Продукти, багаті залізом в раціоні вагітних

1005

Зміст:

  • Дефіцит заліза
  • Норма вживання заліза
  • Джерела заліза
  • Збалансований раціон
  • Наслідки дефіциту заліза
  • Оптимальна концентрація заліза в організмі, особливо в період виношування дитини, надзвичайно важлива жінці. Щоб запобігти дефіциту мікроелемента, слід дотримувати певну дієту, рекомендації до якої будуть описані в статті.

    Дефіцит заліза

    В організмі людини залізо виконує функції кровотворення. Залізовмісний білок гемоглобін є основою еритроцитів – червоних кров’яних тілець, які доставляють кисень до органів і тканин. Організм вагітної жінки виконує подвійне навантаження, т. к. тіла матері і дитини мають одну кровоносну систему до моменту народження. Тому достатній рівень вмісту заліза в організмі необхідно для нормального розвитку плоду.

    Недолік заліза в організмі викликає анемію – стан організму, при якому кількість гемоглобіну знижується, і тканини починають відчувати дефіцит кисню. Для вагітних, особливо на пізніх термінах, це означає підвищення ймовірність викидня або передчасних пологів з великою крововтратою. На більш ранніх термінах це загрожує вадами розвитку органів та систем, особливості нервової системи та головного мозку.

    У жінки при дефіциті заліза можуть спостерігатися такі прояви:

  • Швидка стомлюваність. Втома може настати навіть відразу після сну.
  • Фізична і емоційна слабкість. Можливі перепади настрою або апатія.
  • Порушення сну. Сон може тривати більше 10 годин або практично відсутній, бути неспокійним і поверхневим.
  • Головний біль, непритомність, запаморочення.
  • Блідість шкірних покривів. Також характерні сухість і лущення, ламкість нігтів, випадіння та тьмяність волосся.
  • Часті інфекційні захворювання.
  • Мінімальна кількість споживаного з їжею заліза для дорослої жінки становить 18 мг. Для вагітних жінок, особливо після 2-го триместру це значення збільшується. Дієта з продуктами, багатими залізом, необхідна не тільки для підтримки нормального розвитку плоду, а й для благополучного розродження – в процесі пологів жінка теж втрачає велику кількість крові.

    Норма вживання заліза

    Анемія є небезпечним станом для вагітних жінок.

    Залежно від терміну вагітності, жінці може знадобитися різна кількість заліза в продуктах. Наведемо список усереднених значень добової норми споживання мікроелемента:

    • 0-13 тижнів – 15 мг;
    • 14-27 тижнів – 20-30 мг;
    • 28-40 тижнів – 33-35 мг.

    Слід розуміти ці значення як усереднений показник. Інакше кажучи, не потрібно спеціально вираховувати точну кількість спожитого заліза в день достатньо, щоб дієта з залізовмісними компонентами була грамотно сбалансмированной.

    Джерела заліза

    Продукти, багаті залізом, обов’язкові для вживання не лише майбутніми матерями. Такий раціон важливий для всіх жінок, природна фізіологія яких нерозривно пов’язана з регулярними крововтратами, а також при анемії.

    Нутриціології рекомендують вживати в їжу нежирні сорти червоного м’яса (зокрема, яловичину і яловичу печінку). Особливо корисні стейки середньої і слабкої прожарювання, але тільки якщо є впевненість в якості споживаного м’яса. Також залізом багата риба, особливо червоні її сорти, і морепродукти – мідії, устриці.

    Слід зазначити, що печінка слід вживати з обережністю і в невеликих кількостях. Печінка містить чистий ретинол у значній кількості, що на думку багатьох дослідників підвищує ризик вроджених аномалій у плода.

    Враховуючи сучасні тенденції до вегетаріанського харчування і способу життя, слід зазначити, що достатня кількість заліза можливо споживати і без включення в раціон їжі тваринного походження. Підійдуть навіть звичні і міцно зміцнилися на кухнях росіян рослинні продукти. Наприклад, гречка і сочевиця (краще замочувати, а не варити), червоні овочі, буряк, горіхи, фініки, сухофрукти, цільнозернові хлібці, а також натуральні (переважно свіжовичавлені) соки вишні, граната, винограду.

