це характерно для великих вузлів, деформуючого порожнину матки. Червоні виділення з’являються вже через тиждень після закінчення нормальної менструації. При ендометріозі збій циклу пов’язаний з порушенням гормонального фону. Але якщо вогнища проросли в стінку матки, вони утворюють порожнини, вистелені ендометрієм. Слизова оболонка в них відторгається пізніше, тому кровотеча з’являється через кілька днів після закінчення нормальних місячних.
    • Функціональні порушення гіпофіза. У дівчат в перші 1-2 роки можуть спостерігатися затримки менструації або кровотечі раніше часу. Вони пов’язані з функціональними розладами і недосконалістю роботи гіпофіза. Симптоми спостерігаються частіше після нервового перенапруження, стресу або підвищеного навантаження.

    Міома матки і ендометріоз є захворюваннями, при яких підвищений рівень естрогену в крові. Тому їм часто супроводжує гіперплазія ендометрію.

    Ознаки патологічної вагітності

    Якщо відбулося запліднення, через 5-6 діб після овуляції ембріон імплантується в матку. Це відбувається під впливом спеціальних ферментів, які розчиняють ендометрій. Одночасно руйнуються судини, що супроводжується невеликою кровотечею на тиждень раніше менструації.

    Іноді кров’янистими виділеннями проявляється позаматкова вагітність. Плодове яйце закріплюється найчастіше в фаллопієвій трубі. Якщо відбувається аборт в черевну порожнину з розривом труби, з’являються наступні симптоми:

    • гострий біль внизу живота ліворуч або праворуч;
    • рефлекторна нудота;
    • кров’янисті виділення.

    патология

    Патологія вагітності може супроводжуватися кровотечею

    Більш небезпечна позаматкова вагітність, при якій зародок імплантується в шийку матки. У цій частині органу велика кількість судин, тому неможливо зупинити кровотечу, видалити плідне яйце. Вишкрібання призводить тільки до погіршення стану.

    Якщо імплантанційне кровотеча жінка прийняла за мізерні менструації, то повторення таких виділень через одну-два тижні має насторожити. Так проявляється загроза переривання на малому терміні. Додатковими симптомами є:

    • тягнуть, ниючі болі внизу живота;
    • іррадіація болю в поперек, промежину;
    • мажучі червоні виділення;
    • слабкість, стомлюваність.

    Перша допомога та методи лікування

    Лікування залежить від причини патологічних виділень. У підлітків кровотечу зупиняють медикаментозними засобами:

    • етамзілат натрію;
    • амінокапронова кислота;
    • транексамовая кислота.

    При їх неефективності застосовують комбіновані оральні контрацептиви за спеціальною схемою.

    У жінок репродуктивного віку і старші після огляду на кріслі приймається рішення, проводити вишкрібання або лапароскопічну операцію.

    Лікувально-діагностичне вишкрібання допомагає відокремити слизову оболонку матки і зупинити кровотечу, якщо воно викликане:

    • гіперплазією;
    • ендометріозом;
    • поліпами ендометрію.

    Воно дає тимчасовий ефект і не усуває причину патології. Тому після операції необхідно гістологічне дослідження отриманих тканин для виключення передракового або онкологічного процесу і подальше лікування.

    При гіперплазії призначають:

    • комбіновані оральні контрацептиви;
    • прогестагени;
    • внутрішньоматкову систему Мірена;
    • антигонадотропины;
    • агоністи гонадотропін-рилізинг-гормонів.

    При трубній вагітності необхідна екстрена операція для зупинки кровотечі. Якщо ембріон закріпився в шийці матки, на початкових етапах для лікування використовують міфепристон. Він викликає загибель зародка і його природне відторгнення. У деяких клініках практикують лікування цитостатиками. При неефективності медикаментозної терапії зупинити кровотечу можна тільки видаливши матку.

    У вагітних з загрозливим викиднем призначається зберігає терапія. Вона включає препарати прогестерону, спазмолітики та вітамінні комплекси.

    Менструація повинна проходити в індивідуальному ритмі. Допускається її відхилення на один-три дні від звичної тривалості. Але якщо вона приходить два і більше разів на місяць, це серйозний привід звернутися до фахівця. Інакше є ймовірність пропустити ранню стадію небезпечної патології.

    Читайте далі про порушення менструального циклу