Чому підвищено фібриноген і яка його норма при вагітності

1370

Зміст:

  • Що таке фібриноген?
  • Чому фібриноген підвищений?
  • Чим загрожує підвищення рівня фібриногену
  • Який показник вважається нормою
  • Як підготуватися до аналізу
  • Профілактика
  • Згортання крові – важливий параметр при оцінці стану здоров’я вагітної жінки. Кількість фібриногену безпосередньо відображає значення цього параметра.

    Що таке фібриноген?

    Фібриноген – білок-білок, що виробляється в печінці і присутній у складі крові постійно в певному кількості. Це речовина забезпечує функцію згортання крові, завдяки чому кровотеча здатне зупинятися природним чином.

    Висока концентрація фібриногену в крові може бути по одній з наступних причин:

    • активна кровотеча. Коли стінка судини руйнується, пошкоджені клітини вивільняють активний тромбопластин. Той, у свою чергу, перетворюється в тромбін, який з’єднується з фібриногеном і стає нерозчинним, далі слідуючи до місця пошкодження судин і утворюючи кров’яний згусток, який механічно перешкоджає кровотечі;
    • запальний або пухлинний процес. При активному запаленні в крові спостерігається підвищення концентрації фібриногену. Він активізує рецептори на клітинах органів, сигналізуючи про небезпеку.

    При вагітності важливо оцінити кількість фібриногену, оскільки високий рівень може утруднити доставку поживних речовин з крові матері ембріону. Надмірне загустіння може викликати викидень або порушення розвитку органів дитини.

    Чому фібриноген підвищений?

    Крім зазначених вище причин, підвищення фібриногену в крові у жінок може бути викликана наступними факторами:

    • менструацією. Менструація є формою кровотечі, тому підвищення фібриногену стає для організму вимушеною мірою, щоб жінка не загинула від втрати крові;
    • хірургічним втручанням. Якщо жінка нещодавно перенесла операцію, то рівень ферменту може тривалий час залишатися високим;
    • прийомом препаратів, що містять естроген. Наприклад, вживання пероральних протизаплідних засобів веде до підвищення згортання;
    • переохолодженням. Кров гусне при обмороженні або постійного перебування в холодних приміщеннях.

    Таким чином, підвищення рівня фібриногену практично завжди свідчить про небезпечних станах організму. Слід враховувати фактори підвищення цього ферменту при оцінці результатів аналізу.

    Аналіз на фібриноген необхідно регулярно здавати під час вагітності і після 50 років.

    Чим загрожує підвищення рівня фібриногену

    Високий вміст фібриногену в плазмі означає ризик формування тромбів в судинах. Внаслідок цього, крім загрози для вагітності, цей фактор може загрожувати життю жінки, збільшуючи ймовірність інфаркту та інсульту, особливо в поєднанні з гіпертонією. Статистично показники рівня фібриногену пов’язані і з іншими компонентами крові, збільшують ризик тромбоутворення, – такими, як холестерин.

    Крім того, збільшення кількості фібриногену потенційно може викликати ураження судин на ногах, тромбофлебіт і хронічну венозну недостатність. У деяких випадках високий протромбіновий індекс говорить про перенесені травми, гіпотиреозі, присутності в організмі новоутворень і навіть перенесеному інфаркті.

    Значення фібриногену вище 5-6 г/л надзвичайно небезпечні. Велика кількість молекул білка, що рухаються в кровоносному руслі, ускладнюють нормальний рух крові по судинах. Це не тільки призводить до утворення тромбів, але і перешкоджає нормальному кровопостачанню тканин і органів по дрібних периферичних судинах.

    Це означає, що в небезпеці опиняються ноги, які протягом дня (особливо у жінок зі стоячої або сидячої роботою) не отримують нормального кровопостачання. Через тромбозу може розвинутися некроз, а у хворих на цукровий діабет, який торкнеться пальці ніг і частину стопи.

    Крім цього, нерозчинні згустки можуть тривалий час циркулювати по кровоносній системі, поки не перекриють великий кровоносну судину, що може спричинити різні наслідки – від локального відмирання тканин до летального результату.

    Який показник вважається нормою

    Норма фібриногену у жінок може відрізнятися в залежності від фази менструального циклу і репродуктивної фази. В ідеалі плазму на аналіз необхідно збирати не раніше, ніж через 5 днів після завершення менструації, – саме стільки часу потрібно на оновлення концентрації фібриногену. Крім того, показники змінюються при вагітності.

    Наведемо нормальні значення ферменту в плазмі:

    • у жінки старше 16 років – 2-4 г/л;
    • при вагітності в I триместрі – не більше 3 г/л;
    • у II триместрі – 3,1 г/л;
    • у III триместрі – 4,95–6 г/л.

    Вміст фібриногену за віком може певною мірою змінюватися, однак значення залишаються в межах зазначеної норми.

    Норма фібриногену у жінок повинна самостійно встановитися в найближчі дні після пологів. Небезпечно, коли рівень ферменту знижується до моменту пологів, оскільки цей процес пов’язаний з крововтратою, а низька згортання крові може загрожувати життю породіллі.

    фибриноген норма у женщин

    Норма фібриногену у жінок може відрізнятися в залежності від фази менструального циклу

    Як підготуватися до аналізу

    Для отримання адекватних клінічної ситуації результатів необхідна спеціальна підготовка до лабораторного дослідження. Як було зазначено вище, на аналіз може вплинути велика кількість чинників, і навіть звичайний забій або розтягнення можуть безпосередньо вплинути на рівень фібриногену. У зв’язку з цим за 2-3 дні до здачі крові обмежуються істотні фізичні (і по можливості емоційні) навантаження.

    Забір крові можна проводити не раніше, ніж через 8-12 годин після останнього прийому їжі. Аналіз проводиться в перші години після пробудження, натщесерце. Поживні речовини, що надходять в організм з їжею, можуть викривити одержані результати.

    Крім того, важливий повноцінний сон в ніч перед забором крові. Стрес, отриманий організмом, здатний спровокувати стрибок фібриногену в крові.

    Профілактика

    Щоб виключити суттєві коливання рівня фібриногену і захистити себе від супутніх ризиків, необхідно дотримуватися наступних принципів/

    • Раціональне харчування зі збалансованим вмістом білків і жирів. Особливо це стосується жінок, які планують вагітність, але при цьому таких традицій суворого веганства.
    • Виняток монодієт.
    • Достатнє вживання чистої води: зневоднення призводить до згущення крові. Велика кількість солі або кофеїну призводить до нестачі рідини в організмі.
    • При веденні вагітності – регулярне обстеження в лікувальному закладі, рекомендоване медичними стандартами.
    • У віці старше 50 років – регулярна диспансеризація двічі на рік.
    • При виявленні підвищених значень фібриногену – повне обстеження з виявленням причини відхилень.
    • Адекватне лікування в медичному закладі, без спроб лікування домашніми засобами.

    Таким чином, рівень вільного білка в крові безпосередньо залежить від стану здоров’я і репродуктивної фази жінки. Він може підвищуватися як природним чином, готуючи кровоносну систему до вагітності або менструальному циклі, так і понад норми внаслідок патологічних причин. Встановивши причини підвищення фібриногену, можна своєчасно скорегувати його рівень і позбавити пацієнтку від багатьох потенційних ризиків.

    Читайте також: АЧТЧ – норма у жінок і розшифровка аналізів