    Горіхи і сухофрукти можуть стати гарною підмогою в отриманні достатньої кількості заліза, якщо використовувати їх в якості перекусу. Крім того, можна готувати вітамінну суміш з соку лимона, мелених волоських горіхів і меду. Суміш можна вживати в якості десерту до чаювання, замінивши їй здобу.

    Корисно також вживати какао. Мова йде про напій, який виготовляють із какао-порошку, а не про розчинних варіантах. Какао може замінити майбутньої матері кава і чай, які негативно позначаються на формуванні нервової системи плода.

    Збалансований раціон

    продукты богатые железом

    Продукти, багаті залізом, стимулюють нормальне вироблення червоних кров’яних тілець.

    Для гарного засвоєння заліза в організмі слід враховувати сполучуваність продуктів і мікроелементів. Важливо разом з продуктами, багатими залізом, вживати вітамін С і страви або харчові добавки з фолієвою кислотою. У мультивітамінних комплексах ці речовини доповнюють один одного для оптимальної біодоступності.

    Поєднувати ці продукти можна і в одному блюді: вітамін С міститься у великій кількості в ягодах і фруктах – з них можна приготувати соус до червоного м’яса. Фолієва кислота міститься в зелених листках – з них або шпинату можна робити трав’яну «подушку» як до м’яса, так і до крупам.

    Також необхідно враховувати, що головний антагоніст заліза – кальцій. Тому при вживанні гречки з молоком залізо з крупи засвоюватися не буде. Перешкоджають переробки заліза з їжі також чай і каву, тому запивати їжу краще свіжовичавленими соками, трав’яними відварами або чистою водою.

    Слід враховувати, що залізо в складі різних продуктів засвоюється неоднаково. В м’ясних продуктах і червоній рибі міститься залізо в складі білка гемоглобіну – воно засвоюється набагато простіше. Рослинна їжа містить залізо поза білка гемоглобіну, на засвоєння якого доведеться вживати їжу, в якій міститься в два рази більше добової норми мікроелемента.

    Якщо у людини спостерігається істотний дефіцит заліза, то однієї лише дієтою обійтися не вийде. Тому важливо регулярно проходити аналізи на вміст мікроелементів в крові і консультуватися у лікаря. Він допоможе призначити не тільки оптимальну схему живлення, але і необхідні добавки до раціону. Консультація та обстеження важливі також з тієї причини, що надмірний вміст заліза в раціоні відображається на майбутньої матері і плоді практично так само негативно, як і його дефіцит.

    Наслідки дефіциту заліза

    Як вже згадувалося вище, залізо є основним елементом, що входить до складу еритроцитів. Вони доставляють кисень до органів і тканин, що забезпечує життєво важливе «дихання» організму. Дефіцит заліза знижує кількість червоних кров’яних тілець, і тканини не можуть отримувати достатню кількість кисню. Це веде до загибелі клітин і неможливості здійснювати нормальний тканинний метаболізм.

    Достатній рівень вмісту заліза особливо важливий для жінок і для дітей, т. к. нормальний рівень гемоглобіну є одним з головних факторів розвитку нервової системи і організму в цілому.

    Перш за все, для вагітної жінки важлива нормальна опірність інфекціям, т. до. у разі хвороби прийом антибіотиків може негативно позначитися на здоров’ї малюка. До середини терміну, коли плід досягає досить великої маси і набуває значний обсяг крові, стан залізодефіцитної анемії може спровокувати викидень або передчасні пологи, пов’язані з нежизнеспособностью плода.

    Також вченими була відзначена зв’язок між анемією під час вагітності і післяпологовий депресією у молодих матерів. Це небезпечний стан, який може призвести до болісного переживання самотності у матері і погіршення стану немовляти. Крім того, догляд за дитиною в перші місяці життя вимагає багато енергії, і здоровий клітинний метаболізм важливий для матері.

    Читайте також: які продукти багаті вітаміном А